Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Filcek poznaje Otwock

Autorzy: , dodano Czwartek, 5 czerwca 2014 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Filcek poznaje Otwock"
Katarzyna Kulik
ilustr. Karolina Kotowska
Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nigdy nie byłam w Otwocku, może tylko raz przejazdem. Ale po przeczytaniu "Filcka…" mam ochotę zatrzymać się w tym miasteczku na dłużej. I to niekoniecznie jako duch;-) Co więcej, dzięki szczegółowym opisom i mapie można książkę wykorzystać jako przewodnik i ruszyć z nią na zwiedzanie miasta.

Tytułowy Filcek to czarny kot z pasiastym ogonem, ulubiona maskotka Agnieszki. Dziewczynka razem z rodziną przeprowadza się do starego domu w Otwocku. Niestety tuż po przyjeździe na miejsce Filcek gubi się na dworcowym peronie. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: dzięki owemu niefortunnemu zdarzeniu kot zwiedzi Otwock, a razem z nim zobaczą miasto czytelnicy tej niezwykłej książki – przewodnika. Nie zabraknie przygód nie z tej ziemi i spotkań z nietuzinkowymi postaciami, na przykład z duchem zawiadowcy stacji czy samym mistrzem Andriollim. Razem z Filckiem poznamy miejsca, które istnieją już tylko na zdjęciach albo przetrwały do dziś, lecz zostały zmodernizowane. Towarzyszyć nam będą duchy i, wcale nie przemądrzała, sowa Uszka.

Katarzyna Kulik stworzyła opowieść o dawnym Otwocku, z przełomu XIX i XX wieku, którą czyta się jak książkę przygodową. To także przewodnik po ciekawych miejscach i świetny sposób na zapoznanie dzieci z lokalną historią. Nie znajdziemy tu nudnych wykładów najeżonych terminologią, datami czy przeładowanych suchymi faktami. Zamiast tego razem z bohaterami niepostrzeżenie przemieszczamy się między teraźniejszością a przeszłością. Bajkowa atmosfera, w której ożywają (i to dosłownie) duchy przeszłości, tylko podsyca ciekawość czytelników. A stary-nowy dom w stylu świdermajer, w którym zamieszkuje Agnieszka z rodziną, jest opisany tak szczegółowo, że chciałoby się go natychmiast obejrzeć. Zwłaszcza strych pełen rupieci – to znaczy skarbów.

"Filcek…" jest dopracowany również pod względem graficznym. Retrosentymentalny klimat Otwocka wiernie oddają stare fotografie, ryciny i plany. A ponieważ przeszłość przeplata się z przyszłością, pojawiły się też współczesne ilustracje w formie rysunków, z założenia lekko koślawe, jakby w pośpiechu nakreślone szkice. Nachodzą one niekiedy na zdjęcia, dając do zrozumienia, że od przeszłości nie da się uciec, bo jest ona częścią teraźniejszości. A łącznikiem między nimi jest oczywiście czarny kot.

Mieszkańcom Otwocka wiele faktów w tej książce jest zapewne znanych, ale dla pozostałych będzie to niezwykle cenna i interesująca lekcja historii. Może inne miasta wydadzą podobne publikacje? I nie mam tu na myśli wielkich aglomeracji, raczej miejsca, które potocznie nazywa się prowincją. Takie książki są ważne, bo pozwalają odkryć urok małych miast i ich zapomnianą historię. Niejako przy okazji można przyswoić sobie kilka pojęć z zakresu architektury, określeń charakterystycznych dla danej miejscowości, poznać lokalne ciekawostki.

Radość sprawi nie tylko czytanie. Sprawią ją też samodzielne próby odszukania opisywanych miejsc na planie miasta. Poznawanie lokalnej historii może być wciągającą, pasjonującą przygodą. Koniecznie wybierzcie się w tę niezwykłą podróż w czasie. Jeśli nie uda wam się w najbliższym czasie pojechać do Otwocka, to odwiedźcie to miasto chociaż na kartach książki.

Magdalena Świtała

P.S. Książka jest dostępna jedynie w internecie na stronie Towarzystwa Przyjaciół Otwocka - tutaj.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Wróble na kuble