Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kicia Kocia mówi: nie!

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 25 listopada 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata)

"Kicia Kocia mówi: nie!"
tekst i ilustr. Anita Głowińska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Kicia Kocia" - seria zeszytów dla najmłodszych czytelników liczy sobie już jedenaście tytułów. Każdy zeszyt to krótkie opowiadanie skoncentrowane wokół tematu przewodniego, pokazujące świat z perspektywy małego kociego obserwatora, bogato ilustrowane, obowiązkowo wskazujące właściwe wzorce zachowań. Wybór kota na głównego bohatera to tylko pretekst, bo świat w którym żyje Kicia Kocia pełen jest ludzi, ludzkich spraw i sytuacji. Baśniowe elementy, wpisane w rzeczywisty kontekst, zapewniają odpowiednią barierę ochronną dla młodego czytelnika, przy okazji oswajając z problemami, których sam może doświadczyć w codziennym życiu.

Postacie Kici Koci i jej przyjaciół otoczone są grubym, czarnym konturem, który ilustratorzy książek dla najmłodszych dzieci często wykorzystują do skupienia uwagi swoich czytelników. Rysunki są schematyczne, przez co łatwo odczytać emocje bohaterów. Co do ich estetyki można mieć różne opinie, natomiast na pewno w książce drażni niestaranna typografia. Krój pisma jest źle dobrany. Marginesy są nierówne, gdzieniegdzie tekst jest ściśnięty, innym razem miejsca jest za dużo.

"Kicia Kocia" to pozycja świetna na… spacer do parku lub dłużący się czas przed wizytą u lekarza. Przedstawione przygody są schematyczne i mocno dydaktyzujące. Książkę trudno jest przeczytać dwa razy pod rząd. Irytuje wyjątkowo infantylny język i moralizatorski ton dorosłych. Klasyczny schemat "Kici Koci" może zyskać swoich zwolenników, ale czy ostatecznie wygra w konkurencji z zawadiackim Filemonem, nieznośnym Kotem Protem, czy bystrym Findusem? Raczej wątpię.

Zosia Gwardyś

link

Na podstawie naszych doświadczeń chcę wyrazić inne spostrzeżenia: książki te można czytać po wielokroć - zwłaszcza gdy się pojawiły nowe tytuły, które zelektryzowały naszy domowych małych czytelników;) Zatem czytamy je bardzo intensywnie, jedyny "problem" to odczytanie całości (wszystkich jedenastu części), a tego się często słuchacze domagają... ;) Dydaktyzm jakoś im nie przeszkadza, ba, jakoś bardziej do nich trafiają przygody Kici Koci niż inne formy przekazywania napomnień...

dodał: Katarzyna, Poniedziałek, 25 listopada 2013 14:09

*naszych

dodał: Katarzyna, Poniedziałek, 25 listopada 2013 14:10

Zgadzam się z Katarzyną. Mój synek (2,5) też uwielbia Kicię Kocię. Mamy na razie dwie książeczki, ale wkrótce będzie ich więcej :)

dodał: Mama Krzysia, Poniedziałek, 27 stycznia 2014 23:27

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Plasterek
 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej