Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 7 października 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek"
Elliot Aronson, Ruth Aronson
przeł. Piotr Żak
ilustr. Edyta Chachulska
Wydawnictwo Charaktery, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Do moich rąk trafiła książka napisana przez psychologa społecznego Elliota Aronsona oraz jego sześcioletnią wnuczkę Ruth Aronson. Geneza jej powstania jest bardzo prozaiczna. Wnuczka Elliota nie potrafiła czytać. Z tego powodu wisiała nad nią groźba niezaliczenia kolejnej klasy. Choć dziadek dziewczynki w tym czasie bardzo słabo widział, pomógł jej w trudzie składania liter, a później słów w całość. Wspólnie wymyślali historię. On spisywał ją dużymi literami na małych kartkach, a ona na jego prośbę odczytywała wskazane fragmenty. Efekt ich pracy jest taki, że Ruth nauczyła się czytać, a wymyślona przez nich opowieść została zilustrowana i wydana. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Charaktery.

Książka zaczyna się od słów: "Dziadziu, opowiedz mi jakąś bajkę" i prowadzi czytelnika przez szereg przygód i doświadczeń dwójki dzieci. Dziadek jest chłopcem, który wspólnie z Rózią wędruje przez las. On jest bardzo ostrożny i zachowawczy, zaś dziewczynka przeciwnie - jest odważna, otwarta i podąża naprzód bez obaw. Kiedy pojawia się deszcz, Dziadek chce wracać do domu, jednak Rózia dostrzega małą chatkę i w niej chce przeczekać ulewę. Dzieci pukają do drzwi. Po chwili na progu staje staruszka. Czy w Waszej głowie pojawiło się pewne skojarzenie? Dwójka dzieci, chatka i staruszka, która zachęca ich do wejścia i rozgrzania się przy piecyku? Rózia ucieszona z propozycji nieznajomej ze spokojem rozbiera mokre ubrania, otula się kocem i siada przy piecu. A Dziadek z niepokojem mówi dziewczynce, że ta pani mu kogoś przypomina i trochę się boi. Kiedy staruszka obwieszcza dzieciom, że w piekarniku ma ciasteczka oraz placek i prosi Rózię żeby sprawdziła czy są gotowe, bo ona jest słaba i stara, Dziadek natychmiast przypomina sobie skąd zna tę panią. Łapie Rózię za rękę, zaciąga na bok i mówi, że to czarownica z bajki, która próbowała wepchnąć Małgosię do piekarnika, po to, żeby ją upiec i zjeść. Odważna Rózia kwituje uwagi chłopca słowami: "Daj spokój Dziadku. To przecież miła starsza pani, która chce nas poczęstować ciasteczkami. Musisz być bardziej ufny".

Historia ułożona przez Eliota, w której on oraz jego wnuczka są głównymi bohaterami, ma kilka warstw. Na powierzchni jest zwyczajną opowieścią o przygodach chłopca i dziewczynki, do której wpleciono wątki oraz postaci znane z dziecięcej literatury, pod spodem zaś dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Autor pokazuje, jak pewne postawy i wyobrażenia wpływają na naszą interpretację rzeczywistości. Dotyka takich tematów jak odwaga, lęk, zaufanie, podejrzliwość, uprzedzenie po to, żeby wskazać, jak wiele zależy od tego, co my sami myślimy o innych.

Książka wzbogacona jest o ilustracje - proste, ale sugestywne, przemawiające do wyobraźni. Na jednej stronie znajduje się tekst, a na drugiej ilustracja. Ten podział wzmacnia i podkreśla emocje zapisane w słowach. Ciekawym rozwiązaniem jest delikatna namowa do wycięcia ilustracji. Skłaniam się ku temu, żeby z niej skorzystać. Zachęcam do lektury książki i do uważnego przyjrzenia się sobie. Do prześledzenia własnych zachowań, uprzedzeń, wyobrażeń. Do wyciągnięcia budujących wniosków na przyszłość.

Sylwia Biedroń

link

piękna książka kupiłam ją synowi już jakiś czas temu i jesteśmy oboje zachwyceni godna polecenia zapraszam http://nie-tylko-moimi-oczami.blogspot.com/2013/07/przygody-rozi-i-chopca-o-imieniu-dziadek.html

dodał: rysiowa, Poniedziałek, 7 października 2013 20:46

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Żółwik
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • ryms w empikach