Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Basia i urodziny w muzeum

Autorzy: , dodano Piątek, 25 kwietnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Basia i urodziny w muzeum"
Zofia Stanecka
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nie ma chyba małego czytelnika, który nie zetknąłby się z Basią. Czy to poprzez liczne książki opisujące jej radości i problemy, zeszyty z ćwiczeniami w pisaniu i liczeniu, audiobooki czytane przez Marię Seweryn, gry edukacyjne czy wreszcie aplikację na iPada. Zdążyliśmy się już przekonać, że ta piegowata, pewna siebie dziewczynka inspiruje i rozśmiesza. Jej przygody dostępne w każdej niemal księgarni, bibliotece czy kiosku, pozwalają najmłodszym zrozumieć świat, poradzić sobie w trudnych sytuacjach - jak podpowiada wydawnictwo. A kontakt ze starannie wydaną książką dostarcza pozytywnych wrażeń, kształtuje gusta najmłodszych, karmionych na co dzień hipermarketową tandetą.

Basia była już między innymi w przedszkolu, u dentysty, w zoo, na biwaku i na placu zabaw. Obchodziła Boże Narodzenie i narodziny młodszego braciszka Franka. Zetknęła się z problemami bałaganu, alergii oraz zwykłej deszczowej nudy. Teraz przyszła pora na urodziny w muzeum. I to w jakim! Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zaproszenie wyszło od Anielki. Tej małej blondyneczki, nucącej pod nosem piosenki, którą poznała kilkulatka w przedszkolu. Robiła z nią błotne kotlety, pamiętacie? Opiewało na dwie osoby, czyli wraz z Basią do muzeum na specjalne zajęcia dla księżniczek i rycerzy miał przyjść starszy brat Janek.

Przed wyjściem rodzeństwo zdążyło pokłócić się o to, kto za co będzie przebrany. Basia chciała być rycerzem, a jeśli już księżniczką to z niedźwiedziem. Franek stanowczo upierał się, że dziewczynki nie mogą być rycerzami, ani posiadać niedźwiedzi. Jak zwykle z pomocą przyszła mama i… Joanna d’Arc. Ostatecznie nasza bohaterka ruszyła do muzeum z ulubionym Miśkiem Zdziśkiem pod pachą i w wygodnym ubraniu.

Zajęcia urodzinowe prowadzone były przez animatorkę. Dzieci wykonywały typowe dla średniowiecza męskie i damskie nakrycia głowy, zwiedzały ekspozycję muzealną i ćwiczyły się w dworskich ukłonach oraz dygnięciach. A ile przy tym było śmiechu, zabawnych potknięć językowych i dosłownych, sami przeczytajcie. Dziewczynka w pasiastej bluzeczce zaskoczy was jak zwykle swoimi pomysłami oraz refleksjami.

Dobrze, że Muzeum Narodowe zaprosiło Basię do współpracy. Wszak to postać kształtująca opinię, wyznaczająca trendy i łamiąca stereotypy, mimo że ma dopiero kilka lat. Dzięki niej dzieła mistrzów malarstwa zyskają, w co wierzę, następnych admiratorów - choćby w krótkich spodenkach i ślizgających się na posadzce.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej