Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ciekawe, co będzie jutro?

Autorzy: , dodano Środa, 25 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Ciekawe, co będzie jutro?"
Renata Piątkowska
ilustr. Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo Literatura, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale podobno wszyscy mamy w brzuchu jakąś biedną kiszkę, która nic nie widzi. Od kiedy Rozalka dowiedziała się, że sąsiadka trafiła do szpitala i wycięto jej tam ślepą kiszkę, nie mogła przestać o tym myśleć.

-Ojej, jak to tak? Nie mogli dać kiszce okularów? Musieli od razu ją wycinać?

W taki oto zabawny sposób rozpoczyna się drugi rozdział "Ciekawe co będzie jutro?" Renaty Piątkowskiej. Jeśli ktoś czytał jej "Opowiadania z piaskownicy" czy "Nie ma nudnych dni" ten wie, że to naprawdę zdolna autorka. Jej zmysł obserwacji i talent do wyławiania perełek z dziecięcego języka, sposobu myślenia i zachowania jest niepodważalny. Na liście najbardziej ulubionych pisarzy moich synów Piątkowska zajmuje bardzo wysokie miejsce, w pobliżu Katarzyny Majgier i Grzegorza Kasdepke. Jej książki są synonimem dobrej zabawy, ale i świetnego stylu, receptą na nudę i czekanie w kolejce, przepisem na dobry nastrój, dla małych i dużych. Odmalowują świat mądrego, ale nie mądrzącego się rodzica, który rozmawia z dzieckiem i szanuje jego naiwne myślenie oraz zachowanie. A także świat dzieci – najczęściej radosny, pełen ciekawych pomysłów, niezwykle twórczy w warstwie językowej oraz behawioralnej. Być może są to światy trochę dosłodzone, trochę zbyt idealne, ale czytanie o nich z pewnością ma charakter wzmacniający.

"Ciekawe co będzie jutro?" składa się z czternastu krótkich rozdziałów. W każdym znajdziecie humorystycznie opisany jeden dzień z życia kilkuletniej Rozalki. Są dni bardziej doniosłe - jak ten, w którym Rozalka wychodzi za mąż lub odwiedza świeżo narodzonego brata swojej koleżanki, Zuzi, ale też dni prawie zupełnie zwyczajne, na przykład ten mglisty, z zabawą w chowanego czy z jedwabnym szalem. Gwarantuję jednak, że zarówno te uroczyste, jak i zwykłe dni dostarczają wrażeń oraz są barwnie zilustrowane przez Katarzynę Bajerowicz. Dzięki artystce wiemy, że Rozalka ma długie, proste blond włosy z grzywką, oczy jak spodki, kilka piegów, rumieńce i bogatą mimikę.

Co znaczy "gumoni" w języku Rozalki, jak to jest mieć uciekający szałas lub połowę psa – tego wszystkiego dowiecie się choćby dzisiaj, sięgając po książkę Renaty Piatkowskiej "Ciekawe co będzie jutro?".

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook