Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Majn Alef Bejs

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 17 lutego 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Majn Alef Bejs"
Jehoszue Kamiński
ilustr. Urszula Palusińska
przeł. Wojciech Wilczyk
Wydawnictwo Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, 2013
seria: A Majse


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"Majn Alef Bejs" – rymowanki prezentujące alfabet żydowski. Utwory są w oryginale oraz zostały przetłumaczone z języka żydowskiego (jidysz) na język polski.

W ramach serii wydawniczej „A Majse" ukazały się trzy publikacje:

"A Majse" – wyliczanki żydowskie nawiązujące do tradycji żydowskich.

"Majn Alef Bejs" – rymowanki prezentujące alfabet żydowski.

"Jontew Lider" – wiersze prezentujące istotę najważniejszych świąt żydowskich.

Bajki w wersji pdf są do pobrania na stronie wydawcy - tutaj.

Książki są przekazywane nieodpłatnie dzieciom pochodzenia żydowskiego w całej Polsce za pośrednictwem Gmin Żydowskich, JDC Polska, Szkół Żydowskich oraz stowarzyszeń i fundacji żydowskich zajmujących się szeroko pojętą edukacją. Od 2010 roku, kiedy ukazała się pierwsza publikacja, seria jest z powodzeniem wykorzystywana w warsztatach i programach edukacyjnych realizowanych w lokalnych społecznościach żydowskich.

W ramach projektu powstał również serwis internetowy www.majse.czulent.pl, prezentujący treści zawarte w każdej z książeczek w sposób interaktywny, ciekawy i co najważniejsze w formie zabawny dla dziecka.

Dlaczego wybraliśmy bajkę jako metodę edukacyjną?

Jeszcze na etapie przygotowywania projektu zastanawialiśmy się nad tym, jak pokazać dzieciom w sposób dla nich zrozumiały, zabawny a zarazem interesujący historię, tradycję i religię żydowską. Dlatego zdecydowaliśmy się na najlepszą i najłagodniejszą formę edukacyjną jaką jest Bajka /w jid. A Majse/.

To właśnie bajki są nieocenione w przybliżaniu najmłodszym rodzimej kultury i mogą służyć, jako narzędzie w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej. Dziecko zapoznając się z treścią bajki, która zawiera typowe dla kultury żydowskiej wartości, także o charakterze duchowym, poznaje w ten sposób dziedzictwo swojego naród.

Bajki zamieszczone w książkach mają postać wierszowanych opowieści. Autorami są pisarze żydowscy tworzący w języku jidysz w latach międzywojennych, jak: Icchak Lejbusz Perec, Kadia Mołodowska, Lejb Kwitko, Ida Maze, Jehoszue Kamiński i Szmuela Ceslera.

Atutem książki jest również to, iż jest ona dwujęzyczna. Utwory w niej zamieszczone są w oryginale oraz przetłumaczone z języka żydowskiego (jidysz) na język polski. Dodatkowo celowo wiele zwrotów nie zostało przetłumaczonych. Zamiast tego zamieściliśmy w wersji polskiej ich transliteracje. Jest dużym ułatwieniem dla osób nie znających jidysz.

Zdajemy też sobie sprawę, iż książka, po którą sięgnie dziecko musi być zrozumiała i atrakcyjna wizualnie, dlatego też wierny przekład z jidysz został wzbogacony o ilustracje których nowoczesna kompozycja oddaje charakter dziecięcego świata wyobraźni zainspirowanej żydowskimi motywami.

Staraliśmy się, aby tak sporządzony wybór wierszyków dla dzieci, stał się impulsem do dla rozmów przybliżających tradycje żydowską. Dlatego ważnym elementem projektu jest zachęcanie rodziców do wspólnego czytania z dzieckiem wierszyków, co może umocnić więzy rodzinne, a także pozwoli rodzicowi aktywnie uczestniczyć zarówno w kształtowaniu tożsamości, jak i odkrywaniu przez dziecko nowych, interesujących zjawisk i problemów.

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO