Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta

Autorzy: , dodano Piątek, 5 września 2014 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta"
Marcin Brykczyński
ilustr. Agnieszka Antoniewicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka autorstwa Marcina Brykczyńskiego w przemyślny sposób łączy zabawę z nauką. Pierwszy tom nowej serii wydawniczej poświęcony jest zwierzętom domowym. W rymowanych zagadkach i bajkach występują te bardziej popularne w miastach (pies, kot, rybki) i częściej spotykane na wsiach: kury, kaczki, świnki czy krówki. Choć to książka przeznaczona dla młodszych czytelników, również ci starsi znajdą coś dla siebie. Zadania mają zróżnicowany stopień trudności, krótkie rymowane zagadki nie są nadmiernie skomplikowane, a przy tym pełne humoru. I przez to łatwo zapadają w pamięć.

Czytelnicy będą też musieli zmierzyć się z zagadkami obrazkowymi. Na czarno-białych ilustracjach pochowały się zwierzęta, które trzeba co do jednego odszukać albo podążać labiryntem. Nie zawsze będzie to łatwe zadanie, bo mnóstwo linii, zawijasów i szczegółów utrudnia poszukiwania. Trzeba się dobrze skoncentrować. I świetnie, bo to doskonały sposób na ćwiczenie skupienia i spostrzegawczości, pozwalający między innymi doskonalić umiejętność liczenia.

Agnieszka Antoniewicz zadbała o wizualną stronę książki. Jej ilustracje są dowcipne, kolorowe, utrzymane w tradycyjnym stylu. Doskonale uzupełniają tekst, dopowiadając to, czego w nim nie ma. Całostronicowe ilustracje są inspiracją do wymyślania własnych historii, dzieci wspólnie z rodzicami mogą też opowiadać o tym, co widzą na obrazkach. A żeby dziecku urozmaicić zabawę (i trochę pokrzyżować ścieżki wiodące do prawidłowej odpowiedzi), Antoniewicz oprócz bohatera zagadki umieszcza na ilustracji jeszcze jego przyjaciół. Trzeba się dobrze zastanowić, zanim się odpowie.

Książka została wydana z myślą o małych dzieciach, więc ma grube tekturowe strony, dzięki czemu przetrwa wielokrotne wertowanie. Kartonowe kartki mają zaokrąglone rogi, co minimalizuje ryzyko zrobienia sobie krzywdy przez dziecko. Duży format jest całkiem poręczny i wygodny.

Myślę, że nowa edukacyjna seria wydawnicza ma szansę na dłużej zagościć na półkach małych czytelników. Jest ciekawa, a przy tym stanowi świetną rozrywkę nie tylko podczas deszczowych popołudni. Wspólne dzieło Brykczyńskiego i Antoniewicz jest atrakcyjne choćby i z tego powodu, że dzieci po prostu lubią zwierzęta, a książka przybliża im nieco zwyczaje udomowionych ulubieńców. To dobra zabawa dla całej rodziny.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli