Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dwoje ludzi

Autorzy: , dodano Środa, 9 kwietnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla rodziców

"Dwoje ludzi"
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Obrazki? A do czego te obrazki, panie, jak tu słów tyle, co kot napłakał? Przecież to bardziej zaciemnia niż objaśnia. A to sam bym potrafił tak powycinać ze starego zeszyciku. Do wierszy obrazki robi - to wszystko o niej mówi, panie. Niepraktyczna, panie. Wiersze są niepraktyczne. Patrz panie, ile ona miejsca w książce marnuje. Tu pusto i tu pusto. I to, panie, dla dzieci ma być, takie ciemne, takie ponure? Dla ludzi, mówisz pan. Znaczy dla mnie też, niby. W Korei, mówisz pan, się dobrze sprzedaje?

...

Książki starannie zaprojektowane i wykonane, książki dla zbieraczy ładnych przedmiotów, dzieła sztuki rozpisane na karty - Iwona Chmielewska jawi się polskim odbiorcom jako twórczyni ekskluzywna. Zaś w Korei Południowej, w której Chmielewską wydaje kilku wydawców, jej książki są używane: inspirują odbiorców dużych i małych, są punktem wyjścia do dyskusji, warsztatów. Książka "Dwoje ludzi" wydana pierwszy raz w koreańskim wydawnictwie Sakyejul polskiemu odbiorcy przybliżona została przez Media Rodzinę, głównego polskiego wydawcę książek toruńskiej artystki.

Prostota formalna w połączeniu z intelektualną głębią czynią z tego picture booka książkę międzynarodową, międzykulturową. Nie bez znaczenia dla uniwersalności opowieści jest jej temat. Fakt, że dwoje ludzi spotyka się i zaczyna ze sobą być, jest sam w sobie zdumiewający. Jakie relacje mogą ich połączyć? Chmielewska za pomocą prostych symboli i dopełniających je buddyjsko prostych i nośnych obrazów odkrywa wielkie napięcie w temacie tak ogranym, a przecież fundamentalnym. Bliskie ciału są jej porównania: łódka i klucz, dzień i noc, klepsydra, łodyga i kwiat, dwie wyspy na morzu omywane tą samą wodą, a jednak osobne. Bliskość, która wzbogaca, bliskość, która tłamsi oraz wszystko, z czego się rezygnuje dla drugiego człowieka. Chmielewska otwiera książkę paradoksem: "gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem i jest im trudniej, bo są razem".

Siła, jak w haiku, tkwi nie w wykwincie elementów budujących obrazy, ale w ich dobitnej bliskości, w rygorystycznej prostocie i subtelnej trafności zestawień. W taktownym braku oceny. Powtarza się motyw dłoni, profili i sylwetek w symetrycznym układzie, par elementów rozmaicie łączonych. Ciało i antyciało, dłoń i przeciwdłoń - wystarczą, żeby unieszczęśliwić, są niezbędne, żeby dać syntezę - tego trzeciego.

Chmielewska jak zwykle uruchamia drugi obieg materii, wykorzystując fakturę papieru milimetrowego czy wzór materiału w kwiatki. Kolorystyczna i formalna prostota elementów pozwala metaforom rozkwitać w głowie odbiorcy książki. Widzimy proces rodzenia się znaczeń, ale i nasycanie przestrzeni czułością. Powstała książka przejrzysta i niewymownie wzruszająca, która ma szansę wywołać w czytelniku głęboki rezonans. Poezja jest u Chmielewskiej zwięzłym sposobem poznawania świata, a nie ekskluzywnym i niezrozumiałym naddatkiem. Dodajmy - mimo tematu nie jest ona zarezerwowana dla dorosłych, zaś przewaga obrazu nie czyni z niej książki dla dzieci.

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • OKO
 • czaple