Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Najwierniejsi przyjaciele

Autorzy: , dodano Wtorek, 31 marca 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie"
Renata Piątkowska
ilustr. Katarzyna Bukiert
Wydawnictwo BIS, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy” – powiada kompozytor, poeta i satyryk Marek Majewski. Jego słowa są mottem ostatniego rozdziału książki Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele . Niezwykłe psie historie” pod tytułem „Karmel”. Takich zgrabnych cytatów odmalowujących niezwykłą relację między człowiekiem a psem jest w zbiorze opowiadań więcej. Towarzyszą one każdemu czworonożnemu bohaterowi i każdej historii na sześciu łapach, a jest ich w rzeczonej pozycji dziesięć.

Na przestrzeni dziesięciu rozdziałów mamy okazję poznać przynajmniej jedenastu psich bohaterów. Wśród nich są psy rasowe takie jak Barry, bernardyn ratujący Marię Vincenti i jej synka spod śnieżnej lawiny czy Bratek, golden retriver „pracujący” w szpitalu jako dziecięcy terapeuta. Są również kundelki takie jak Czaruś, chroniący swoim ciepłym ciałem dziewczynkę przed zamarznięciem oraz Basko – adoptowany przez staruszkę ze schroniska i stojący na straży domowego miru. Niezależnie od pochodzenia przedstawione psy połączone są z człowiekiem szczególną więzią. Nie tylko wiernie towarzyszą swojemu Panu czy Pani w ich codziennym życiu, podkładają grzbiet do głaskania czy leżą zwinięte w kłębek gdzieś w pobliżu. Są to czworonogi, które dokonały wręcz bohaterskich czynów lub wykazały się niezwykłymi umiejętnościami lub cechami charakteru. Ale bez obaw - każdy psi amator odnajdzie w Sabie, Imce czy Reksie cechy swojego pupila. Może nawet umieścić jego zdjęcie na końcu książki, jest tam odpowiednie miejsce na fotografię.

Kiedy piszę tę recenzję, mój sznaucer drzemie właśnie na łóżku za moimi plecami. Wcześniej wesoło aportował pluszowego Heńka, a tuż po niedzielnym obiedzie zadbał o moją kondycję i boczki, wychodząc ze mną na spacer. Dlatego pisząc o książce autorki „Opowiadań z piaskownicy” będę zupełnie nieobiektywna. Dla mnie ta lektura jest zupełnie pozbawiona wad. Wzrusza mnie do łez, bawi, ale też napełnia szacunkiem i dumą dla posiadaczy wiecznie mokrego nosa i nieświeżego oddechu. Nie szkodzi, że psie historie są dosyć krótkie, napisane według podobnego schematu, ukazujące pupili wyłącznie w pozytywnym świetle, pozbawionych swojej czasem krnąbrnej, hałaśliwej, żebrzącej pod stołem o szyneczkę natury. W tej książce pies i człowiek żyją w idealnej harmonii, a ich przyjaźń ma cechy relacji trwalszej i bezpieczniejszej niż relacja między ludźmi.

Katarzyna Bukiert zadbała o to, aby każdy z jedenastu bohaterów został należycie sportretowany w swoich codziennych czynnościach. Widzimy Barrego, jak z dzieckiem na grzbiecie brnie przez śnieg, Reksa łowiącego ryby czy Imkę troskliwie opiekującą się małymi jeżykami. Patrząc na sylwetki między innymi Karmela, Bratka i Saby oraz czytając o ich niezwykłej wierności, przywiązaniu i mądrości mamy nadzieję, że opisywane przygody wydarzyły się naprawdę, a nie są tylko wytworem literackiej fantazji. Liczymy, że gdzieś są takie psy jak Dunaj i Azor, choćby za Tęczowym Mostem, bo jak powiedział Franz Kafka: „cała wiedza, suma wszystkich pytań i odpowiedzi zawarta jest w psie”.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli