Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Na wysokiej górze

Autorzy: , dodano Czwartek, 3 lipca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla rodziców

"Na wysokiej górze"
Krystyna Miłobędzka
ilustr. Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Iwonę Chmielewską postrzegamy jako uznaną twórczynię książek autorskich, jednak jest ona przecież także znakomitą ilustratorką cudzych tekstów. Właśnie "Na wysokiej górze" w Wydawnictwa Miejskiego Posnania dało pretekst do spotkania dwóch wrażliwości: Krystyny Miłobędzkiej - poetki, teoretyka teatru, autorki scenariuszy przedstawień teatralnych przeznaczonych dla dzieci oraz Iwony Chmielewskiej, operującej obrazem na sposób poetycko zwięzły i przenośny. Tak poetka, jak i rysowniczka alchemicznie pracują w dostępnej im materii, ukazując proces rodzenia się sensów i doznań.

To, co przez nas oglądane, snuje się na kanwie fragmentu scenariusza Miłobędzkiej "Na wysokiej górze - commedia della lingua". Rozpoczyna się od znanej większości z nas wyliczanki o górze i drzewie, które się nazywa "apli-papli-blite-blau", w której język zarazem brzmi i znaczy, hipnotyzując uczestników rytmem. Krystyna Miłobędzka dopowiada dalszy ciąg do wyliczanki, budując szereg asocjacji, jednocześnie sugestywnych, jak niezobowiązujących. Jedno słowo przechodzi w inne, obraz przechodzi w obraz, a tekst z pozoru banalny, olśniewa ukazaniem potencjału słowa i wyobraźni.

Chmielewska podchwytuje tekst i obraca nim w zaskakujący sposób. Widzimy krzyżujące się procesy rodzenia się słów i powstawania obrazów. Narodziny świata uprzytamnia nam dziecko - dotyczące go obrazy jakby wykluwają się, zaznaczając pierwotne doznania kształtów, przestrzeni, przedmiotów. Równocześnie przez karty wędruje staruszka o twarzy Miłobędzkiej. Staruszka zapewne wie więcej od dziewczynki - tym, co jej dotyczy, jest moc wsłowienia, ale być może też odpływanie pamięci i roztapianie się świata w niepamięci.

Iwona Chmielewska używa sugestywnych środków wyrazu: onirycznych obrazów, subtelnych przekształceń, wizualnych rymów. Podstawa lampy może być drzewem, a księżyc - mydlaną bańką, koperta domem lub kołyską dla dziecka. Znamy tę autorkę ze swoistego recyklingu: tka obrazy z materii raz już użytej, dając jej nowe życie. Tutaj ten recykling wspomaga pracę (nie)pamięci: pojawiają się stare fotografie, sparciała okładka, zwiewna bibuła, która przesłania różne elementy jak mgła. Widz porusza się między doznaniami obrazu, płaszczyzny, koloru. Między odczuciem i odczytaniem.

Bardzo bogata to książka, budząca podziw sensownym kunsztem. Współbudowniczymi tego piękna byli Maria Szczodrowska i Radek Staniec. Doceniono ją, przyznając jej nagrody: Dobre Strony 2014 we Wrocławiu, wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich.

Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju, a czasem trzeba, jak Iwona Chmielewska, trafić do Korei, by być odnalezionym w Polsce. Jej nazwisko coraz mocniej zakorzenia się w świadomości polskich czytelników i coraz więcej jej książek na półkach księgarń. Potrzeba jeszcze tego, żebyśmy przestali traktować to, co nam oferuje, jak towar ekskluzywny, a piękno i poezję jak niedzielne ubranie nie do noszenia na co dzień.

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach