Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zebra

Autorzy: , dodano Piątek, 20 czerwca 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Zebra"
Ifi Ude
ilustr. Nežka Šatkov
Wydawnictwo Poławiacze Pereł, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Od premiery "Zebry" wydanej przez Poławiaczy Pereł minęło już parę miesięcy – książka dostępna jest w księgarniach od listopada 2013 roku, i na jej temat napisano wiele pochlebnych recenzji. Czy istotnie jest za co chwalić debiut literacki Ifi Ude, zapoczątkowujący serię wydawniczą wyrażoną równaniem ½+½= ∞?

W mazurskiej stadninie przychodzi na świat… zebra. Jednak pasiaste źrebię nie wzbudza początkowo większego zainteresowania, w przeciwnieństwie do Niebieskiej Niedźwiedzicy czy Rudolfa Czerwononosego, bohaterów innych fabuł. Co więcej nikt nie wytyka palcem "konika" w przedszkolu, "gdzie panuje radosna przyjaźń i chęć zabawy". Sytuacja zmienia się, gdy nasz bohater galopuje do szkoły. Tam spotyka się już z wyśmiewaniem i odrzuceniem. Czarę goryczy przepełniają szkolne zawody w skokach przez przeszkody. Nikt nie chce zebry w swojej drużynie z powodu jej innego ogona, grzywy i czarno-białych pasków na ciele. Zrozpaczone zwierzę przysiada pod rozłożystą jabłonią i płacze. Ale opowieść nie kończy się łzami, gdyż z pomocą konikowi przychodzą rodzice, dentystka i o dziwo! - zebra na jezdni. W jaki sposób? Nie zdradzę.

"Zebra" nie jest arcydziełem literackim. Książka oparta jest na znanym schemacie fabularnym, czytając odnosi się wrażenie, że ktoś już taką przejmującą historię o nietolerancji napisał i w sposób być może ciekawszy, bardziej sprawny, jak chociażby Joanna M. Chmielewska w "Niebieskiej niedźwiedzicy". Aczkolwiek nie sposób odmówić Ifi Ude talentu literackiego, błyszczącego szczególnie w kilku partiach tekstu. Ujmująca jest przypowieść ojca o Bogu, który pomalował konie w paski, by "przypominały, że świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały". To rzeczywiście udana, zapadająca w pamięć i zachęcająca do refleksji, koncepcja. Pomysłowe też wydaje mi się powiązanie pomiędzy zebrą zwierzęciem a zebrą na jezdni. Choć z kolei główny zamysł autorki, by to para mazurskich koni powiła źrebię innego gatunku, uważam za niezbyt trafiony.

O ile uzdolnionej autorce książki zdarzają się stylistyczne potknięcia, o tyle ilustratorce, a jednocześnie projektantce „Zebry” udało się stworzyć niemal doskonałą graficznie edycję. Obrazy Nežki Šatkov świetnie współgrają z tekstem, są oryginalne, kompozycyjnie i kolorystycznie dopracowane. Przekonują swoim charakterem i zastosowaną techniką. Przypominają ludowe wycinanki, pełne rytmicznie powtarzających się florystycznych motywów, z konikami zamiast kogutków. Z pewnością oprawa graficzna oraz ilustracje artystki nadają prostej opowieści Ifi Ude kunsztu i szlachetności.

"Zebra" to udana książka - objawia talent literacki znanej wokalistki, oryginalną wrażliwość plastyczną Nežki Šatkov, a jednocześnie daje początek interesującej serii wydawniczej. Opowieść o tolerancji snuta przez pół Polkę i pół Nigeryjkę jest również wiarygodna psychologicznie, przez co ma szansę wzbudzić u czytelników realną empatię i szacunek dla Innych.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej