Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Henryk Tomaszewski

Autorzy: , dodano Wtorek, 8 kwietnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla rodziców

"Henryk Tomaszewski"
redakcja: Agnieszka Szewczyk
proj. graf. Iwo Rutkiewicz
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Wydawnictwo Bosz, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Książka "Henryk Tomaszewski" jest nawiązaniem do wystawy "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski" w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

Publikacja została wydana w setną rocznicę urodzin wybitnego artysty i jest pierwszym tak kompletnym i wyczerpującym opracowaniem twórczości Henryka Tomaszewskiego – wybitnego grafika, projektanta książek, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, rysownika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego projektowania graficznego po II wojnie światowej. Charakterystyczny język artystyczny Henryka Tomaszewskiego inspiruje kolejne pokolenia grafików i projektantów.

Album powstał dzięki współpracy Wydawnictwa Bosz i Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Teksty autorstwa Iwony Kurz, Katarzyny Matul, Piotra Rypsona i kuratorki wystawy Agnieszki Szewczyk traktują o różnych aspektach sztuki Henryka Tomaszewskiego. W książce znalazł się także katalog wszystkich plakatów tego twórcy, kalendarium życia, wyczerpująca bibliografia obejmująca projektowane przez niego książki i serie wydawnicze, ale przede wszystkim niezwykle interesujący materiał ilustracyjny.

Nie mam cierpliwości na podziwianie piękna samego w sobie — wirtuozerii oka czy ręki. Wolę poronioną propozycję niż opanowaną doskonałość. […] Stąd często na mojej kartce nie ma jakby nic do oglądania, niczego co „ładne”. Są to rzeczy niezdolne do pieszczenia oka. Raczej ulotne, mało trwałe. […] Przestało mnie obchodzić epatowanie formą. Bawi natomiast posługiwanie się językiem, którego jeszcze nie znam.

*Henryk Tomaszewski rozmawia z redakcją, „Projekt” 1974, nr 3, s. 33.

***

BOSZ to założona w 1994 roku w Olszanicy oficyna wydawnicza specjalizująca się w edycji wielojęzycznych albumów o sztuce, dziedzictwie kulturowym i krajobrazie, których znakiem rozpoznawczym jest wysoka wartość merytoryczna oraz najwyższa jakość edytorska. Dotychczasowy dorobek Wydawnictwa BOSZ to ponad 370 tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym milion czterysta tysięcy egzemplarzy, wydanych we współpracy zarówno z wybitnymi twórcami, jak i czołowymi placówkami kulturalnymi z całej Polski. Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń Wydawnictwa, jakim jest promocja kultury narodowej. Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawia, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku w konkursie o „Pióro Fredry”. W 2011 roku Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska” – uhonorowane za wysoką jakość wydawanych książek.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • 12 miesięcy