Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wyspa skarbów

Autorzy: , dodano Czwartek, 27 lutego 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wyspa skarbów"
Robert Louis Stevenson
ilustr. Roberto Innocenti
przeł. Andrzej Polkowski
Wydwnictwo Media Rodzina, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Kto nie zna historii młodego chłopaka Jima Hawkinsa i piratów poszukujących ukrytego skarbu? Kultowa powieść Roberta Louisa Stevensona "Wyspa Skarbów" ukazuje się w nowym współczesnym przekładzie wybitnego tłumacza literatury angielskiej Andrzeja Polkowskiego.

Wielokrotnie ekranizowana i tłumaczona powieść, szkolnego kolegi Artura Conana Doyle’a, dopisana do rysunku pirackiej mapy, elektryzując rzesze czytelników przeszła do klasyki gatunku powieści awanturniczej, a stworzony przez Stevensona wizerunek pirata stał się wzorem, inspirującym kolejne pokolenia twórców. Kto bowiem nie marzy o podróży życia i odkrywaniu nowych lądów?

Andrzej Polkowski, znany m.in. z przekładów "Opowieści wigilijnej", "Księgi dżungli", "Opowieści z Narnii" oraz cyklu o Harrym Potterze, przybliża współczesnym czytelnikom barwny świat piratów, który nie zestarzał się z upływem czasu. Świeży i plastyczny przekład uzupełniają malarskie ilustracje Roberta Innocentiego, laureata Nagrody im. H. Ch. Andersena, zwanej małym Noblem. Twórczy duet Polkowski i Innocenti zaprasza na pokład nowych czytelników, dowodząc w treści i formie, iż fabuła Stevensona, nie straciła nic ze swej atrakcyjności.

Robert Louis Stevenson – szkocki pisarz, urodzony w 1850 r. w Edynburgu. W latach 80. XIX wieku powstały jego najbardziej cenione powieści: "Wyspa Skarbów" (1883), "Porwany za młodu" (1886), "Doktor Jekyll i Pan Hyde" (1886) i "Czarna strzała" (1888). Pozostawił po sobie wielką spuściznę literacką, a jego książki do dziś cieszą się popularnością. Według Indexu Translatorium, przygotowanego przez UNESCO, Stevenson znajduje się na 26. miejscu najczęściej tłumaczonych pisarzy na świecie, wyprzedzając m.in. Balzaka, Hemingwaya i Tolkiena.

Pomysł "Wyspy Skarbów" zrodził się, kiedy Stevenson narysował swojemu dwunastoletniemu siostrzeńcowi mapę prowadzącą do ukrytego skarbu. Do mapy pisarz dopisał fabułę i publikował odcinki książki w magazynie dla chłopców „Young Folks”, by w 1883 r. wydać całość. Powieść od razu zyskała duże powodzenie wśród czytelników, a Stevensonowi przyniosła sławę. Do końca lat 80. był on jednym z najpopularniejszych i najchętniej czytanych pisarzy swoich czasów. "Wyspa Skarbów" była wielokrotnie przenoszona na ekran kinowy, a inni pisarze dopisywali ciąg dalszy przygód bohaterów – do najpopularniejszych książek, w których występują bohaterowie "Wyspy Skarbów", należą "Złoto z Porto Bello" A.D. Howdena Smitha i "Przygody Bena Gunna" Ronalda F. Delderfielda. Również nowela "Doktor Jekyll i Pan Hyde" i powieści "Porawany za młodu" oraz "Czarna strzała" stanowiły inspirację dla wielu twórców, nie tylko literackich, ale i teatralnych i filmowych.

Roberto Innocenti – światowej sławy twórca ilustracji do literackiej klasyki: "Dziadka do orzechów", "Pinokia", "Opowieści wigilijnej", "Calineczki" i innych baśni. Wielokrotnie nagradzany, m.in. prestiżową nagrodą im. Hansa Christiana Andersena (2008), przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Ceniony zarówno przez czytelników, jak i krytyków – „New Yorker”, komentując "Pinokia" z jego ilustracjami, zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa