Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rycerze i smoki

Autorzy: , dodano Czwartek, 12 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Rycerze i smoki"
Christina Björk
ilustr. Eva Eriksson
przeł. Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy można pokonać smoka cukierkami toffi lub uśpić go dźwiękami harfy? I czy w średniowieczu były żelki? W literaturze wszystko jest możliwe, szczególnie gdy rycerzem jest mały chłopiec, a jego przygody obmyśla Christina Björk, a ilustruje Eva Eriksson.

„Siedem historii o siedmiu młodych rycerzach na siedem dni tygodnia” - podpowiada na czwartej stronie okładki redaktor, proponując, że jeśli ktoś woli, może przeczytać książkę za jednym zamachem już w poniedziałek. Tym bardziej, że proponowane opowieści nie są zbyt obszerne - trzy do pięciu stron, tekst mocno wcięty; akcja toczy się wartko, i w każdej, dość schematycznej, fabule pojawia się smok. Co ciekawe też najpierw mały jak zwinka.

A rycerze to nie byle jacy! Wielu z nich znamy dobrze, przynajmniej niektórzy z nas, z nordyckich sag, angielskich czy francuskich legend. Przy czym mamy tu do czynienia z Sigurdem, Hajmdalem Arturem czy Świętym Jerzym z czasów ich dzieciństwa, gdy dopiero ćwiczyli się w fechtunku, polowaniach na bestie, poskramianiu rumaków. Ale, co ważne, przygody małych rycerzy są wytworem wyobraźni literackiej autorki, inspirowanej biografiami sławnych postaci.

Każda z opowieści skonstruowana i zilustrowana jest według podobnego pomysłu. W każdej z nich poznajemy chłopca, któremu dane będzie w przyszłości być dzielnym rycerzem. Obserwujemy jak uczy się swego szlachetnego rzemiosła oraz czytamy, jak jego dziecięce zachowania prowadzą go do spotkania ze smokiem. Historie oczywiście zawsze kończą się szczęśliwie, i to nie tylko dla samego kilkulatka, ale również dla bestii. Różnica między opowiadaniami wynika ze sposobu, w jaki adept sztuki rycerskiej rozprawia się z jaszczurem, kto mu z tym pomaga, oraz jakie nauki płyną z tej przygody.

Książkę wieńczy opis przyjęcia urodzinowego Artura, na które zjeżdżają się wszyscy opisywani w „Rycerzach i smokach” bohaterowie. Gromadzą się oczywiście przy okrągłym stole – wraz z nimi ich zwierzęcy przyjaciele, i zajadają toffi, żelki w kształcie smoków oraz tort marcepanowy. Smacznie!

Profesor Leszczyński w jednym z artykułów dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży napisał, że „książki dla chłopców właściwie nie istnieją jako zjawisko edytorskie”, a powieści chłopięce zwykle trafiają do rąk i serc młodych czytelników obu płci. „Rycerze i smoki” wydają się zadawać kłam temu twierdzeniu i to na wielu poziomach. Po pierwsze bohaterami wszystkich historii są mali rycerze, po drugie ich sposób myślenia i zachowania są stereotypowo męskie, może w wyjątkiem Tristana, który na równi z machaniem mieczem ceni sobie grę na harfie. Po trzecie same autorki wskazują, iż stworzona przez nich lektura przeznaczona jest dla chłopców, w odróżnieniu od książki „Księżniczki i smoki”, napisanej z myślą o dziewczynkach.

W każdym razie „Rycerze i smoki” to zdecydowanie literatura dla małych Tomków i Grześków, którzy w przyszłości będą walczyć ze smokami o różnych obliczach. Jeśli takowych (książek, nie smoków) właśnie szukacie, polecam sięgnąć do właśnie zrecenzowanej pozycji.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik