Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

The Princess and The Pea

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 9 grudnia 2013 | kategoria: Obce strony

"The Princess and The Pea"
Lauren Child
ilustr. Lauren Child, Polly Borland
Wydawnictwo Puffin, 2005


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Przystojny książę chciałby znaleźć tę jedyną i ożenić się. Oczywiście z miłości, ale niekoniecznie do li tylko ładnej buzi. Jego romantyczne wizje nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ prawdziwe księżniczki notorycznie go ignorują, nie racząc nawet spojrzeć do zaproszenia na królewski bal. Książę powoli zaczyna tracić nadzieję, więc sytuacja staje się cokolwiek dramatyczna…

Adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu" z roku 1835 w większości nie odbiega od oryginału. Posiada jednak charakterystyczny styl narracji Lauren Child, doprawiony nieco sarkastycznym humorem, subtelną ironią i słownymi grami. Temu służy między innymi zabawa czcionką, a jej krój zwraca uwagę na fragmenty, które wybitnie nadają się do czytania na głos (na przykład charakterystyka księcia). Autorka prowadzi grę z czytelnikiem i klasyczną baśnią, od czasu do czasu puszczając perskie oko.

Lauren Child ma swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl oraz urok. Widać to nie tylko w warstwie tekstowej, ale również (a może zwłaszcza) ilustracyjnej. Czytelnik zawsze może liczyć na niespodzianki w postaci otwieranych okienek czy ruchomych postaci. "The Princess and The Pea" w wersji z twardą kartonową okładką ma otoczone złotą ramą okienko. Można przez nie zajrzeć do wnętrza baśni, prawie jak Alicja, która znalazła się w świecie po drugiej stronie lustra. A tam przepiękne, kunsztownie wykonane scenografie w roli ilustracji, sfotografowane przez Polly Borland, artystkę i laureatkę wielu prestiżowych nagród.

Podtytuł bajki brzmi: "In minature". I wszystko się zgadza. Lauren sama wykonała pokoje z pudełek po płatkach śniadaniowych, wycięła postacie z kawałków papieru i zaaranżowała, a Polly tchnęła w nie życie, fotografując je w taki sposób, by uchwycić ruch i pokazać głębię, trójwymiarowość. To brzmi prawie jak bressonowska koncepcja decydującego momentu, będącego kwintesencją danej chwili. Duży wpływ na taką artystyczną wizję miała jedna z fascynacji Lauren Child, malarstwo Vermeera. Zwłaszcza bogactwo detali i sposób, w jaki pozwala on zajrzeć w czyjś bardzo osobisty świat.

Zaskakuje ogromna drobiazgowość i dbałość o szczegóły. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, wszystkie sprzęty czy naczynia są miniaturowe. Pomyślcie, jak małe musiało być ziarnko grochu, na którym spała księżniczka! Można długo wpatrywać się w kolaże i wyszukiwać różne ciekawe drobiazgi. Ot, choćby jajko w kieliszku. Albo kryształowe żyrandole, które naprawdę świeciły! Co ciekawe, aby zmienić układ przedmiotów autorki musiały użyć pęsety. Ten specyficzny domek dla lalek został wyposażony w malutkie stylowe meble, starannie urządzone królewskie komnaty, tkaniny o grubym, żakardowym splocie, kafelki i rozmaite drobiazgi, które tworzą niepowtarzalny, trochę odrealniony klimat. Przeglądając ilustracje dosłownie wchodzi się do tej baśni czując na twarzy powiew wiatru, spadające krople deszczu, czy też widzi falujące suknie gości na królewskim weselu.

Magdalena Świtała

link

chetnie dorwalabym ta ksiazke w swoje rece... :) jeszcze chetniej w polskim przekladzie - obawiam sie jednak, ze oczekiwanie na wersje polskojezyczna nie ma sensu ;)

dodał: asia, Poniedziałek, 9 grudnia 2013 14:35

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa