Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 listopada 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny"
Bronisław Maj, Jerzy Illg, Wojciech Bonowicz, Leszek Talko, Anna Onichimowska, Marcin Wicha, Rafał Kosik
ilustr. Agata Mikułowska
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Trzecia część "Nowych przygód Bolka i Lolka", w podtytule urodzinowa, nie zawiedzie zarówno fanów kreskówki sprzed lat, jak i zupełnie świeżych czytelników. Tym bardziej, że do plejady znakomitych autorów dołączyli Leszek Talko, Marcin Wicha oraz Bronisław Maj. Wszystko po to, by zainspirować literackich bohaterów, którzy mimo pięćdziesiątki na karku, wciąż są dziećmi, do jeszcze bardziej szalonych pomysłów, eskapad, zaskakujących odkryć i spektakularnych wpadek.

Jakie przygody znajdziemy w siedmiu rozdziałach, bogato ilustrowanych przez Agatę Mikułowską? Wojciech Bonowicz, w historii "Ukryte talenty", otwierającej zbiór, opowiada o tym, że Bolek i Lolek na skutek snów o korridzie i tygrysach, postanawiają tworzyć poezję oraz grać na gitarze. W rozdziale autorstwa Anny Onichimowskiej, czytamy o przygotowywanym przez chłopców "oszczędnym" torcie urodzinowym dla mamy, gdzie oprócz maki, jajek i tłuszczu znajduje się proszek do prania, zmieszany z coca-colą. Czyżby mama była na diecie?

Marcin Wicha opisuje "Szalony tydzień Bolka i Lolka", a w nim spotkanie z krasnoludkiem, lekcje angielskiego oraz bal przebierańców. Z kolei, "Podwórkowa Agencja Kosmiczna" Rafała Kosika przenosi czytelników w kosmos rakietą zbudowaną z lejka, kartonowej tuby i fajerwerków. A ile przy tym strachu, dymu i nerwów...

Ekscentryczny dziadek hipis z opowieści Bronisława Maja "Niewidzialny człowiek" zachęci braci do stworzenia magicznej machiny, powodującej czasową niewidzialność, za to podczas "Magicznych urodzin", opisanych przez Leszka Talko, Bolek i Lolek stają się iluzjonistami. Ale zamiast królika wyciągają z cylindra telefon komórkowy!

W ostatnim rozdziale Jerzy Illg opowiada o piłkarskiej karierze zdolnych braci, zwanych ze względu na talent do dryblingu, Ronaldem i Messim.

"Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny" napisane zostały z myślą o czytelnikach w młodszym wieku szkolnym. Fabuła ujęta w humorystyczne, niezbyt rozbudowane dialogi, sytuacje i problemy zbliżone do tych jakie przeżywają ośmio-dziesięciolatkowie, oraz przebogata wyobraźnia bohaterów, wydająca nie mieć granic, sprawiają, że dzieci z chęcią, same lub wspólnie z rodzicami, oddadzą się lekturze. Ale nie ulega wątpliwości, że perypetie Bolka i Lolka trafią także w gusta dorosłych czytelników, którzy wiedzeni sentymentem, sięgną po książkę z bohaterami ich dzieciństwa. W związku z tym, że i ja się do tych tych dorosłych zaliczam, polecam "Nowe przygody Bolka i Lolka" jako jeden z sympatyczniejszych prezentów pod choinkę.

Łucja Abalar

link

Jest już najnowszy tom: Bolek i Lolek. Szalony pościg. Jak zwykle świetna książka. A do ksiązki dołączony poradnik podróżnika! Extra dla dzieciaków :)

dodał: czytajka, Czwartek, 15 października 2015 13:03

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Żółwik