Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Toti na święta

Autorzy: , dodano Piątek, 10 stycznia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pan Toti na święta"
Joanna Sorn Gara
czyta: Małgorzata Socha
Wydawnictwo: Forum Centrum Handlowe, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Człowiek mały jak palec, który pod swym domem ma kopalnię pełną skarbów, czyli Pan Toti, znany jest już młodszym czytelnikom. W 2010 roku ukazały się w wydawnictwie Skrzat cztery pozycje książkowe z przygodami tego bohatera, przy czym tylko jedna z nich "Pan Toti i powódź" dostępna jest jeszcze w sklepiku internetowym tamtejszej oficyny, za to w śmiesznie niskiej, jak na książkę dla dzieci, cenie. Na stronie internetowej www.pantoti.pl znajdziemy garść informacji o postaci w czerwonym kapeluszu, spektaklu teatralnym opartym na jej przygodach oraz warsztatach twórczych proponowanych przez Sorn Garę. Nie dość tego, autorka udostępnia darmowe kolorowanki do wydrukowania.

"Pan Toti na święta" został napisany na zlecenie Centrum Handlowego FORUM w Gliwicach w celach promocyjnych. Zgadnijcie, ile trzeba wydać na zakupy, by otrzymać nieodpłatnie rzeczone wydawnictwo? Ale w odróżnieniu od innych książeczek tego typu jest to całkiem sprawnie napisana i zilustrowana historia. Mamy tam wyrazistego, sympatycznego głównego bohatera, którego przedświąteczne perypetie opisane są sugestywnie i żywo, językiem dostosowanym do możliwości dzieci przedszkolnych, a nawet młodszych. A także całą rzeszę kolorowych postaci drugoplanowych. Bez nich nieco filozoficzno-dydaktyczna fabuła, gdzie i dorosły czytelnik odnajdzie przesłanie dla siebie, nie byłaby tak ciekawa. Dodatkowym atutem wydawnictwa jest dołączony audiobook, z tekstem interpretowanym przez aktorkę Małgorzatę Sochę.

Konstrukcja i treść opowieści nawiązuje do tradycji adwentowego kalendarza. Pan Toti znajduje w swojej kopalni coś na kształt domku z dwudziestoma czterema okienkami i wraz ze swoimi najbliższymi przyjaciółmi odkrywa, dzień po dniu, co kryje się za kolejnymi okiennicami. Jeśli myślicie, że są tam czekoladki, to jesteście w błędzie. Znajdziemy tam między innymi trzy różne miotły, skarpetę, rybę i ospowate drzewko. Oczywiście nie fizycznie, a w postaci symbolu. Każdego dnia Pan Toti, Lula, Robocik i Hehel zastanawiają się, co znaczy widziany w okienku rysunek, pomagają im w tym Bliźniacy, tajemniczy staruszek i Błękitne Dziecko. Wkrótce okazuje się, że wszystko prowadzi do przyjęcia z okazji Wielkiego Dnia, które na skutek fatalnego wypadku Robocika przemienia się w Wielki Chaos.

Chociaż "Pan Toti na święta" nie jest szczególnie oryginalną i wysoko artystyczną pozycją, do tego jej treść aktualna jest przez dwadzieścia cztery dni w roku, dodatkowo książka dostępna jest lokalnie, to z pewnością trafi w gusta małych czytelników i zainteresuje innymi przygodami tego małego bohatera. Być może skieruje również ku historiom o Muminkach czy Brombie, gdyż te postacie, w swojej formie, wydają się inspirować gliwicką artystkę.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej