Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Myślobieg

Autorzy: , dodano Środa, 21 maja 2014 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Myślobieg"
Vala Þórsdóttir
ilustr. Agnieszka Nowak
Wydawnictwo Widnokrąg, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Myślobieg – þankaganga" to efekt współpracy pisarki Vali Þórsdóttir i ilustratorki Agnieszki Nowak. Stworzyły one książkę, w której mówi do nas dziesięcioletnia Susanna/Zuzanna Szczebrzeszyńska, córka Polaka i Islandki. Bohaterka nie ma poczucia zakorzenienia, bycia kimś „swoim” ani w Islandii, ani w Polsce. Między innymi dlatego, że wspólnie z nią i rodzicami mieszkają w Reykjaviku polscy dziadkowie, którzy niełatwo się adaptują do nowych warunków. Co ważne, również „światopoczucie” Zuzanny, odbijające się w języku, nie jest dobre. Zuzanna sepleni. Ponieważ i w polszczyźnie, i w języku islandzkim „s” to ważna głoska, dziewczynka stara się omijać problem, znajdując synonimy kłopotliwych słów, a nawet, co szczególne, wymyślając nowe. Podwójna praca nad językiem: nauczyć się słów i od razu – ich bezpiecznych zamienników! (w pierwszym islandzkim wydaniu książka była dwujęzyczna – pośredniczyła w nauce tego języka, który czytelnik znał gorzej).

Życie bywa mocno skomplikowane, a codzienność dodatkowo utrudnia bycie obcym. Na przykład flaki – rodzinne danie… Ile się trzeba nachodzić, żeby kupić mięso. A jakie obrzydzenie widać na twarzach tubylców, kiedy o nim słyszą (choć sami jedzą baranie jądra). Z kolei na urodziny do popularnego w klasie Frikkiego ta dziwna dziewczynka zostaje zaproszona dopiero wówczas, gdy strażacy gaszą minipożar w jej domu. Bohaterka jest osóbką bystrą i dowcipną, trafnie chwytającą paradoksy bycia dwujęzycznym i dwukulturowym. Niekiedy „bycie pomiędzy” jest dręczące – koleżanki w szkole potrafią uczynić półpolskie pochodzenie faktem deprecjonującym. Zuzanna umie się zemścić i czasem wyzyskuje istnienie bariery językowej... Zdarza się jej też zakłopotać kiepskim islandzkim babci. Zauważa jednak, że paradoksalnie – mimo barier językowych – jej polscy dziadkowie są gościnni i otwarci.

Perspektywa dziesięciolatki jest bardzo świeża. Zuzanna zadaje trafne pytania i dostrzega wiele rzeczy, które umykają starszym. Piękna jest druga część książki, opowiadająca o wakacjach w Polsce. Zuzanna, obca w Islandii, w Polsce wcale nie poczuje się swojsko. Owszem, powietrze cudnie pachnie, ale w Islandii jest o wiele czyściej. Jej polszczyzna okaże się staroświecka lub dziecinna – bo języka uczyli ją dziadkowie. Tyle samo barier i zawstydzeń, ile w Reykjaviku. Ale i wiele niezwykłych doznań. Dla Zuzanny egzotyką będą kury w kurniku! Spróbujcie spojrzeć świeżym okiem na arcypolskie pierogi: „to taka poduszka z ciasta wypełniona mięsem albo kapustą”.

Opowieść składa się z krótkich, dwustronicowych rozdzialików, zamykających zwięźle sytuacje, przemyślenia, zabawne zdarzenia. Czarno-białe ilustracje Agnieszki Nowak występują naprzemiennie z tekstem, dopełniając go, ale też tworząc zaskakujące minimetafory albo poetyckie, dziergane cienką kreską obrazy. Zamiast tytułów rozdziałów mamy ślady butów, zapowiadające to, co w rozdziale najważniejsze. To piękna, oryginalna książka, która ma szansę zachwycić dzieci i rodziców. Co znaczy „swój” i gdzie jest nasze miejsce, jakie straty, a jakie zyski wiążą się z „byciem pomiędzy” – o wszystkim opowie "Myślobieg"…

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba