Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Misiowa piosenka

Autorzy: , dodano Wtorek, 3 grudnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Misiowa piosenka"
tekst i ilustr. Benjamin Chaud
przeł. Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ileż zamieszania może wprowadzić jedna zabłąkana pszczoła... Rzecz to oczywista, że tak jak wilka ciągnie do lasu, to niedźwiadka kusi miód. Nie dziwi zatem, że nasz mały bohater opuszcza gawrę i ciepłą bliskość zasypiającego taty, by udać się za pszczołą w podróż w nieznane. W zawrotnym tempie przemierza leśne ostępy, paryskie ulice, kolejne karty książki, by znaleźć się... w operze.

"Małych uszu pokrytych futrem" jest tu, na bogatych w detale stronach książki, dużo więcej – stąd nie tylko niedźwiedź - tata, ale i mały czytelnik musi trochę się nagimnastykować, by sympatycznego uciekiniera (a właściwie goniącego) – misia wyłonić z gąszczu szczegółów. Oprócz niedźwiadka bieży i pszczoła... Nawet jeśli uda się już podążyć powietrzną drogą miododajnego owada, ziemną obydwu misiów – małego i dużego, to ta podróż wcale się nie nudzi. Przetestowałam. Mój czteroletni syn po raz kolejny i kolejny namawia mnie do biegu przez kolejne kartki za książkowymi biegaczami i fruwającymi. Gdy już mi dech w piersiach zapiera i pragnę odpoczynku – to biegnie sam, z niesłabnącym zaangażowaniem. Bo faktycznie, co chwila wyłaniają się nowe szczegóły (obrazy są nimi wręcz nasycone), ludzkie miny zdradzają emocje. I choć gonitwa jest tu motywem przewodnim, funkcja obrazów zdecydowanie ważna, to warto wczytać się też w treść (jest jej niewiele, do trzech linijek na marginesie pod każda ilustracją) – dowcipną, błyskotliwą i wysmakowaną. Format duży, ale poręczny, twarda okładka, porządny papier. Całość tworzy bardzo udane zestawienie.

Miś w operze (bo tam dotarli kolejno - w pogoni za pszczołą miś i w pogoni za misiem – niedźwiedzi tata) – widok to nieczęsty, widownia spoglądała z zaciekawieniem. A już miś "śpiewający" misiową piosenkę, której słowa brzmiały jakoś na podobieństwo "graaaaauuułrrr" (za dokładną liczbę poszczególnych głosek nie biorę odpowiedzialności) - musiał wzbudzić popłoch wśród operowej publiczności. Występ, to zrozumiałe, że zakończył się ogólnym zamętem i ucieczką. Talent artysty znalazł uznanie jedynie w osobie własnego syna - "brawo, tato, to było przepiękne".

Książkę i czyta, i ogląda się z dużą przyjemnością – stonowana kolorystyka, bogactwo szczegółów, świetna pożywka dla spostrzegawczości: pole do popisu zarówno w wyłanianiu misia spośród drzew i dziesiątek zwierząt w lesie, między sunącymi po ulicy pojazdami, jak też poszukiwania w operowych zakamarkach. Można zaglądać w okna mieszkańcom miasta, śledzić rozmowy i gesty przy stolikach w holu opery, poznać życie operowe i przygotowania do występu "od kuchni" (tu pracownia krawcowej, tam zaplecze techniczne, olbrzymie rekwizyty).

Gonitwa znajduje szczęśliwe zakończenie na dachu paryskiej opery – tu w otoczeniu uli, tata i syn mogą ponownie próbować zapaść w zimowy sen – to dopiero gratka - "z mnóstwem miodu i z takim pięknym widokiem". Błogo, swojsko – prawdziwy miodowy miesiąc, a pewnie i cała zima...

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Żółwik