Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nie budź mnie jeszcze

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 10 lutego 2014 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Nie budź mnie jeszcze"
Grzegorz Gortat
ilustr. Marta Krzywicka
Wydawnictwo Ezop, 2013
seria: Lepiej w to uwierz!


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dziesięcioletniego Artura co noc męczą senne koszmary. Widzi w nich przerażającą zjawę, Cień, który z jakiegoś powodu chce uśmiercić jego tatę, pogrążonego w śpiączce po wypadku. A jego pojawienie się jest preludium niezwykłych zdarzeń, jakie staną się udziałem chłopca. Artur w domu dziadków znajdzie dziwną starą książkę, spotka oryginalne postacie: ducha rycerza Lupusa, ekscentrycznego archeologa czy niezwykłych pracowników cyrku. Nie wszyscy będą do niego nastawieni przyjaźnie. Cyrk stanie się areną niesamowitych zdarzeń, a chłopiec będzie musiał stoczyć walkę ze złem, by uratować tatę. Pozna też pewną straszną rodzinną tajemnicę…

"Nie budź mnie jeszcze" to kolejna trzymająca w napięciu książka Grzegorza Gortata, skierowana do młodszego czytelnika. Autor zdążył nas przyzwyczaić do charakterystycznego stylu, ciekawej i niebanalnej fabuły oraz akcji wciągającej od pierwszej do ostatniej strony. Nie mogło też zabraknąć elementów nadprzyrodzonych i wędrówek miedzy dwoma równoległymi światami: realnym i z pogranicza snu. Gortat stworzył rzeczywistość znaną wielu dzieciom, świat oniryczny i jednocześnie realistyczny. Jak choćby cienie, które w półmroku rozświetlanym jedynie przez światło księżyca wypełzają z zakamarków i potrafią przeobrazić się w straszliwe monstra zagrażające innym. Albo przenikać do snów i dręczyć dzieci pod postacią sennego koszmaru.

Książki tego pisarza są dla czytelnika intelektualnym wyzwaniem. Prowokują do stawiania różnych pytań: o sens istnienia zła, śmierci, przyjaźni czy miłości i szukania na nie odpowiedzi, nawet niejednej. Autor traktuje młodego odbiorcę jak równorzędnego partnera. Nie narzuca mu swego punktu widzenia, raczej uczy samodzielnego myślenia i subtelnie prowadzi do rozwiązania. Artur, mimo swojego młodego wieku, postawiony w trudnej sytuacji doskonale sobie radzi, choć czasem ogarniają go wątpliwości. Jest mądrzejszy niż niejeden dorosły, choć ten może go przewyższać życiowym doświadczeniem.

Choć książkę czyta się szybko, ba, połyka jednym tchem, nie jest to lekkostrawna powiastka dla dzieci. Autor, za pomocą przenośni i symboli, wyjaśnia czytelnikom trudne tematy. Świat przedstawia jako nieoczywisty, nie czarno-biały, ale wielowarstwowy i skomplikowany. A główny bohater próbuje sobie poradzić z rzeczywistością za pomocą magii. By przetrwać bolesne zderzenie z realnym światem, ucieka się do fantazjowania. Gortat stwarza świat, który bywa mało przyjazny, zwłaszcza dla dzieci. Ale pokazuje też mechanizmy obronne, które pomogą w nim przetrwać.

Nie jest to jedynie mroczna powieść dla dzieci i młodzieży. To świetna książka pomagająca nazwać i oswoić dziecięce koszmary i lęki. W metaforyczny sposób pokazuje, jak można je przezwyciężyć i jak sobie poradzić z brutalnym zderzeniem z rzeczywistością. Zwłaszcza wtedy, gdy na dorosłych nie za bardzo można liczyć.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa