Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ale ja tak chcę!

Autorzy: , dodano Piątek, 12 marca 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ale ja tak chcę!"
Beata Ostrowicka
ilustr. Krystyna Lipka-Sztarbałło
Wydawnictwo Literatura, 2006

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nie zawsze warto upierać się przy swoim

Dziwną społeczność tworzą drzewiaki, zamieszkujące ogromny, leżący buk zwany w lesie Zwaleńcem. Niby blisko mają do siebie, ale tak naprawdę mają ze sobą mało kontaktu i każde jest samotne na swój własny sposób. Psikusodrzewiak sam sobie opowiada dowcipy, bo nikt się z nich już nie śmieje; Zarozumiałodrzewianka chciałaby być kreatorką mody i dyktować wszystkim, jak mają się ubierać, jednak nikt nie słucha jej rad – zresztą, gdyby wypowiadała je chociaż innym tonem; Książkodrzewianka ciągle zatopiona w jakiejś lekturze, nawet nie ma ochoty na rozmowy; a za Zabawodrzewiakiem nikt nie potrafi nadążyć – taki jest szybki i wysportowany. Dziwny to „lud”, bo każdy tam myśli tylko o sobie, nie widzi piękna otaczającego świata (który, w to nie wątpię, jest cudowny, w końcu drzewiaki żyją w lesie!), a najczęstsze powtarzane zdanie to tytułowe: „Ale ja tak chcę!” Jak coś się dzieje nie po ich myśli, to już nie chcą z Tobą rozmawiać! I na takich „przyjemniaczków” trafia Nowy, ani zwierzę, ani drzewiak, który pewnego dnia pojawia się w pobliżu Zwaleńca. Nowy chciałby się zaprzyjaźnić, ale każdy drzewiak, który podejmuje z nim rozmowę, chce wykorzystać go do własnych celów. Nawet nikt nie spyta, jak ma na imię! Smutny to obraz i tym bardziej żal robi się Nowego, bo bajka zmierza ku końcowi, a on wciąż jest tak samo samotny… Aż zjawia się „ten, którego nikt imienia nigdy nie pamięta” – tak samo nieakceptowany przez drzewiaków, jak Nowy. Mały, szary i nijaki, po prostu Nijakodrzewiak, równie samotny i równie smutny, a od jakiegoś czasu milcząco i niedostrzegalnie towarzyszący Nowemu. Tak już w bajkach świat jest urządzony, że jak pojawiają się dwie takie istoty, to muszą się spotkać. A jakże! I odtąd ich życie zmieni się nieodwracalnie…” Ale to już inna historia…” - by posłużyć się cytatem z książki.

Przyznaję, nie od razu przekonałam się do opowiastki „Ale ja tak chcę!” autorstwa Beaty Ostrowickiej. Miałam do niej kilka „podejść”, gdyż początkowo wydawała mi się zbyt rozwlekła i przewidywalna. Dopiero po pewnym czasie odkryłam urok tej powtarzalności, która całej książce nadaje swoisty rytm. A przecież dzieci bardzo to lubią! Piękne jest też przesłanie bajki: nie odkryjesz prawdziwej przyjaźni, jeśli nie jesteś tym Drugim dogłębnie zainteresowany. Mądry to morał, który warto dzieciom uświadamiać i powtarzać.

Nie sposób nie wspomnieć o ilustracjach Krystyny Lipki-Sztarbałło, znanej czytelnikom choćby z „Żółtej zasypianki” Anny Onichimowskiej. Znana to i uznana w świecie dziecięcej ilustracji artystka. I tym razem dała się poznać z jak najlepszej strony. Nie wszystkie obrazki są oczywiste, jest miejsce na dopowiedzenia, na pracę dla wyobraźni, jak np. ukazane tylko kawałki „mordek” bohaterów (a właściwie ich oczy). Choć początkowo miałam żal, że artystka pokazała drzewiaki w całej okazałości, lecz przecież nie trzeba się na nie godzić. Najważniejsze, że ilustracje pięknie korespondują z tekstem.

Polecam tę książkę (nagrodzoną w 2006 roku tytułem BESTSELLERek 2006) zarówno ze względu na tekst, jak i ilustracje. Uświadamiajmy naszym dzieciom, że postępowanie wedle słów „Ale ja tak chcę!” nie zawsze jest słuszne.

Agata Hołubowska
9.03.2010, Gryfino

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • OKO