Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 24 czerwca 2019 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa"
John Boyne
ilustr. Oliver Jeffers
przeł. Tina Oziewicz
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na rynku wydawniczym pojawia się wiele pięknych i mądrych książek. Wśród nich są te, które trafiają do nas od razu. Przeszywają, dotykają, zapadają w pamięć. Tak było w przypadku książki "Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa". Po przeczytaniu pierwszego akapitu wiedziałam, że mam do czynienia z wyjątkową lekturą. A książka zaczyna się tak:

Bohaterem tej historii jest Barnaby Brocket; aby zrozumieć Barnaby’ego, trzeba najpierw zrozumieć jego rodziców - dwoje ludzi, którzy tak bardzo bali się każdego, kto był inny, że uczynili rzecz straszną, a konsekwencje ich czynu uderzały we wszystkich, których kochali.

Autor w prostych, ale wybitnie mądrych słowach opisuje historię małego chłopca, który spotka się z kompletnym brakiem akceptacji. Jest izolowany, a później odrzucony tylko dlatego, że nie podlega podstawowemu prawu, jakim jest prawo grawitacji.

Barnaby jest wspaniały. Zauroczyłam się nim oraz jego postawą wobec świata. To bardzo mądry chłopiec, który ze spokojem przyjmuje rzeczywistość. Nie buntuje się. Nikogo nie obwinia. Nie walczy. Jest sobą. Nie ma pretensji nawet wtedy, kiedy matka w porozumieniu z ojcem pozbywają się go dziurawiąc worek z piaskiem, który utrzymywał go na ziemi.

- Mamo! - krzyknął. - Mamo! Ratunku! Odlatuję! Kapitanie, pomocy!(...) [Kapitan to pies - dop. SB] - Mamo! - zawołał ostatni raz, gdy był już na wysokości gałęzi drzew. - Pomóż mi! Przepraszam! Już nie będę się unosił! Już nie będę! 
- Za późno Barnaby! - odrzekła Eleanor, machając mu na pożegnanie. - Uważaj na siebie!

Pierwsza część lektury przedstawia losy chłopca w najbliższym otoczeniu, natomiast dalsza historia opisuje jego wielką podróż i powrót do domu oraz spotkania z ludźmi. Barnaby z empatią i zaangażowaniem przedstawia codzienność, smutek oraz ból spotkanych osób.

John Boyne napisał o odrzuceniu i braku akceptacji nie unikając lekkiego tonu i humoru. Wyjątkowym akcentem tej książki są ilustracje Olivera Jeffersa. Proste, subtelne, poetyckie.

Gorąco polecam tę książkę, jako obowiązkową lekturę na całe życie.

Sylwia Biedroń


 

PARADOKS INDYWIDUALIZMU BARNABY BROCKET – HIPSTER Z URODZENIA

Chęć bycia innym niż wszyscy to jedna z największych pokus współczesnego świata. Kiedy uda nam się z sukcesem przejść przez młodzieńczą fazę zbiorowej unifikacji, potrzeba wyróżnienia się na tle otoczenia dosięgnie nas niechybnie. Pół biedy, jeśli postanowimy wyróżnić się pozytywnie, a nasze działanie nie będzie skierowane wyłącznie na efekt. Gorzej, jeśli bycie takim jak inni zaczniemy traktować wyłącznie jako formę zbiorowej ignorancji.

Ostatnie badania wyraźnie pokazują, że hipsterzy, programowo deklarujący niezależność wobec kultury masowej, bardzo łatwo wpadają w pułapkę zbiorowego konformizmu. Brzmi absurdalnie, ale okazuje się konsekwencją nie do uniknięcia. Indywidualne wybory poszczególnych jednostek dość szybko stają się mimowolnym powieleniem wyborów innych osób, które – również nieświadome tworzenia się nowego trendu – skłoniły się ku tym czy innym zachowaniom. Indywidualny wybór staje się nową modą, od której należy szukać ucieczki, jeśli tylko dalej chce się walczyć o status hipstera-indywidualisty.

Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa, powieść Johna Boyne’a, której bohater od urodzenia nie podlega prawu grawitacji i lewituje w okolicach sufitu, wprawiając tym najbliższych w stan permanentnego zawstydzenia i negacji, jest dość ciekawym przykładem książki, w której typowa historia o odrzuceniu, samotności i braku akceptacji stała się swoistym manifestem inności. Moment przełomowy stanowi fragment, w którym główny bohater i jego klasa, przypięci uprzężą do balustrady, wspinają się po moście specjalną trasą wycieczkową. To, że Barnaby po raz pierwszy w życiu porusza się według tych samych praw co reszta klasy, zauważa ochoczo jeden z kolegów z klasy. Barnaby’ego nie cieszy jednak niespodziewana możliwości bycia takim jak wszyscy.

We współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży motyw inności bardzo często pojawia się w kontekście akceptacji siebie lub akceptacji społecznej i często związany jest z tematem niepełnosprawności lub choroby. Z podobnym problemem spotykamy się w powieściach Cud chłopak R.J. Palacio czy w Gwiazd naszych wina Johna Greena. O ile jednak Auggie i Hazel Grace mogą liczyć na wsparcie najbliższych, a trudność sprawia im akceptacja swojego problemu, Barnaby cierpi z powodu odrzucenia przez rodzinę, za to wydaje się nie mieć problemu z pogodzeniem się ze swoją innością. Co więcej, gotów jest jej bronić do końca, czego dowód daje w końcowych scenach powieści.

Barnaby Brocket na naszych oczach z ofiary domowej przemocy staje się wręcz utopijnym przypadkiem indywidualizmu, który nigdy nie popadnie w zbiorowy konformizm. Urasta do rangi bohatera, emanującego wewnętrzną siłą, by służyć pomocą tym, którzy znaleźli się w podobnej do niego sytuacji. Niespotykana przypadłość chłopca nie naraża go na ryzyko spotkania innej osoby o podobnie wyjątkowych umiejętnościach, a tym samym jego pozycja nonkonformisty pozostaje niezagrożona. Jeśli ktokolwiek mógłby nosić miano idealnego hipstera, to właśnie Barnaby Brocket.

Zosia Gwardyś, recenzja ukazała się w 33 nr. kwartalnika "Ryms"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • czaple
 • Ryms na Facebook