Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lotta. Trzy opowiadania

Autorzy: , dodano Czwartek, 4 września 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Lotta. Trzy opowiadania"
Astrid Lindgren
ilustr. Ilon Wikland
przeł. Anna Węgleńska
Wydawnictwo Zakamarki, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Astrid Lindgren zdaje się tylko potwierdzać regułę, że jeśli zależy nam na dziecięcych bohaterach z krwi i kości, którzy mają swoje pasje i swoje rozterki, to literatura skandynawska jest najodpowiedniejszym kierunkiem poszukiwań.

Pippi, dzieci z Bullerbyn i mała Lotta, wszystkie te postaci łączy jeden wspólny mianownik – autentyczność. Lindgren we wszystkich swoich książkach kreśliła bohhaterów z charakterem i taka jest właśnie Lotta, pięcioletnia dziewczynka, najmłodsza z trójki rodzeństwa. Mała psotnica, której po prostu nie da się nie lubić, mieszka wraz z rodziną w małym szwedzkim miasteczku, przy znamiennej ulicy Awanturników. I tak jak każde dziecko lubi łozbuzować, bawić się, a przy tym jest niezwykle samodzielna i kreatywna. Jako najmłodsza często sprzecza się z Jonasem i Mia-Miarii, dwójką starszego rodzeństwa. Tak jak i oni chciałaby jeździć na dużym rowerze, zręcznie śmigać slalomem na nartach czy zajadać się tortem na urodzinach ich znajomych. Ale Lotta - „ta mała” - nie jest traktowana przez brata i siostrę poważnie. Jak wyglądają takie relacje, wiedzą o tym dobrze ci, którzy posiadali starsze rodzeństwo. Lecz grubo pomyli się ten, któremu wydawać się może, że Lotta jest przez to nieszczęśliwa. Co to, to nie!

Lotta pojawia się w sytuacjach bez wyjścia. Rezolutna pięciolatka w mig rozwiązuje wszystkie problemy. Trochę dziełem przypadku, a trochę przy pomocy swojej nieograniczonej wyobraźni znajduje sposób na „podwędzenie” roweru, załatwienie choinki na Boże Narodzenie czy wyręczenie Wielkanocnego zajączka.

Książka wydana przez Zakamarki to zbiór trzech opowiadań, które przynoszą zarówno dzieciom, jak i rodzicom mnóstwo zabawy. Lindgren po mistrzowsku kreśli postacie i opowiada historie, które mogły przytrafić się każdemu z nas. Z opowiadania na opowiadanie coraz lepiej poznajemy małą dziewczynkę, powoli zaprzyjaźniamy się z nią i nie możemy doczekać się jej kolejnych przygód. Widać także, że opowiadania o małej Lottcie ewoluowały w wyobraźni estońskiej ilustratorki. Pierwsze dwa zamieszczone w tym zbiorze opowiadania są narysowane tą samą, dokładną kreską, a jedna z ilustracji trafiła również na przepiękną okładkę. Staranność wydania, podkreślana zresztą we wszystkich omówieniach, rzeczywiście zasługuje na słowa uznania.

Rezolutna, beztroska, zabawna, ale także pomocna i przyjazna. Taka jest właśnie nasza mała bohaterka. Dość powiedzieć, że zafascynowany przygodami „Lotty z ulicy Awanturników” był sam Ingmar Bergman. I niech to wystarczy za słowa rekomendacji.

Dariusz Szymanowski - ur. 1984 w Olsztynie. Publikował m.in. na łamach "Twórczości", "Kwartalnika Artystycznego", "Pograniczy", "Opcji", "Dwutygodnika.com", "Portretu", "Wyspy". Autor książki poetyckiej "Drugi brzeg" (2012). Ojciec Jasia.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • OKO
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa