Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tato!

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 marca 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Tato!"
Svein Nyhus
przeł. Helena Garczyńska
Wydawnictwo EneDueRabe, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdyby tylko tata tu był…

Każdy, kto stracił tatę, ten wie, co to znaczy. Każdy, kto go ma, ale rzadko widuje – także. Taty nikt i nic nie może zastąpić. On jest najlepszy, najwyższy, najsilniejszy, wiele widział, wiele wie i wszystko potrafi zrobić. Tak przynajmniej myślą chłopcy w wieku kilku lat, dla których ojcowie są niedoścignionymi wzorami, równymi bogom. Tak też myśli mały bohater książki „Tato!” Sveina Nyhusa o imieniu Tomek. Właśnie położył się do łóżka i pewnie chciałby, by tata opowiedział mu którąś ze swoich fascynujących przygód, jednak los chciał, że taty nie ma… Nie wiadomo, czy zniknął na zawsze, czy tylko na jakiś czas. Fakt, że mały Tomek czuje się samotny i bardzo za nim tęskni. Wyobraża sobie tatę w przeróżnych sytuacjach, wspomina piękne chwile spędzone razem i wychwala jego zalety. Bo ten tata nie ma wad, jest wyśnionym ideałem!

Czytając tę książkę jesteśmy świadkami procesu myślowego (wcale nie prostego!) małego chłopca. Podążamy za tym wszystkim, co fascynuje dzieci w dorosłych: brak strachu przed dzikimi zwierzętami, siła fizyczna i sprawność, wiedza o świecie, umiejętność posługiwania się narzędziami, odwaga, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach etc. Jako dorośli wiemy, że nie wszystko jest tak wielkim osiągnięciem i jest aż tak warte podziwu… Ale przed dziećmi staramy się uchodzić za nieustraszonych i tych naj w każdej dziedzinie. Chcemy być ideałami, w które dzieci chętnie wierzą. (Wystarczy podsłuchać rozmowę przedszkolaków o tym, jak to „A mój tata…”).

Książka Nyhusa jest urocza i wzruszająca. Nie była by taka, gdyby nie oniryczne ilustracje autora. Lekka kreska kredki ołówkowej, półprzezroczysta postać Taty, pastelowe kolory (na których tle tylko nieliczne czerwone elementy – jakże istotne! - się odcinają) i zachwiane proporcje sprawiają wrażenie, jakbyśmy podglądali sny lub/i wyobrażenia dziecka. Te rysunki wprowadzają nas w zupełnie inny, nieznany i nieosiągalny świat. Przenoszą w krainę nieskrępowanej wyobraźni, na Wyspę Szczęśliwości, gdzie tak naprawdę niewiele do tego szczęścia potrzeba: obecności taty. Bo jest to książka „dla tych wszystkich, którzy tęsknią za swoim tatą.” [cytat z okładki książki]

Agata Hołubowska, Gryfino, 22.02.2010, laureatka lutowego konkursu "Rymsa" na recenzję książki dla dzieci

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple