Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Miejsce na miotle

Autorzy: , dodano Piątek, 28 lutego 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Miejsce na miotle"
Julia Donaldson
ilustr. Axel Scheffler
przeł. Michał Rusinek
Wydawnictwo EneDueRabe, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Julia Donaldson i Axel Scheffler, znani polskim czytelnikom jako twórcy sympatycznego "Gruffala", powracają i to na miotle. Bohaterką ich nowej szalonej opowieści w baśniowym stylu jest bowiem raczej nietypowa czarownica, nie stroniąca od czarów, ale ponad wszystko kochająca podróże. "Miejsce na miotle" jest pogodną, rytmiczną historią dla najmłodszych, okraszoną dowcipnymi ilustracjami.

Duet Donaldson & Scheffler nie sili się na oryginalność. Mimo to, za sprawą autorów, kolejny już raz polscy czytelnicy mają szansę obcować z książką bezpretensjonalną, a jednocześnie świeżą i wprost stworzoną do wielokrotnego, głośnego czytania. Główna bohaterka odczarowuje stereotyp złej wiedźmy, nie tracąc jednak wszystkich swojskich atrybutów, tj. różdżki, miotły, kociołka i kota. Dołączają do nich nowi bohaterowie: pies, ptaszek i żaba, których czarownica ochoczo zaprasza na swoją miotłę. Historia toczy się wartko, aż do mrożącego krew w żyłach finału, który ostatecznie przynosi zaskakujące rozwiązanie. Warto docenić atut nieoczywistego zakończenia, jak również to, że niektórych bohaterów mamy szansę spotkać jeszcze w innych książkach zilustrowanych przez Schefflera. Charakterystyczny styl dopomógł mu w stworzeniu spójnej międzyksiążkowej rzeczywistości, w której główne role przypadły zwierzętom.

Przekładu "Miejsca na miotle" na język polski podjął się Michał Rusinek. Z typową dla siebie swobodą i poetycką otwartością potraktował oryginał tekstu, przekazując nam naprawdę miły dla ucha dowcipny wiersz. Jednak mimo krytycznych uwagach czytelników, jakie pod adresem tłumaczenia pojawiły się po premierze wspomnianego "Gruffala", redakcja nie objęła "Miejsca na miotle" większą starannością i uwagą. Do książki wkradły się niezręczności stylistyczne, których warto było uniknąć ("serio się zbliżała burza" albo "i był z tego dumny cały"). Trudno uwierzyć, że był to zamierzony element gry językowej.

"Miejsce na miotle" doczekało się również wersji filmowej obsypanej wieloma prestiżowymi nagrodami. Premiera odbyła się ponad rok temu, a w tym roku (2014) film nominowany został do Oscara w kategorii "krótkometrażowy film animowany". Zdaniem ekspertów ma duże szanse na zwycięstwo.

Zosia Gwardyś

link

Jako wielbicielka książek duetu J.Donaldson i A. Scheffler UBOLEWAM!!!! Angielskie - oryginalne wydanie jest w małym ale poręcznym formacie w kartonowym wydaniu. Dzięki temu małym dzieciom łatwiej skupić uwagę na obrazkach a sama książka nie niszczy się tak szybko.Większość książek "duetu" jest tak wydana w Anglii. Polskie wydanie - ogromne i nieporęczne, w twardej oprawie z kredowym papierem - podarliśmy już przy pierwszym czytaniu!!!!! To jest pierwsze wrażenie, Jakby wydawcy nigdy nie widzieli oryginału! Tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia - za bardzo zawiły tekst, zbyt wiele przestawień szyku zdania oraz słaba rytmiczności tekstu. Sama miałam problem ze zrozumieniem wszystkiego za pierwszym razem. I tak jak Gruffalo udał się Panu Rusinkowi - to rewelacyjna ROOM ON THE BROOM już niestety nie. Wspomnę tylko jeszcze, że oryginalna książka kosztuje 5Funtów - więc jest tańsza niż polska wersja...

dodał: pipi79, Czwartek, 28 listopada 2013 22:46

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Wróble na kuble