Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa

Autorzy: , dodano Piątek, 7 lutego 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa"
John Boyne
ilustr. Oliver Jeffers
przeł. Tina Oziewicz
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na rynku wydawniczym pojawia się wiele pięknych i mądrych książek. Wśród nich są te, które trafiają do nas od razu. Przeszywają, dotykają, zapadają w pamięć. Tak było w przypadku książki "Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa". Po przeczytaniu pierwszego akapitu wiedziałam, że mam do czynienia z wyjątkową lekturą. A książka zaczyna się tak:

Bohaterem tej historii jest Barnaby Brocket; aby zrozumieć Barnaby’ego, trzeba najpierw zrozumieć jego rodziców - dwoje ludzi, którzy tak bardzo bali się każdego, kto był inny, że uczynili rzecz straszną, a konsekwencje ich czynu uderzały we wszystkich, których kochali.

Autor w prostych, ale wybitnie mądrych słowach opisuje historię małego chłopca, który spotka się z kompletnym brakiem akceptacji. Jest izolowany, a później odrzucony tylko dlatego, że nie podlega podstawowemu prawu, jakim jest prawo grawitacji.

Barnaby jest wspaniały. Zauroczyłam się nim oraz jego postawą wobec świata. To bardzo mądry chłopiec, który ze spokojem przyjmuje rzeczywistość. Nie buntuje się. Nikogo nie obwinia. Nie walczy. Jest sobą. Nie ma pretensji nawet wtedy, kiedy matka w porozumieniu z ojcem pozbywają się go dziurawiąc worek z piaskiem, który utrzymywał go na ziemi.

- Mamo! - krzyknął. - Mamo! Ratunku! Odlatuję! Kapitanie, pomocy!(...) [Kapitan to pies - dop. SB] - Mamo! - zawołał ostatni raz, gdy był już na wysokości gałęzi drzew. - Pomóż mi! Przepraszam! Już nie będę się unosił! Już nie będę! 
- Za późno Barnaby! - odrzekła Eleanor, machając mu na pożegnanie. - Uważaj na siebie!

Pierwsza część lektury przedstawia losy chłopca w najbliższym otoczeniu, natomiast dalsza historia opisuje jego wielką podróż i powrót do domu oraz spotkania z ludźmi. Barnaby z empatią i zaangażowaniem przedstawia codzienność, smutek oraz ból spotkanych osób.

John Boyne napisał o odrzuceniu i braku akceptacji nie unikając lekkiego tonu i humoru. Wyjątkowym akcentem tej książki są ilustracje Olivera Jeffersa. Proste, subtelne, poetyckie.

Gorąco polecam tę książkę, jako obowiązkową lekturę na całe życie.

Sylwia Biedroń

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną