Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zwierzątka

Autorzy: , dodano Niedziela, 8 grudnia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (0-3 lata)

"Zwierzątka"
Konrad Świtała
Wydawnictwo Bona, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

To nie jest książka do czytania. To książka obrazkowa, służąca do wpatrywania się. Nie ma w niej tekstu, są tylko ilustracje: linoryty i gipsoryty. I tylko dwa kolory, czarny i biały. Po chwili (dłuższej lub krótszej) z gąszczu linii i kształtów wyłaniają się zwierzęta. Wśród nich jest nosorożec, żyrafa i jeszcze kilkoro przedstawicieli mniej lub bardziej egzotycznych gatunków. Każde z nich zostawiło w tej książce ślad, odcisk swojej kończyny.

"Zwierzątka" powstały z myślą o najmłodszych dzieciach, które nie rozróżniają jeszcze kolorów, a najlepiej widzą obrazy oparte na kontrastach, z wyraźnie zaznaczonymi konturami i o zdecydowanych kształtach. Tak właśnie wyglądają zwierzęta na grafikach autorstwa Konrada Świtały. Biało-czarna kontrastowa ilustracja pozwala dziecku skupić uwagę na oglądanym przedmiocie. Jest formą wizualnej zabawy i jednym z pierwszych kontaktów malucha ze sztuką, a także światem dzikich zwierząt.

Choć na pierwszy rzut oka ilustracje mogą wydawać się proste, przy dłuższym (i bliższym) przyglądaniu wyłania się z nich całe bogactwo detali. Bo też zostały one wykonane z pieczołowitością: niektóre są bardzo wyraźne, inne mają rozmyte kontury. Sprawiają wrażenie trójwymiarowych, kuszą, by obrysowywać palcami kontury. Są niebanalne i mogą budzić różne skojarzenia, zapraszają do twórczych zabaw i pytań typu: co może przypominać odcisk stopy albo racic?

Format książeczki jest dostosowany akurat do wielkości małych dłoni ciekawskich dzieci. Do tego twarde, wytrzymałe kartonowe strony, odporne na wielokrotne rozkładanie. Tak właśnie wygląda książka kaszerowana, z tekturowymi stronami oklejonymi cienkim papierem. Oryginalna i ciekawa, a przy tym nietypowa, bo czarno-białe książki dla najmłodszych można policzyć na palcach jednej ręki.

Całość mocno pobudza wyobraźnię i zachęca do samodzielnego eksplorowania świata przyrody i… sztuki. To książka dobrze zaprojektowana, która dorosłym i dzieciom każe się dziwić i zastanawiać, bawić skojarzeniami. Jest w autorze wielka wiara w dziecięcą logikę i wyobraźnię, w to, że dziecko potrafi dostrzec coś ponad to, co przedstawił twórca. Pozwala na bycie tropicielem i myśliwym na bezkrwawych łowach. Pobudza kreatywność, każe patrzeć tak, żeby zobaczyć. A co? To już zależy tylko i wyłącznie od małego i tego starszego czytelnika. Może też zachęci do spaceru po lesie, do szukania śladów na piasku i, już niedługo, w czarno-białej scenerii na śniegu.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną