Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rysunki rysunkowate

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 marca 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Rysunki rysunkowate"
Peter H. Reynolds
przeł. Jarosław Mikołajewski
Wydawnictwo Egmont Polska, 2005

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Recenzja recenzowata. O tym, że nie zawsze warto słuchać starszych. Za to warto iść za głosem serca

Pewnie każdy z nas spotkał się w życiu z niedostatecznym uznaniem wysiłku twórczego przez innych, ze zbyt mało entuzjastycznym zachwytem nad wypracowanym godzinami rysunkiem, figurką z plasteliny, czy opowiadaniem, z zawiedzionym oczekiwaniem i tzw. „podcięciem skrzydeł”. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rodziców, bo to przecież ich opinia i pochwała jest dla nas najważniejsza przez pierwsze lata życia. To oni budują nasz światopogląd i poczucie własnej wartości, pomagają rozwijać zainteresowania lub wręcz odwrotnie – skutecznie zniechęcają do pewnych działań.

Ta książka jest o tym, że mimo braku całkowitej akceptacji otoczenia warto „robić swoje”. Rozwijać kreatywność, dać upust sile twórczej i wyobraźni. Czekać na aprobatę, jak nie z tej, to z innej strony. Być silnym w swoich postanowieniach, a przede wszystkim nie ulegać presji i negatywnym ocenom. Ta książka wzmacnia ducha i pozwala na nowo uwierzyć w swoje siły i umiejętności. Ale nie jest ona tylko dla tych, którzy właśnie zwątpili. Jest dla wszystkich: dla dorosłych i dla dzieci. Dla tych, którzy są może zbyt pewni siebie, gdyż delikatnie podszeptuje: „Uważaj, nie zawsze może być tak kolorowo!” A tym, którym trochę tej wiary brak, krzyczy wprost do ucha: „To chwilowe! Nie przejmuj się i stań szybko na nogi i działaj!” Bo tę książkę napisał i zilustrował ktoś, kto w dzieciństwie czuł się odtrącony i niedoceniony. Ktoś, kto doskonale wie, jak to jest być wyśmianym przez starszego brata… I nie wiadomo, jak długo taki stan rzeczy by trwał, gdyby nie nauczyciel, który namówił Petera H. Reynoldsa (bo o nim tu mowa) do nieskrępowanego tworzenia, mało tego – do narysowania komiksu, który pozwoli kolegom z klasy zrozumieć matematykę! Autor miał chyba sporo szczęścia, bo drugą osobą, którą spotkał na swej twórczej ścieżce była nauczycielka rysunku, namawiająca go do rysowania dla czystej przyjemności i radości.

Ramon - bohater "Rysunków rysunkowatych" nie może przestać myśleć o rysowaniu, zapełnia białe strony zawsze i wszędzie, nawet siedząc na toalecie! I trwałby tak w tym zapale, gdyby nie Leon – starszy brat, który nie pochwala stylu Ramona. Biedny chłopiec zupełnie traci chęć malowania. Na szczęście jest jeszcze Misia – młodsza siostra, wierna kolekcjonerka (nawet tych zgniecionych) dzieł Ramona. To dzięki niej mały artysta odkrywa, że rysowanie ma sens, że po prostu jest dla kogo to robić! Bo jak oprzeć się wyznaniu Misi: „Zbieram i kocham nie od dzisiaj / wazony twe wazonoWATE / i kwiaty twoje kwiatoWATE!” ? Ot, i mamy tutaj próbkę tekstu: rymowanego, zabawnego i celującego w sedno.

Sam Peter H. Reynolds przyznaje, że jest to jedna z jego ulubionych książek (więcej można przeczytać i obejrzeć na jego autorskiej stronie: www.peterhreynolds.com). Za swoją misję uważa namawianie dzieci do twórczej aktywności, w tym celu prowadzi nawet spotkania w szkołach. A ja namawiam do radosnego odkrywania książek z jego ilustracjami – prostymi, delikatnymi, takimi właśnie „rysunkowatymi”, trafiającymi wprost do dziecięcych serc. W Polsce pojawiło się ich kilka: "Kiedyś", "Za mało mnie", "Smrodek. Niezwykły kurczący się dzieciak"… Może będzie ich jeszcze więcej?

Agata Hołubowska, Gryfino, 18.02.2010, laureatka lutowego konkursu "Rymsa" na recenzję książki dla dzieci

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach