Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pionierzy

Autorzy: , dodano Piątek, 17 stycznia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków"
Marta Dzienkiewicz
ilustr. Joanna Rzezak, Piotr Karski
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ernest Malinowski – budowniczy kolei transandyjskiej obok Bronisława Malinowskiego, znanego etnologa i antropologa. Helena Rubinstein – królowa branży kosmetycznej obok Wandy Rutkiewicz, królowej ośmiotysięczników. Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej obok Kazimierza Żeglenia, twórcy pierwszej kamizelki kuloodpornej. I jeszcze wielu innych "niewiarygodnie pracowitych Polaków". A wszystko to w twardej oprawie, na 112 stronach papieru Alto Ivory 130 gram, z okładką, wyklejką i środkiem świetnie zaprojektowanymi przez Joannę Rzezak i Piotra Karskiego. Plus gęste, intrygujące ilustracje wykonane w technice graficznej przypominającej dawne ryciny, wspominanej dwójki artystów z Kapitan Studio. Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza do świata niebezpiecznych wojaży, ekscentrycznych osobowości, magii liczb, starożytnych budowli, wykopalisk, szyfrów, mikstur...

Marta Dzienkiewicz, z zawodu muzykolog, bibliotekarz i broker informacji, napisała swoją debiutancką książkę w sposób niezwykle sprawny warsztatowo, językiem czytelnym dla dzieci w wieku szkolnym, budując barwne i wciągające historie o pionierach Polakach. Przy czym w poczet dwudziestu trzech postaci wciągnęła tych mniej znanych rodaków, chyba z wyjątkiem wspomnianego Bronisława Malinowskiego, Marii Curie-Skłodowskiej, Heleny Rubinstein, Jana Heweliusza czy Ignacego Łukasiewicza. Zaprosiła czytelników do wysłuchania biografii, w większości mężczyzn, ale są i cztery kobiety, zasługujących na szczególne wyrazy uznania za dokonania w sferze nauk ścisłych, ale i społecznych. Stworzyła galerię postaci złożoną z wybitnych naukowców z dziedzin między innymi: chemii, fizyki, biologii, elektroniki, szyfrologii. Zgromadziła w jednym miejscu niestrudzonych podróżników, przemierzających Syberię, Afrykę, Nową Gwineę, Amerykę Południową, Antarktydę, ale i niezliczone, kręte ścieżki własnego umysłu oraz wyobraźni, jakkolwiek górnolotnie to brzmi.

Książkę otwiera króciutkie słowo wstępne, będące odpowiedzią na pytanie, kto to jest pionier. Później oryginalny spis treści, gdzie wokół centralnie umieszczonej postaci, siedzącej za biurkiem, rozmieszczono białe dymki z nazwiskami osób, będącymi bohaterami rzeczonej publikacji. Natomiast część właściwa zaczyna się od Jana z Kolna, żeglarza, który ponoć dotarł do Ameryki wcześniej niż Kolumb, a kończy na Wandzie Rutkiewicz, zdobywczyni dwóch najwyższych szczytów Ziemi.

Te dwie postacie dzieli kilkaset lat historii, wypełnionej życiorysami pozostałych pionierów. Wśród nich znajdziemy między innymi Stefana Drzewieckiego, konstruktora łodzi podwodnej, Czesława Tańskiego, prekursora szybownictwa, Kazimierza Prószyńskiego, wynalazcę kamery filmowej. Przeczytamy również o "praojcu elektroniki" Janie Czochralskim, czy o "polskim Billu Gatesie", Janie Karpińskim. Wraz z Ignacym Domeyko udamy się do Chile, z Marią Czaplicką na Syberię, a Kazimierz Nowak zabierze nas rowerem przez Afrykę.

Z tekstów Marty Dzienkiewicz dowiemy się nie tylko, jaki wkład w rozwój polskiej nauki miały opisywane postacie, ale również jakimi ludźmi byli ci geniusze na co dzień, poza swoimi gabinetami, laboratoriami, katedrami. I co ciekawe, analizując ich życiorysy dochodzimy do wniosku, że wszyscy bohaterowie mają kilka cech wspólnych. Oprócz pracowitości, no i rzecz jasna talentu, są to otwartość na doświadczenie, zapał do nauki, upór i konsekwencja w dążeniu do celu oraz skłonność do ryzyka. A poza tym to zwykli zjadacze chleba, czasem chimeryczni, czasem szlachetni, jedni przedsiębiorczy, drudzy całkiem gapowaci. Dla jednych życie było pasmem sukcesów, innym los płatał figle. Jedni dożywali późnej starości, drudzy ginęli w tragicznych okolicznościach.

Niezwykle entuzjastycznie zareagowali na "Pionierów..." moi niedorośli domownicy. Lektura świetnie wpasowała się w ich potrzeby ciekawości, intensywnych przeżyć, wiedzy. Z kolei mnie książka Marty Dzienkiewicz przekonuje swoją merytoryczną treścią, uwodzi świetnym literackim stylem, pobudza do refleksji nad osobowością geniuszy, inspiruje do własnych działań naukowych, a w końcu napełnia dumą, że wśród Polaków spotyka się tak wielu wybitnych uczonych, ekscentryków, innowatorów, ryzykantów, mentorów, pracusiów i dziwaków.

Łucja Abalar

link

"niewiarygodnie pracowitych polaków" ?

dodał: Karolina Kornek, Poniedziałek, 20 stycznia 2014 12:54

Oj, poprawiliśmy, dzięki!

dodał: Ryms, Wtorek, 21 stycznia 2014 09:41

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • OKO