Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Para-Mara

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 28 kwietnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Para-Mara, czyli o dwóch takich, co próbują straszyć"
Jarosław Mikołajewski
ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnictwo Bajka, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że wydawnictwo dla dzieci jest bogato ilustrowane, może opowiadać samodzielną historię obrazami lub składać się z samych tylko kart tytułowych. Nie zaskakuje nas, gdy książka przyjmuje formę papierową, plastikową, pluszową, elektroniczną, czy to w postaci statycznego PDF-a czy aplikacji mobilnej. Ale żeby fabuła książki została pomyślana w formie programu telewizyjnego? Z tym chyba się jeszcze nie oswoiliśmy. Od razu przyznam, że ta nowinka wydaje mi się niezbyt atrakcyjna. Nie po to sięgam po książkę, aby zetknąć się z historią opowiedzianą nie przez narratora tylko przez prezentera. Ale rozumiem, że autorzy tego pomysłu liczyli na zaskoczenie najmłodszych czytelników, którzy wiele już widzieli i czytali.

Mamy więc tutaj do czynienia z programem telewizyjnym oglądanym w książce. W rolę prezentera wciela się mężczyzna w szarym garniturze i nakrapianych czerwonych okularach. Jego rozmówcami są panowie Cienias i Kanaletto. Pierwszy jest cieniem straszącym dzieci w nocy, drugi nieprzyjemnym odgłosem z kanalizacji wywołującym leki u wszystkich. Obaj „panowie” mają nieskomplikowaną naturę, lubią swoją pracę polegającą głównie na nękaniu śpiących, choć mają również swoje bolączki. Jakie? Polecam zabawną rozmowę, jaka toczy się pomiędzy wymienionymi postaciami.

Trudno odmówić duetowi artystów pomysłowości w zakresie scenariusza i reżyserii przedstawionej audycji telewizyjnej. Rozmowa miedzy Cieniasem, Kanalettem i prezenterem jest całkiem ciekawa, nieco absurdalna, delikatnie dydaktyczna. Jarosław Mikołajewski wydaje się oswajać domowe duchy, ironizować z telewizji i programów typu tok szoł, wytykać językowe błędy, dyletanctwo prowadzącego, brak empatii względem rozmówców. A Paweł Pawlak świetnie to ilustruje, komentuje i dopowiada za pomocą różnorodnych środków wizualnych. Sięgając po komiksowe, ale i filmowe rozwiązania formalne (napisy w dymkach, niektóre strony podzielone na ujęcia), korzystając z bogatego warsztatu grafika, stworzył wyjątkową scenografię tej przedziwnej rozmowy. Obrazy sprawiają wrażenie trójwymiarowych, choć figury bohaterów i przedmioty wydają się być wycięte nożyczkami. Ciekawe!

Brak mi jednak w omawianej rozmowie jakiegoś głębszego sensu, choć nie upieram się, że książki dla dzieci muszą koniecznie taki głęboki sens posiadać. Ta historia wydaje się być za krótka i zbyt powierzchowna. Z pewnością bawi, ale bez przesady. Z pewnością ciekawi swoją szatą graficzną. Być może oswaja z nocnymi strachami, ale tylko trochę. Oceńcie sami.

Łucja Abalar

***

Jestem absolutnie oczarowana nowością, jaka pojawiła się w wydawnictwie Bajka. Mam na myśli książkę "Para-mara, czyli o dwóch takich, co próbują straszyć". Udane dzieło utalentowanego duetu: Jarosława Mikołajewskiego oraz Pawła Pawlaka.

Historia przedstawiona w książce dotyczy wyjątkowego spotkania w niebanalnych okolicznościach. Mianowicie dwa strachy, które od zarania dziejów spędzają sen z oczu dzieci są gośćmi programu telewizyjnego "Pary nie do wiary". Program jest o tyle nietypowy, że można go oglądać w książce. Prezenter zapowiada parę gości: Pana Cieniasa, który straszy dzieci rzucając cień na ścianę oraz Pana Kanaletto, który odpowiedzialny jest za dźwięki wydobywające się z rur mieszkań. Choć początek może sugerować rozmowę pełną grozy oraz powagi, ku zdziwieniu czytelników jest zgoła inaczej, bowiem strachy rozrzewniają się na wizji, a prezenter nie panuje nad przebiegiem rozmowy. Tym sposobem wszyscy burzą przyjęte stereotypy. Cienias boi się zapalanego światła, Kanaletto drży na myśl o krecie wsypywanym do rur, a prezenter popełnia podstawowe błędy. Program wypełnia zabawna, dynamiczna i zaskakująca rozmowa pełna zwrotów akcji oraz nieoczekiwanych dygresji. Ostatecznie strachy przerywają rozmowę i opuszczają studio, a prezenter nawoływany przez reżysera kończy program. Dużo humoru i przewrotności w tej historii.

Zdecydowaną siłą prezentowanej książki jest świeża kreska oraz talent ilustratorski Pawła Pawlaka. Spod jego dłoni wychodzą zabawne, oryginalne ilustracje, które oddają atmosferę przebiegu rozmowy w studiu telewizyjnym oraz podkreślają niebanalny charakter bohaterów. Wszystko jest przemyślane i starannie wykonane. W moim odczuciu to prawdziwy majstersztyk. Wisienką na torcie tego wydania jest gładki i miły w dotyku papier oraz wyjątkowa szata graficzna, która przyciąga wzrok od pierwszego kontaktu z okładką.

Sylwia Biedroń, 12.03.2014

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej