Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ewelina i Czarny Ptak

Autorzy: , dodano Piątek, 24 stycznia 2014 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Ewelina i Czarny Ptak"
Grzegorz Gortat
ilustr. Marta Krzywicka
Wydawnictwo Ezop, 2013
seria: Lepiej w to uwierz!


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nieco mroczna opowieść o dziewięcioletniej Ewelinie, która najpierw straciła mamę, a później zaginął jej tata. Kiedy okaże się, że dziewczynka otrzyma spadek, dorośli podstępem będą chcieli go przejąć. I choć wydaje się, że dziecko nie ma szans w starciu ze złem, pojawi się ktoś (czy może coś), kto roztoczy nad nim niewidzialną opiekę. Choć wiele złego się wydarzy, a od emocji będzie aż gęsto, nie tracąc nadziei na pomyślne zakończenie będziemy trzymać za Ewelinę kciuki aż do ostatniej strony.

Ta książka (żałuję, że tak krótka, bo jest w niej kilka ciekawych wątków do rozwinięcia) przypomina mroczną baśń oscylującą wokół tradycji braci Grimm, a skojarzenia z Gaimanem czy Dickensem też będą nie od rzeczy. Zapowiedzią tego, co czeka na czytelnika w środku, są cytaty z Kinga i Kafki. Powieść "Ewelina i Czarny Ptak", wyróżniona w konkursie Książka Roku przez Polską Sekcję IBBY, opowiada o wielkiej samotności, opuszczeniu, także o ciemnych stronach ludzkiej duszy. Dobro zderza się ze złem, szlachetność z wyrachowaniem i okrucieństwem.

Ale autor nie mówi wprost o złych wydarzeniach, unika jednoznaczności i dosłowności. Groza nie służy wyłącznie straszeniu, jej użycie ma głębszy sens. Za pomocą niedopowiedzeń i symboli opowiada o sprawach trudnych, wydarzeniach na tyle tragicznych, że owa bezpośredniość mogłaby dziecku wydać się zbyt straszna. Jeśli używa przenośni, to na tyle czytelnych, że nie powinno być problemu z ich odszyfrowaniem.

Doskonale w treść wpisują się czarno-białe ilustracje Marty Krzywickiej. Niektóre są jak teatr cieni, niepokojące i dynamiczne. Oszczędna kolorystyka nie musi oznaczać braku emocji, a tych tu nie brak. Bohaterowie są tak sportretowani, by czytelnik nie miał wątpliwości, po której stronie mocy stoją. Wyrazista mimika, gra światła i różne odcienie dwóch barw splatają się z opowieścią o smutku, samotności i nikczemności.

Pięknie i wzruszająco pisze Gortat o smutku i samotności małej dziewczynki, cierpiącej po stracie najbliższych. Dziewięciolatka nie chce się pogodzić z utratą rodziców i wyobraża sobie, że oni wciąż są obok. Autor odmalowuje świat Eweliny w różnych barwach, nie tylko w tych ciemnych. Nie brakuje jej zmartwień, ale też zdarzają się chwile radości. Pojawi się tytułowy tajemniczy Czarny Ptak sprzyjający Ewelinie, a nowi przyjaciele nadadzą jej życiu sens.

Świat dorosłych okaże się być bezduszny, a oni sami okrutni i pazerni. Ich empatia i troskliwość są udawane. Zależy im jedynie na spadku, kierują się bezmyślną i złośliwą chęcią sprawienia Ewelinie przykrości. Czarne charaktery są w tych działaniach groteskowe, przejaskrawione, zwłaszcza kiedy próbują zaszkodzić dziewczynce prześcigając się w pomysłowości. Ewelina na przekór wszelkiemu złu ma swój świat, w którym współistnieją rzeczywistość i magia. Do końca nie wiadomo, co wydarzyło się naprawdę, a co było jedynie wytworem wyobraźni opuszczonej dziewczynki. Niezwykłe i niejednoznaczne zakończenie pozwala mieć nadzieję, że zło wcześniej czy później zostanie ukarane, nieważne w jaki sposób.

Magdalena Świtała

***

Literatura fantasy, kryminały, horrory mają liczne grono miłośników wśród dzieci, już nie maluchów, a jeszcze nie młodzieży. Dla tej pośredniej grupy wiekowej przeznaczone są dwie najnowsze powieści Grzegorza Gortata.

Dziesięcioletni Artur ("Nie budź mnie jeszcze") musi się zmierzyć z siłami zła, które mają wpływ na życie najbliższej rodziny chłopca. Dawny wypadek z udziałem ojca Artura, w którym zginął szkolny przyjaciel taty, i historia zdrady rycerza Lupusa, choć dzielą je setki lat, splatają się w magicznej czasoprzestrzeni. Tajemniczy Cień czyha na życie taty Artura, bo chce wymierzyć karę za niezawinioną śmierć kolegi. Artur musi temu zapobiec. Pomagają mu nowo poznani cyrkowi artyści...

Kiedy umiera mama Eweliny ("Ewelina i Czarny Ptak"), opiekę nad dziewczynką, a właściwie jej majątek próbuje przejąć miejska „starszyzna”. VIP-y w osobach adwokata, dyrektorki sierocińca, doktora i pastora to ludzie bez skrupułów (resztki przyzwoitości ma pastor). Ewelina musi wybrać prawnego opiekuna, gdyż z ojcem podróżnikiem urwał się kontakt i wiele wskazuje na to, że zaginął. Dziewczynka ma przyjaciół w małej suczce, kalekim chłopcu, Czarnym Ptaku i dziwnym przybyszu ornitologu. Wiele wskazuje na to, że ptak i mężczyzna to dwa wcielenia tej samej postaci...

Nie zdradzę, co stanie się z Eweliną i zachłannymi opiekunami, bo odbiorę czytelnikom przyjemność lektury. Mam nadzieję, że zaintrygowały Was też losy Artura. Obie książki są sprawnie napisane, wciągające, dobrze dawkują napięcie. Grzegorz Gortat już szykuje kolejną powieść w tej serii, to "Miasteczko Ostatnich Westchnień".

Ewa Skibińska, 8.12.2013

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • czaple