Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Muszla

Autorzy: , dodano Wtorek, 10 grudnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

ż"Muszla"
Joanna M. Chmielewska
ilustr. Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo Bajka, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

To nieważne, czy rodzi się smok czy bocian – dla swoich mam są tak samo piękni, najukochańsi, wyczekiwani. I choć tak bardzo z nimi (mamami) związani, nadchodzi czas na coraz większą samodzielność. Pojawiają się młodzieńcze pomysły, na przykład, by sprawdzić czy jest coś za Smoczym Lasem. Nadchodzi czas na harce i poszukiwania. W książce – na poszukiwania żab, ale może nie tylko. Przychodzi czas i na przyjaźń - taką prawdziwą, poruszającą, nieodłącznie związaną z tęsknotą ...

Spotkanie Smoka Jędrka i Bociana Felka, choć zupełnie przypadkowe, rozpoczęło się w atmosferze strachu (Felek po prostu wystraszył się zielonego „potwora”) i weryfikowania zasłyszanych opinii (że smoki są groźne). Zupełnie przypadkowo, niewinnie, niewymuszenie, konfrontując się z własną samotnością obaj „chłopcy” zaczęli potrzebować przyjaźni. Skoro przyjaciel jest na wyciągnięcie ręki, chociaż na pierwszy rzut oka zupełnie inny (co ma wspólnego bocian ze smokiem?) – nic tylko warto odważyć się na przyjaźń.

I tak przyjaciół pochłonęły wspólne działania, zabawy, odpoczynek i patrzenie w chmury. Chociaż Jędrek (smok) stanie na jednej nodze zdołał opanować, to klekotania już nie. I podobnie Felek – nauczył się jeść naleśniki, przysmak Jędrka, ale już z dala trzymał się od kąpieli w jeziorze, które to bocianowi całkiem dobrze służyły. „I dobrze im było ze sobą” - prosto i na temat.

Niestety, jak było do przewidzenia – wraz z jesienią przyszła pora na rozstanie. Bociany, w tym Felek, musiały odfrunąć, bo inaczej zamarzłyby. Smok to rozumiał, ale zasmucił się tak bardzo, że nic nie było w stanie poprawić mu humoru. Jak w depresji, odrętwieniu, opłakując stratę przyjaciela – leżał, gapił się w sufit, nic nie chciał robić i wszystko wydawalo mu się smutne. Musiał swój smutek wypłakać. To tęsknota – taką diagnozę postawił Mędrzec z Lasu. Łzy pomagały. Ale najbardziej pomogła muszla. Zaczarowana, taka, do której można mówić to, co chciałoby się powiedzieć przyjacielowi. I można też było cierpliwie czekać. Bo przyjaciel na pewno przyjdzie.

I faktycznie - Felek przyfrunął. „Tęskniłem” - powiedział do niego Jędrek. „Ja też” - odpowiedział Felek. Nie mogło być lepszego podsumowania tej opowieści. Opowieści bez niespodziewanych zwrotów akcji. Chociaż bajki to prawdy o życiu. Życiu bogatym i pięknym, gdy nie jest się samotnym. Tu wszystko wydaje się być przewidywalne – bociany muszą odlecieć. Nic nowego. Jednak ta opowieść o przyjaźni porusza. Swoją delikatnością, miękkością, lekkością, uczuciami, które tu, wyrażane wprost, nie zawstydzają, nie trzeba ich ukrywać. Można spokojnie płakać, to pomaga. I dobrze, że bliskość to nic nowego, że to temat uniwersalny, niezależnie czy jest się smokiem, bocianem, czy człowiekiem. Pokazana jest tu przyjaźń taka bez kryzysów, bez zawodów, ktoś powie, że idealistyczna. Ale to przecież dzieciom potrzebne – pokazanie niezwykłej siły bliskich relacji, prawdy, że przyjaźń i tęsknota to sprawy nieodłączne. Autorka wydobyła emocje w sposób naturalny, podkreślając, jak bardzo są ważne. Opowieść napisana jest pięknym językiem, nastroju dodają jej pastelowo malowane ilustracje.

To nieważne, czy jest się smokiem, czy bocianem – można być dla siebie tak samo potrzebnym.

Anna Kossowska - Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Arctic
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną