Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co czytali sobie, kiedy byli mali?

Autorzy: , dodano Środa, 10 września 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla rodziców

"Co czytali sobie, kiedy byli mali?"
Ewa Świerżewska, Jarosław Mikołajewski
ilustr. Daniel de Latour
proj. graf. Frycz i Wicha
Wydawnictwa Agora i Egmont, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Przyczyny, dla których jakaś książka trafia do nas lub nie, ocierają się o tajemnicę – mówi Julia Hartwig, wspominając swoje lektury dzieciństwa. Są takie książki, od których trudno nam się oderwać, wracamy do nich często, zapadają nam w serce. Ale zdarza się i tak, że po Gombrowiczowsku zastanawiamy się: dlaczego zachwyca, skoro nie zachwyca?

Niezbadany jest czytelniczy gust i trudno o nim dyskutować, za to z ciekawością można poczytać o przygodach z książką sławnych i cenionych Polaków. "Co czytali sobie, kiedy byli mali" to 24 wywiady z pisarzami, artystami, aktorami, naukowcami, sportowcami i innymi znanymi ludźmi czynu. Rozmowy przeprowadzili Ewa Świerżewska i Jarosław Mikołajewski, portrety dowcipnie charakteryzujące rozmówców są dziełem Daniela de Latoura. Publikacja jest wzbogacona o zdjęcia książkowych okładek, często starych, unikatowych wydań.

Wywiady otwierają przed nami mały wycinek dzieciństwa każdej z osób. W tych krótkich spotkaniach bohaterowie rozmów dzielą się przemyśleniami na temat ulubionych lektur, przywołują ważne, czasem zabawne wspomnienia związane z książkami. Jest trochę tak, jakbyśmy wkraczali nie tylko do ich bibliotek, ale także do rodzinnych domów.

Dowiadujemy się na przykład, że Wanda Chotomska jako dziecko czytała maniakalnie, nawet w nocy pod kołdrą. Lubiła znać zakończenie przed rozpoczęciem książki, a kryterium wyboru był… dziwny tytuł. Natomiast Józef Wilkoń przyznaje, że bardziej niż pierwsze książki wspomina grę w szmacianą piłkę na pastwisku i dziecięce zabawy, choć później czytał już bardzo dużo. Ale jest też i powód czytelniczego lenistwa – jego ojciec był świetnym opowiadaczem bajek.

Janusz Gajos mówi o odkrywaniu na nowo pewnych lektur, gdy czyta się je własnemu dziecku. Kiedy w związku z planami zawodowymi musiał na dłużej wyjechać, nagrał swoją interpretację "Kubusia Puchatka" na taśmę magnetofonową, by córka co wieczór mogła słuchać ulubionej bajki czytanej głosem taty. Dziś wszyscy możemy się cieszyć "Puchatkiem" Gajosa, nagranym znów po latach na audiobook dzięki Naszej Księgarni.

Prof. Jerzy Bralczyk ma świetną pamięć, w rozmowie przytacza ulubione fragmenty książek, przyznaje też, że czasem razem z synem urządzają pojedynki na cytaty i szczegóły z ulubionej "Trylogii" Sienkiewicza.

Z kolei Marek Kamiński wyznaje , iż na wyprawy zwykle zabierał tylko jedną (by nie obciążać bagażu) książkę. Często była to "Biblia". Jak przekonuje polarnik - można ją czytać w każdych warunkach, studiować, zastanawiać się i nigdy jej lektura się nie znudzi.

Sportowiec Tomasz Majewski wyjawił, że zdarzało mu się nietypowo wykorzystywać książki, mianowicie grał nimi w ping-ponga. A w rodzinnym domu Michała Rusinka przygniatało się tomiszczami piszingery, czyli wafle przekładane kremem. I kto teraz powie, że książka to przeżytek?

Celowo nie piszemy o tytułach przywołanych przez bohaterów tej książki, niech odpowiedź na pytanie – co czytali, kiedy byli mali - będzie dla Was słodką niespodzianką. Wiele z tych wydawnictw powstało dawno temu, niektóre zestarzały się, próżno szukać ich dziś na dziecięcych półkach, ale mają wartość historyczną i przede wszystkim sentymentalną. Julia Hartwig do dziś przechowuje kilka ulubionych książek dzieciństwa. Natomiast Aga Zaryan nie może przeboleć, że jako dziewczynka sprzedała sporą część swojej biblioteczki pod sklepem spożywczym…

Czas odkurzyć własne książki z dzieciństwa i odświeżyć emocje, wspomnienia, anegdoty związane z ich lekturą. Czego i Wam życzę.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Lato Adeli