Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Raz dwa trzy psy

Autorzy: , dodano Wtorek, 1 lipca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Raz dwa trzy psy"
tekst i ilustr. Nadia Budde
przeł. Iwona Mączka
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Niemiecka autorka, dyplomowana dekoratorka wystaw sklepowych – jak czytamy w biogramie Nadii Budde na stronach wydawnictwa Hokus Pokus, przypomina dzieciom, czym może być wyliczanka. Świetną zabawą, gdyby chcieć ją recytować na spółkę z koleżanką/kolegą lub na zmianę z pociechą. Prześmiesznym obrazkiem, gdyby spojrzeć na te karykaturalne stworzenia ludzkie i zwierzęce, w koszulce w paski, z krostami, z brodą i z muchą. Użyteczną rymowanką, gdy na przykład bawimy się w chowanego i nie wiadomo, kto pierwszy ma liczyć do dziecięciu. Wtedy "Raz dwa trzy psy" nadaje się równie dobrze jak "Ene due rike fake…", przy czym ta pierwsza wyliczanka jest bardziej sensowna, co nie znaczy od razu, że mniej przydatna do wprowadzania porządku w zabawie.

Ale z drugiej strony, kto dziś używa wyliczanek? Czy ten rodzaj folkloru dziecięcego jest obecnie czymś więcej niż zabawnym, absurdalnym wierszykiem pomieszczonym w książce?

Zaczyna się od chłopca Benka, a kończy na słowie "hura!", nie wliczając okładek. Chociaż właściwie można uznać tytuł za początek wyliczanki. W środku są nie tylko trzy psy, ale też świnki, koty, muchy, kozuchy i sowy. Wszyscy ci bohaterowie ustawieni są na jednolitym tle, którego barwa zmienia się wraz z odwróceniem strony, na płaszczyźnie utworzonej falującą grubą kreską. Niektórzy stoją: normalnie lub do góry nogami. Inni leżą, siedzą, latają i biegają: raz w lewo, raz w prawo. Są na górze strony, są na dole, są przy stole lub za szybą. Wyglądają w większości na zdrowych i roześmianych, ale są też smutni czy cali w krostach. Jak widzicie, wyliczanka ta świetnie sprawdza się w nauczaniu pojęć - dzieci uczą się między innymi jak orientować się w przestrzeni oraz w przeżywanych emocjach.

"Raz dwa trzy psy" są przy tym, jeśli nie arcydziełem graficznym to dosyć oryginalnym artystycznie wydawnictwem. Z pozoru prosta, lekko absurdalna kombinacja słów i postaci - rysowanych w sposób skrótowy, z przesadną mimiką i wyszczerzonymi zębami, dostarcza odbiorcom wielu pozytywnych wrażeń. Rymowanka zaskakuje, bawi i wzrusza, także dorosłych.

Talent literacki i ilustracyjny Nadii Budde docenili już jej rodacy, nadając tytułowi status najlepszej książki dla dzieci w roku 2000. Wyliczanka była też tłumaczona na język portugalski, koreański, francuski, włoski, hiszpański i galicyjski. Zyskała również od daty swojej polskiej premiery spore grono wielbicieli na czele z ekspertką od książki obrazkowej, Małgorzatą Cackowską. Wszystko wskazuje więc na to, że jest to rzecz warta czytania - z kotem Haliny, z kołnierzem, i… z zezem. Ot co!

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Nie mogę uwierzyć we własne i moich dzieci szczęście. Mam tę pozycję w języku niemieckim i angielskim i uważam ją za jedną z najlepszych w naszej biblioteczce. Nie mogę się już doczekać polskiego tłumaczenia.

dodał: Monika Szymanik, Środa, 9 kwietnia 2014 19:27

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Żółwik
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli