Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bitwa o Redwall

Autorzy: , dodano Wtorek, 15 października 2013 | kategoria: Książki dla młodzieży, Książki dla rodziców

"Bitwa o Redwall"
Brian Jacques
przeł. Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo Media Rodzina, 2006

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Brian Jacques, jeden z najważniejszych autorów literatury młodzieżowej, urodził się w 1939 roku w Liverpoolu. Zanim zadebiutował jako pisarz - pracował jako marynarz, palacz na kolei, sztauer, kierowca ciężarówki i autobusu, a nawet policjant. Miał na to wszystko mnóstwo czasu - jego pierwsza książka ukazała się, dopiero gdy miał czterdzieści siedem lat. Wcale zresztą o jej publikację nie zabiegał, nie napisał jej nawet z taką myślą.

Saga o Redwall powstała nie z chęci zysku, żądzy sławy, czy nawet dla spełnienia marzeń o zostaniu pisarzem. Początkowo była bezinteresownym prezentem. Wśród wielu zawodów, w których Jacques próbował swych sił, znalazł się również dostawca mleka. Dostarczał je między innymi do szkoły Royal Wavertree dla Niewidomych w Liverpoolu. Serdecznie zaprzyjaźnił się z dziećmi i wkrótce zaczął pisać dla nich opowiadania. W końcu napisał całą powieść, "Bitwę o Redwall".

Fabuła była prosta - opactwo Redwall, stanowiące w czasach zagrożenia schronienie dla mieszkańców lasu Mossflower i okolic, zostaje oblężone przez hordę grabieżców pod wodzą Cluny’ego, zwanego Biczem. Podczas gdy obrońcy Redwall odpierają siły, młody adept Mathias podąża szlakiem starodawnych wskazówek szukając rynsztunku legendarnego wojownika, by przejęć schedę po nim i ocalić opactwo.

Na czym polegał haczyk? Zamiast wykorzystać klasyczną galerię istot światów fantasy, elfy, krasnoludów czy orków, Jacques uczynił bohaterami powieści zwierzęta. Mnisi z Redwall to myszy, inni jego obrońcy to krety, jeże i tym podobne sympatyczne stworzenia, podczas gdy najeźdźcy to armia szczurów, łasic i innych czarnych charakterów królestwa zwierząt.

Szeroka publiczność wydanie tej i kolejnych książek Jacquesa zawdzięcza jego dawnemu nauczycielowi, Alanowi Durbandowi, który bez wiedzy autora pokazał książkę wydawcy. Brian nie miał jednak powodów, by gniewać się na przyjaciela, gdyż zaowocowało to podpisaniem umowy na pięć pierwszych książek z serii.

Akcję swojej kolejnej powieści Jacques osadził na wiele pokoleń przed wydarzeniami opisanymi w "Redwall", skupiając się na Martinie Wojowniku, tym samym, którego miecza poszukiwał Matthias. To podejście stało się charakterystyczne dla cyklu jako całości - kolejne książki nie opisują wydarzeń w chronologicznej kolejności, zamiast tego przedstawiają świat Redwall w wybranych, ważnych momentach na przestrzeni wieków. Bohaterów, których poznaliśmy jako historycznych czy wręcz mitycznych w jednej książce, w kolejnej widzimy jako żywe postacie z krwi i kości. Lub odwrotnie - o osobie, którą czytelnicy poznali na początku jej drogi, kilka tomów dalej mówi się jako o owianej legendą.

Ten prosty z pozoru zabieg okazał się jednym z fundamentów sukcesu "Redwall". Chociaż świat powieści Jacquesa nie przechodzi rewolucyjnych zmian, to cały czas żyje. Przychodzą i odchodzą kolejne pokolenia, pozostawiając po sobie pamięć i opowieści, a czasem nowe miejsca, instytucje i kodeksy przestrzegane wieki później. Czytelnicy śledzą drogę, jaką przechodzą legendy i dziedzictwo dawnych bohaterów, lub jego genezę z takim samym, a może większym nawet zainteresowaniem niż fabułę poszczególnych książek.

Jacques wzbogacił swój świat również od strony kulturowej. Zadbał o to, by pojawiającym się w jego książkach gatunkom zwierząt nadać tożsamość i charakter, uczynić z nich pełnoprawne "rasy" własnego uniwersum fantasy. Krety mówią własną gwarą, zające to wojownicy o manierach stereotypowych Brytyjczyków i duszach poetów, dla których największym honorem jest służba w Długim Patrolu. Borsuki, najsilniejsi i najgroźniejsi z mieszkańców tego świata, wiodą samotniczy tryb życia. Ich naturalna dzikość wykształciła tradycję, zgodnie z którą pod jednym dachem nie mogą mieszkać dwa dorosłe osobniki, więc zanim ich synowie dorosną - młodzi ojcowie opuszczają domy i udają się na wędrówkę w nieznane. Najpotężniejsi z nich to władcy Salamandastronu, legendarnej góry - twierdzy skrywającej kuźnie godne tolkienowskich krasnoludów.

Świat Redwall to również bogactwo zróżnicowanych postaci. Jacques nie ograniczył się do powielania z myślą o młodzieży schematu dorastającego herosa, odkrywającego swoje przeznaczenie. Równie często jedna z głównych ról przypada doświadczonym wojownikom, a nawet bardzo starym władcom czy emerytowanym żołnierzom. Lub zupełnie przeciwnie - młodym odważnym przedstawicielom obojga płci (książki Jacquesa to doskonały przykład równouprawnienia w przygodowej literaturze bez wciskania poprawności na siłę), których w wielkie wydarzenia wplątuje nieszczęśliwy przypadek czy poczucie obowiązku, a nie rola mitycznego wybrańca.

Ostatnia, dwudziesta druga powieść o Redwall, ukazała się trzy miesiące po śmierci autora - Brian Jacques zmarł w lutym 2011 roku na atak serca w wieku siedemdziesięciu jeden lat. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia osiem języków. Przez ćwierć wieku stworzony przez niego świat z najbliższych okolic skromnego opactwa stał się rozległą, bogatą i różnorodną krainą, wyjątkową i wyróżniającą się na tle, niezwykle przecież licznej galerii fantastycznych uniwersów i zdobył licznych fanów również wśród dorosłych, i to takich którzy na fantastyce zjedli zęby.

Andrzej Kaczmarczyk - ukończył politologię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Bibliofil i kinoman, miłośnik Szekspira oraz fan amerykańskich komiksów. Dawniej w redakcji internetowych serwisów DC Multiverse i Independent Comics, obecnie stały współpracownik "Nowej Fantastyki". Współpracował również ze "Światem Gier Planszowych" oraz miesięcznikiem "Film".

link

Dodaj komentarz





Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli