Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ula i Urwisy. Dzieciństwo jest super!

Autorzy: , dodano Piątek, 18 kwietnia 2014 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Ula i Urwisy. Dzieciństwo jest super!"
Katarzyna Majgier
ilustr. Kasia Kołodziej
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ula, pięciolatka trochę mała jak na swój wiek, ale wystarczająco wygadana i rezolutna, odlicza dni do końca wakacji. Dlaczego? Już z początkiem września wybiera się bowiem do zerówki, i to nie byle jakiej. Do zerówki mieszczącej się w szkole po drugiej stronie ulicy. Razem z nią wybierają się tam Urwisy. Mirek oraz Sławek, pamiętacie? To ci rzekomi wandale, którzy, jak czytaliśmy w poprzednim tomie Katarzyny Majgier z tej serii, mieli zniszczyć zabawki, Kryjówkę i dosłownie wszystko co było Uli. Na szczęście chłopcy okazali się sympatyczni, a dziewczynka w mig znalazła z nimi wspólny język. No i teraz cała trójka szykuje się do szkoły. A ile przy tym ochów i achów!

Podekscytowanie Uli i Urwisów jest tak duże, że, co tu dużo mówić, utrudnia im korzystanie z ostatnich chwil wakacji, jest również utrapieniem dla rodziców. Dorośli ciągle muszą przypominać dzieciom ile dni dzieli ich od inauguracji roku szkolnego oraz wysłuchiwać, jak bardzo ich pociechy cieszą się z posiadania piórnika, plecaka oraz najróżniejszych przyborów piśmienniczych.

Niespodziewanie na osiem dni przed końcem wakacji euforia Uli całkowicie przygasa. Mirek i Sławek też jakoś przestają się ekscytować szkołą. Co więcej dziewczynka kategorycznie odmawia pójścia do zerówki, twierdząc , że po pierwsze jest za mała, by stać się uczennicą, po drugie - w szkole uczniowie z wyższych klas ją zadepczą (dosłownie!), a nauczyciele i dyrektor okażą się niezwykle wredni.

Co spowodowało zmianę w zachowaniu Uli? I czy mała da się przekonać do nowych obowiązków? Szczegółów nie zdradzę, nadmienię jedynie, że niepoślednią rolę odegrali w tej sytuacji chmurny trzynastolatek Mikołaj, kuzyn Mirka i Sławka oraz rodzice dziewczynki.

Książkę Katarzyny Majgier czyta się z przyjemnością i przyznam, dość szybko - właściwie to lektura na dwa, góra trzy wieczory. To z pewnością zasługa krótkich rozdziałów, dowcipnych dialogów, wartkiej akcji toczącej na przestrzeni kilku dni, a także świetnych ilustracji Kasi Kołodziej. Postać plastyczna Uli wykreowana przez wspomnianą artystkę jest niezwykle ujmująca: niesforny kucyk na czubku głowy, piegi, bogata mimika, pasiaste koszulki, przywołujące na myśl inną bohaterkę - literacką Basię. Ula niezwykle sugestywnie śmieje się i złości, ma typową dla przedszkolaka logikę myślenia opartą na konkrecie, ale też swoiste upodobania oraz lęki. I całkiem dobrze sobie z nimi radzi, nie bez pomocy dorosłych, oczywiście.

Co ciekawe, Ula nie przeżywa jakichś spektakularnych przygód, nie jest też niegrzeczna czy szczególnie krnąbrna, choć nadużywa przymiotników „durne” czy „głupie”. A mimo to czytamy o tej kilkulatce z chęcią, zaciekawieni, co też ją spotka, jak zrozumie i będzie przeżywać zwyczajne sprawy. Poza tym jej sposób zachowania i przeżywania emocji uruchamia uczucia kilkuletnich czytelników, skłaniając ich do analizowania sytuacji z własnego podwórka.

Jedna myśl nie daje mi jednak spokoju. Skoro Ula tak bardzo ekscytuje się, a jednocześnie lęka pójścia do zerówki, to co to będzie, jak przyjdzie jej iść do pierwszej klasy? Z pewnością o tym przeczytamy.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej