Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wiersze z kąpieli

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 5 stycznia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wiersze z kąpieli"
Jarosław Mikołajewski
ilustr. Maciek Blaźniak
Wydawnictwo Egmont, 2014
seria: Wierszem napisane


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Poezja jest to tworzenie pięknych zdań” – postulował Peiper. A co z poezją dla dzieci? Chciałoby się powiedzieć, że tak samo. Ale intuicja podpowiada: więcej. Wiersz dla dzieci musi podlegać surowszym regułom niż ten dla dorosłych, piękne zdania nie wystarczą. Trzeba jeszcze przygody, uśmiechu i wyobraźni, ale również odwołania się do konkretnych miejsc, ludzi, zwierząt oraz rzeczy bliskich dzieciom. Niezbędne są też rytmiczność i śpiewność. Tylko tyle i aż tyle.

Jarosław Mikołajewski, poeta, eseista i tłumacz z włoskiego (między innymi utworów Petrarki, Dantego, Collodiego, Rodariego), sprawdził się jako autor wierszy dla najmłodszych. Zaproponował zaledwie dziewięć utworów, ale za to naprawdę wysokiej jakości. Oprócz rzeczonych pięknych zdań autor "Rzymskiej komedii" przemycił w swoich wierszach odrobinę humoru sytuacyjnego, szczyptę zabawy słowem, ale i łopatką w piasku. Dołożył do tego porcję wiedzy przyrodniczej wprost ze słonecznych wybrzeży Italii, wcielił się także w rolę nauczyciela włoskiego.

Prócz pocztówek znad Adriatyku czy Morza Tyrreńskiego znajdziemy tam krajobrazy polskich rzek, fale kapryśnego Bałtyku, obrazki z zatłoczonych plaż Karwi, Ustki czy Pucka. Bo może i poeta jest zafascynowany kulturą śródziemnomorską, to jednak jak najbardziej nasz, polski, wychowany na Mickiewiczu i Tuwimie. Daje temu wyraz, dedykując przezabawny wiersz "Glon…" skamandrycie czy odwołując się do drugiej części "Dziadów" w utworze "Świt nad morzem".

Próżno jednak w wierszach Mikołajewskiego szukać niespokojnego drżenia zatłoczonego miasta czy szalonej jazdy na karuzeli. Tom charakteryzuje się leniwą, sentymentalną atmosferą, rytmem ustalonym przez uderzające o brzeg fale. To poezja nie tylko z kąpieli, ale i podwodna, bo emocje, dźwięki, krajobrazy wydają się być raczej przytłumione, wręcz wyblakłe. Z rzadka pojawia się w wierszu postać, która krzyczy czy śmieje się do rozpuku – chyba że to ciotka Hala z Płońska!

Podobnie z ilustracjami Macieja Blaźniaka. Obrazy nie są gęste, sporo w nich przestrzeni, dużych, jednobarwnych płaszczyzn. Dominuje w nich spokój podwodnych krajobrazów, wśród glonów, meduz, bąbelków powietrza.

Seria "Wierszem napisane" Literackiego Egmontu z charakterystyczną (kraciastą) koncepcją okładek Pawła Pawlaka skupia tomiki poetyckie najciekawszych autorów: Tuwima, Brzechwy, Wawiłow, Milne, Usenko. Cieszę się, że do tego zacnego grona dołączył Jarosław Mikołajewski.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple