Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 kwietnia 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie"
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Poważne Studio
Wydawnictwo Muchomor, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na dziewiątego maja zapowiedziana jest premiera kolejnej z książek biograficznych Anny Czerwińskiej-Rydel – mam tu na myśli „Drzwi. Opowieść o świętym Wojciechu”, tymczasem chciałabym przypomnieć czytelnikom „Rymsa” tytuł z 2014 roku. Chodzi o „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie”. Sięgnęłam po tę książkę z prozaicznych powodów, po prostu lubię czekoladę, a że ostatnio, z powodów dietetycznych i poniekąd alergicznych, rzadko się nią raczę, to postanowiłam chociaż sobie o niej poczytać. Na efekty kulinarne lektury nie trzeba było długo czekać. Zaraz po zamknięciu książki zrobiłam sobie porządne aromatyczne kakao, poleciałam też po tabliczkę gorzkiej czekolady. Czeka na swoje pięć minut.

„Moc czekolady…” podzielona została na trzy części. W pierwszej dowiadujemy się, skąd pochodzi kakao, jak zwali je pierwszy odkrywcy, kto raczył się nim w Europie po raz pierwszy, a także kto zajął się produkcją czekolady na masową skalę. Druga z kolei wiedzie nas do dziewiętnastowiecznej Warszawy, gdzie swoją przygodę z cukiernictwem rozpoczął młody Berlińczyk, Karol Wedel. Czytamy o jego początkach w zakładzie Karola Grohnerta, ambicjach związanych z przemysłem czekoladowym, a w końcu o tym, jak założył pierwszą w stolicy pijalnię czekolady oraz fabrykę produkującą słodycze. Kontynuatorem rodzinnego interesu był syn Karola – Emil. Tenże rozbudował i unowocześnił produkcję, rozwinął sieć sklepów i kawiarni w stolicy, wprowadził na opakowania swój podpis, wyróżniający jego produkty od podróbek. Z kolei Jan, z wykształcenia doktor chemii, postawił zupełnie nową fabrykę, gdzie zatrudnił kilkakrotnie więcej osób – także kobiety, otworzył sklepy Wedla w większych miastach poza Warszawą, a w czasie wojny zajmował się m.in. dożywianiem mieszkańców oraz tajnym nauczaniem. Biografia trzech pokoleń Wedlów kończy się melancholijnie wraz ze śmiercią Jana wiosną 1960 roku. Na osłodę zaproponowano czytelnikom przepisy kulinarne z czekoladą w roli głównej. Suflet czekoladowy, milonga i korzenne ciasteczka z żurawiną wydają się być niezwykle smakowite i zaskakująco proste w przyrządzeniu.

Biografia zyskała nietuzinkowy wygląd, będący zasługą duetu artystycznego Poważne Studio. Nietuzinkowy dlatego, że jest to projekt bardzo nowoczesny, a jednocześnie wykorzystujący fotografie, logotypy i kroje pism z początku XX wieku. Co więcej książka, oprócz wartości historycznej i sentymentalnej, ma również charakter albumu sztuki reklamowej – i to w zakresie treści perswazyjnych, jak i formy graficznej, gdyż prezentuje opakowania oraz hasła reklamowe, jakie towarzyszyły produktom cukierniczym od samego początku. Czytając ogłoszenia umieszczane w prasie, na opakowaniach czy szyldach możemy przekonać się, jak zmienił się wizerunek czekolady w świadomości odbiorców na przestrzeni lat. Kiedyś kakaowy płyn miał charakter odżywczego, wręcz leczniczego napoju, przepisywanego na receptę. Dziś gorąca czekolada jawi się jako przyjemność zmysłowa, wręcz niebiańska rozkosz, ale też błąd dietetyczny, źródło alergenów i kopalnia pustych kalorii.

Opowieść autorki „Wszystko gra” poprzedza bardzo trafny cytat, pochodzący z książki Roalda Dahla pt. „Charlie i fabryka czekolady”. Czytamy, że czekolada to źródło wielu witamin, ale nie tylko z grupy A i B, ale również z… całego alfabetu. Wyjątkiem są witaminy M i R, których brązowa słodycz w tabliczce nie zawiera, bo M wywoływałaby mdłości, a R powodowałaby na głowie rogi. Zgadzacie się?

Łucja Abalar

***

Powieści biograficzne to specjalność Anny Czerwińskiej-Rydel. Kto lubi ten gatunek, z pewnością miał w rękach którąś z poprzednich książek tej pisarki. Życiorys Korczaka, Skłodowskiej-Curie, Chopina, Schopenhauera? Wybitne postaci nie mają tajemnic przed autorką. Także rodzina Wedlów, których nazwisko nieodłącznie jest kojarzone z czekoladą.

Książka zaczyna się w 1013 roku, w Ameryce Środkowej, kiedy to Indianie odkryli drzewo kakaowe. Jak czekolada znalazła się w Europie, skąd wzięła się jej nazwa, jakie ma właściwości - dowiadujemy się tego, zanim poznamy historię trzech pokoleń Wedlów: Karola, Emila i Jana. To historia pasjonatów, ludzi pracy, filantropów, postaci niezwykle twórczych, dbających nie tylko o dobro firmy i jej przychody, ale także o komfort pracowników. Sto lat z życia twórców najsłynniejszej czekoladowej fabryki w Polsce obejmuje okres między połową XIX w a latami 50. wieku XX. Najbardziej fascynująca część powieści dotyczy czasów dowodzenia firmą przez ostatniego z Wedlów - Jana. Był wizjonerem, wcielał w życie nowe pomysły, receptury, rozbudował fabrykę, dostosował do potrzeb rynku i załogi. A w czasie wojny wspierał walczących i głodujących mieszkańców. Przykre, jak potraktowała go nowa władza...

O kształt wizualny zadbały Małgorzata Frąckiewicz i Alicja Kobza (Poważne Studio). Jest nowocześnie, ale też retro. Tekst rozbijają infografiki, kolaże, reklamowe cytaty – prasowe i graficzne – produktów słynnego "E. Wedla".

Na końcu książki znajdziecie kilka czekoladowych przepisów. Jak powiedział Jan Wedel, a my przytakniemy: "najważniejsze nie są wcale maszyny, tylko receptury".

Ewa Skibińska, 31.03.2014

link

Rozdają to za darmo, jak inne reklamy? Chyba nikt rozsądny nie zapłaci za folder reklamowy, żeby indoktrynować dzieci za własne pieniądze.
KSIĄŻKA ZAWIERA LOKOWANIE PRODUKTU!

dodał: Andrzej, Poniedziałek, 31 marca 2014 11:07

A ja z kolei chętnie przeczytam tę książkę, pomimo tego, że ani dzieckiem, ani nastolatką już od dawna nie jestem. Uwielbiam produkty Wedla (oczywiście najbardziej ptasie Mleczko, ostatnio okryłam wersję Biało-Białą), ale byłam też jakis czas temu na zwiedzaniu fabryki Wedla, więc przeczytanie tej ksiązki, będzie jakby kontynuacją poznania historii samej fabryki i rodziny Wedlów :)

dodał: martyna, Środa, 30 kwietnia 2014 15:26

To nie jest żaden folder reklamowy. To naprawdę bardzo fajna książka dla dzieciaków. Dowiedzą się z niej chociażby jak powstaje czekolada :)
Do tego na końcu jest kilka super łatwych i szybkich przepisów, które można wykorzystać :) A przy okazji można dowiedzieć się czegoś o rodzinie Wedlów.

dodał: robi, Piątek, 2 maja 2014 08:44

Pani Ania Czerwińska-Rydel jest autorka wielu biografii. Pisze je z myślą o dzieciach i robi to fantastycznie. Książki sa ciekawe, przenoszą w odległy czasowo świat. sugestywność opisów daje możliwoś "namalowania" miejsc, postaci i uchwyconych chwil. "Moc czekolady" jest genialnia przez ilość ciekawostek i informacji, o których ja jako mama nie miałam pojęcia. Gorąco polecam, bo jest niezwykła, a biografia to kategoria literacka, która samą nazwą może zniechęcić dziecko, a w wydaniu Pani Czerwińskiej-Rydel pochałania do końca.(Trylogia Gdańska o Heweliuszu, Farenheicie, Schopenhauerze; w poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskeij-Curie; Kryształowe odkrycie o prof Czochralskim, Moja babcia kocha Chopina, Fotel czasu o Fredrze etc.) Chylę czoła i czekam na kolejne. :-)

dodał: Daga, Sobota, 10 maja 2014 08:47

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Lato Adeli