Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Słońcem na papierze

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 12 maja 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim"
Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo Akapit Press, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy opowieści Kornela Makuszyńskiego znaczą coś jeszcze dla czytelników, pytają badacze literatury dla dzieci i młodzieży. Szkolny obowiązek poznawania "Szatana z siódmej klasy" czy "Awantury o Basię" zamienia lekturę tych powieści w katorgę. Smętna ironia: książki pisarza całe lata uwielbianego przez dzieci jako szkolna kara, a nie wytęskniona atrakcja.

Rok 2014 poświęcony jest Kornelowi Makuszyńskiemu. Żeby przybliżyć dzieciom postać kultowego pisarza rodziców i dziadków, pisząc "Słońcem na papierze" Anna Czerwińska-Rydel wybrała formę opowieści biograficznej. Wykorzystała w niej konwencję odnalezionego rękopisu, który znajduje, wskutek dziwnego zbiegu okoliczności, kustosz muzeum Pisarza w Zakopanym. Rękopis opowiada życie Makuszyńskiego, jak on sam opowiadał swe historie. Czerwińska-Rydel wystylizowała język biografii upodabniając go do języka Makuszyńskiego, ozdobnego, liryczno-żartobliwego, dziś lekko archaicznego. To interesujący zabieg, wypełnić opowieść o pisarzu tymi słonecznościami językowymi, które on hojnie rozsiewał po książkach i uporządkować jego życie według osobliwego klucza - rządzącej nim pozytywności. Żeby dzieci zechciały czytać o pisarzu, którego książki są niemodne, trzeba z niego zrobić bohatera dobrej historii...

Rozdziały są niedługie i esencjonalne. Przedstawiają poszczególne etapy życia pisarza albo skupiają się na jednym, intrygującym wydarzeniu. Czerwińska-Rydel pysznie opowiada, jak Kornel był najmłodszym braciszkiem sześciu dziewczynek, jak szukał dobrych stron w powodzi w rodzinnym Stryju, jak wywalano go z kolejnych szkół (raz za wiersz przeciwko katechecie, innym razem za pojedynek z miłości). Biedował, dorabiał korepetycjami, pilnie uczył się tylko przedmiotów humanistycznych, z matematyki kolekcjonując pały. Najpierw długo pisał wiersze dla dorosłych, a gdy wydał swą pierwszą książkę dla dzieci, "Bardzo dziwne bajki", nie spodziewał się, że zrobi ona taką furorę.

Opowieść biograficzna Czerwińskiej-Rydel przędzie się też wokół mikrozdarzeń, którymi autorka chce oddać osobowość Makuszyńskiego. Opowiada na przykład o jego rozpieszczonym piesku, któremu autor "Bezgrzesznych lat" ustępował miejsca na fotelu. Albo o poznaniu Staszka Marusarza, później olimpijskiego skoczka, który od Makuszyńskiego dostał pierwsze narty. Mały czytelnik widzi pisarza, który był jak on sam: gorąco oddany swoim pasjom, wisusowaty.W tle snuje się ta wielka historia: wojny, rewelacyjne dla życia literacko-artystycznego dwudziestolecie międzywojenne, PRL, który skazał Makuszyńskiego na zapomnienie.

Jedną z rzeczy, które obce mogą być wrażliwości młodych czytelników, jest patos, obecny w licznych wypowiedziach pisarza. Kwieciste pochwały Zakopanego i górali trącą myszką - po tylu dziesiątkach lat gospodarze Tatr dostają raczej satyryczne kopniaki, jakie serwował im Wojciech Kuczok w "Spiskim". Nie jestem też pewna, czy dla młodych czytelników rozpoznawalne będą tropy pozwalające łączyć wydarzenia z biografii Makuszyńskiego, z elementami jego powieści (jak choćby pojedynek o Kazię z adoracjami powieściowych dziewczynek czy importowana do "Szatana z siódmej klasy" wyszukana metoda odpytywania).

Stylowo archaiczna jest szata graficzna książki. Różne rodzaje i kolory czcionki pomagają umieścić opowieść w opowieści. Sympatyczny jest Koziołek Matołek, firmujący swoją paszczą każdy rozdział. Opowieść Czerwińskiej-Rydel jest ciepła i serdeczna, unika dłużyzn. Jednak rodzi się pytanie: kto po nią sięgnie? Czy biografia Makuszyńskiego zawiera potencjał pozwalający, by oswoiły ją współczesne dzieci?

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble