Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Fotel czasu

Autorzy: , dodano Wtorek, 14 października 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Fotel czasu"
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka
Fundacja Rodu Szeptyckich, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Fotel czasu” przenosi czytelnika do czasów II rozbioru Polski, pierwszych publikacji bajek braci Grimm, wojen napoleońskich, otwarcia fabryki czekolady Wedla, czyli do okresu, w którym żył i tworzył Aleksander Fredro. Wszystko za sprawą drewnianego mebla widocznego na okładce, i jedenastoletniego Olka, oczywiście.

Zaczyna się od anginy głównego bohatera oraz wysokiej gorączki, które to skazują chłopca na leżenie w łóżku. Co gorsza nie w domu, gdzie ma się pod ręką ulubione zabawki i książki, ale u babci. Jakkolwiek Olek kocha swoją babcię, zwaną pieszczotliwie Bunią, wolałby, aby to mama troszczyła się o jego zdrowie. Tym bardziej, że w centrum jej zainteresowania jest teraz nowo narodzony, jeszcze bezimienny synek. Olek czuje się opuszczony i zdradzony przez rodziców, jest zazdrosny o brata, a gorączka i sztylety w gardle jeszcze pogarszają sytuację. Z odsieczą „przychodzi” fotel – niski, przysadzisty, obity ciemnozieloną tkaniną, o szerokim siedzisku, w którym śpi kot, Pan Jowialski. Aleksander siada na rzeczonym meblu, niczego się nie spodziewając i nagle, szast-prast, wszystko się zmienia. Wprost z pokoju babci trafia do dworu Fredrów, gdzie jest świadkiem narodzin swojego imiennika, przyszłego twórcy „Małpy w kąpieli”. Od teraz choroba u babci nabiera zupełnie innego kolorytu. Z przykrej zmienia się w intrygującą i niezwykłą.

Angina trwa tylko kilka dni, ale to wystarcza, by chłopiec ogarnął spojrzeniem niemal cały wiek XIX i jeszcze kawałek XVIII. Wehikuł czasu pozwala bowiem Olkowi przeskakiwać do różnych momentów z bogatego życia Aleksandra Fredry, o resztę pyta babcię. Ta, zdumiona zainteresowaniem wnuka dla literatury, obyczajowości i kultury sprzed wieku, opowiada mu szczegółowo o autorze „Strachu nastraszonego”, gdyż jest to opowieść o rodzinie i jej korzeniach. Tymczasem Pan Jowialski, jak to kot, przepada bez wieści, pozostawiając swoją właścicielkę w smutku i niepokoju. Gdzie mógł się podziać?

Anna Czerwińska-Rydel stała się specjalistką od fabularyzowanych biografii dla dzieci. Napisała między innymi o Janie Heweliuszu, Arturze Schopenhauerze, Fryderyku Chopinie, Januszu Korczaku. Sądząc po ilości wydanych tytułów oraz mając w pamięci wrażenia po lekturze książki „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Curie-Skłodowskiej” są to biografie na dobrym poziomie, w sensie literackim, merytorycznym, edytorskim. „Fotel czasu” także się do nich zalicza. Kompozycja fabularna, choć oparta na znanym schemacie, dostarcza pozytywnych wrażeń czytelniczych. Jakkolwiek znamy niejedną historię, w której mebel przenosi bohatera w inny świat, to w tym przypadku ciągle zastanawiamy się, czy fotel naprawdę jest wehikułem czasu, czy też zwykłym siedziskiem, a podróże w czasoprzestrzeni mają miejsce naprawdę czy są jedynie wytworem umysłu dziecka pogrążonego w gorączce. Niesztampowy jest też motyw kota, Pana Jowialskiego, który gubi się w świecie Fredry i nie chce stamtąd wrócić. Poza tym książka pełna jest przystępnie podanej wiedzy: przede wszystkim o autorze „Ślubów panieńskich”, ale także o tańcach, strojach, kulinariach, wojnach i wojskowości z czasów Fredry. Co więcej wiedza ta przekazywana jest nie tylko w tekście zasadniczym książki, ale również w bogatych materiałach pomocniczych. Składają się na nie zbiór najważniejszych dat z życia literata, a także kalendarium innych wydarzeń tamtego okresu. W recenzowanej pozycji znajdziemy również kilka bardziej i mniej znanych bajek: „Małpę w kąpieli”, „Pawła i Gawła”, ale również „Trzeba by” i „Bajkę o sowie”.

Ilustracje i koncepcja graficzna „Fotelu czasu” także zwracają uwagę. Obrazy przedstawiające epokę Fredry w udany sposób współistnieją ze współczesnymi kolorowymi grafikami. Co więcej istnieje między nimi ciekawa relacja oparta na kontraście barw, grubości kreski, kształtów, wyrazistości rysunku. Forma plastyczna książki przyciąga uwagę, ale nie przesłania tekstu, ułatwia kontakt z lekturą, z epoką gawota, kontredansu i rosołu z perdutami.

Zachęcam do przeczytania „Fotelu czasu” czytelników w różnym wieku. Może zabrzmi to jak frazes, ale każdy znajdzie w książce coś dla siebie. Dorośli - spory zasób informacji o modzie, tańcach, teatrze i dobrym wychowaniu w czasach Mickiewicza i Jane Austen. Gimnazjaliści – sposób na zrozumienie autora „Zemsty” nie tylko jako komediopisarza, ale również młodzieńca, żołnierza i brata. A najmłodsi zapoznają się z kilkoma bajkami. Wszystkich „Fotel czasu” odsyła do lektury wspomnień Fredry „Trzy po trzy” oraz na stronę internetową dom-komedii.pl.

Łucja Abalar

***

Trudno w to uwierzyć, ale data urodzenia Aleksandra Fredry zahacza o XVIII wiek. Autor "Ślubów panieńskich" urodził się w 1793 roku. By zrozumieć, w jak innej od czasów nam współczesnych żył epoce, potrzeba fantastycznego wehikułu czasu. W tej książce jest nim tytułowy fotel, ulubiony mebel jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. To cenna pamiątka dla potomków Fredry, zwłaszcza dla jego praprapraprawnuka Olka. Chory na anginę chłopiec na kilka dni trafia pod skrzydła swojej prababci. Nie może zarazić swojego nowonarodzonego braciszka, który wraz z mamą wraca do domu ze szpitala. U babci na szczęście nie jest nudno, jest kot Jowialski, są pyszne obiady, no i magiczny fotel, za sprawą którego Olek przenosi się w czasie i podgląda swojego przodka w różnych momentach życia.

Przeczytałam z zainteresowaniem - dużo tu ciekawostek związanych nie tylko z biografią Fredry, ale także informacji o epoce, w ktorej żył i tworzył: o jedzeniu, strojach, edukacji. Anna Czerwińska-Rydel sprawnie przeplata w fabule współczesność i XIX wiek, przychodzi jej z pomocą niezwykły fotel. Podróż w czasie nie jest nowym zabiegiem, czytelne jest nawiązanie do książki "Wehikuł czasu" Herberta Wellsa, do której odwołał się też we wcześniej wydanej "Arce czasu" Marcin Szczygielski. Warto przeczytać oba dziecięce tytuły, nie dla porównań, ale dla przyjemności, którą daje kontakt z dobrą literaturą.

"Fotel czasu" zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka. Jej warsztat: konturowe rysunki, zgaszona kolorystyka, dużo sepii, kolaże - idealnie oddaje ciepły klimat tej powieści.

Ewa Skibińska, 12.08.2014

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Arctic