Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wyprawa na biegun

Autorzy: , dodano Czwartek, 20 lutego 2014 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena"
Rafał Witek
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło

"Historia pewnego statku. O rejsie „Titanica"
Zofia Stanecka
ilustr. Joanna Rusinek

"Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc"
Ewa Nowak
ilustr. Tomek Kozłowski

Wydawnictwo Egmont, 2014
seria: Czytam sobie. Fakty


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Nie jest łatwo pozyskać dziś przychylność czytelnika. Najbardziej wymagający, ale i najwdzięczniejszy jest najmłodszy odbiorca. To właśnie z myślą o nim Edukacyjny Egmont przygotował nową kolekcję książek pod wspólnym hasłem "Fakty', będącą kontynuacją serii 'Czytam Sobie". Cykl rozpoczyna tryptyk historii poświęconych wielkim wydarzeniom i odkryciom XX wieku. Znajdziemy tu opowieść o wyprawie na biegun, historię rejsu Titanica i opis pierwszej wyprawy ludzi na Księżyc.

Każda z książek w serii wydana jest atrakcyjnie. Szata graficzna opracowana przez najlepszych ilustratorów (Ewę Poklewską-Koziełło, Joannę Rusinek i Tomka Kozłowskiego) sprawia, że po opowieści z kręgu "Faktów" sięga się z przyjemnością. Ilustracje są na wysokim poziomie artystycznym, przejrzyste ale unikające naiwności. Styl i kreska ilustratorów są zindywidualizowane a do tego umiejętnie dopasowane do rangi tematów.

W "Wyprawie na biegun" poprzez rysunki zaznaczone są niezbędne dla całej historii realia – obraz bazy, widok bieguna, psy zaprzęgowe i „eleganckie” pingwiny. W "Historii pewnego statku" ilustracje oddają wygląd zewnętrzny Titanica, ale i jego bogato wyposażone wnętrze, łącznie z przekrojem statku. Z kolei "Apollo 11" opatrzony został ilustracjami przypominającymi zdjęcia, dokumenty czy związane z astronautyką rysunki techniczne, bo i sama książka skierowana jest do już nieco bardziej wprawnych czytelników.

Piękne i zabawne niekiedy ilustracje to jednak dopiero początek zalet każdego tomu Faktów. Istotna jest też wartość poznawcza prezentowanych dzieciom historii. "Wyprawa na biegun" przybliża postać Roalda Amundsena, pokazuje pracę polarnika i warunki życia na biegunie. Przede wszystkim jest jednak opowieścią o jego ekspedycji w roku 1911, zakończonej zdobyciem bieguna południowego. Czytelnik wraz z członkami ekspedycji przedziera się przez mroźną Antarktydę, wita z pingwinami i pędzi psim zaprzęgiem. Solidna dawka przygody i wiedzy!

"Historia Titanica" to opowieść o pierwszym rejsie transatlantyku w 1912 roku, przystępnie opisuje dane dotyczące statku i wprowadza nazwy związane z żeglugą oceaniczną. To również historia wielkiego statku, któremu nie dane było dopłynąć do portu. Mały odkrywca wraz z główną bohaterką ośmioletnią Ewą Hart, postacią autentyczną, która płynęła z rodzicami tym statkiem i udało jej się uratować, wchodzą na statek i podziwiają jego rozmiary oraz przepych. Wielkie emocje i powiew historii!

W opowieści o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu w roku 1969 odnaleźć można dane misji kosmicznej, trasę przelotu załogi Apolla 11 i sposoby radzenia sobie z codziennymi czynnościami w stanie nieważkości. Wraz z trzema amerykańskimi astronautami odbiorca wsiada na pokład statku Apollo 11, startuje, przez przyspieszenie rakiety zostaje wbity w fotel, by na końcu lądować na Księżycu. Duża dawka faktów i odkrywanie tajemnic kosmosu!

Wszystko opisane zostało w sposób prosty i bezpretensjonalny, co zachęca młodego czytelnika do odkrywania kolejnych szczegółów prawdziwych historii. Serię wspierają merytorycznie eksperci, dbający zarówno o faktografię jak też o właściwy przekaz kolejnych historii.

Poszczególni autorzy – Rafał Witek, Zofia Stanecka i Ewa Nowak – postarali się o właściwe zróżnicowanie poziomu trudności swoich opowieści, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich książek z serii "Czytam sobie", zwracając uwagę na wiek i umiejętności czytelnicze małych odbiorców. Stąd ekspedycja Amundsena rozpoczyna tryptyk "Faktów" na poziomie 1, rejs Titanica reprezentuje poziom 2, a całość na poziomie 3 zamyka najbardziej złożona i najtrudniejsza do opowiedzenia historia lądowania załogi astronautów na Srebrnym Globie.

Zaletą nowej serii Egmontu jest rozbudzanie w dzieciach pasji poznawania poprzez czytanie. Radość czytania to nie tylko poczucie odkrywania atrakcyjnych wydarzeń. To również przemyślana nauka pracy z tekstem poprzez różnorodne ćwiczenia słownikowe, doskonalenie umiejętności zgłoskowania, literowania, składania zdań oraz sięgania do słowniczka trudniejszych wyrazów (jak zostało to rozwiązane w najtrudniejszej pod względem poziomu książce o lądowaniu na księżycu), czy atrakcje w postaci dołączanych do każdego tomu naklejek i dyplomów sukcesu. Takie podejście do czytania sprawia, że młody czytelnik angażuje się od różnej strony w poznawane historie.

Przy panującej obecnie tendencji na nieczytanie kolekcja "Faktów" ma szanse przyczynić się do tego, by dziecko czytało z zainteresowaniem i chciało sięgnąć po kolejne pozycje. Pozostaje mieć nadzieję, że mali amatorzy "Faktów" odkryją w sobie tę pasję, wyrastając z czasem na mądrych i zaangażowanych - dorosłych już – czytelników.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO