Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Patka i Pepe. Pierwsza zagadka

Autorzy: , dodano Czwartek, 24 października 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Patka i Pepe. Pierwsza zagadka"
Aga Szczepańska
ilustr. Marsija
Studio Moema, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Patka i Pepe, a właściwie Patrycja Szczypka i Piotrek Wężowski, to bohaterowie dwóch powieści detektywistycznych dla dzieci. Mają po dziewięć lat, przeciwstawne charaktery i prawdziwy talent do tropienia afer, szczególnie w trakcie ferii, niezależnie - zimowych czy letnich. Dla nich zawsze jest pogoda na przygody, sensacyjne!

"Patka i Pepe. Pierwsza zagadka" dzieje się zimą w Karpaczu, w zaciszu hotelu klasy B, ale również na zaśnieżonych karkonoskich stokach. Patrycja, energiczna szatynka o zielonych, skośnych oczach, poznaje tam swego kolegę, przyszłego detektywa Piotrka – urodziwego chłopca z nieodłącznym "ajfonem" w ręce. Oboje trafiają na ślad tajemniczej Bestii, która rzekomo zamieszkuje pensjonat, a także dowiadują się o mającej się wydarzyć hotelowej kradzieży.

Kim lub czym jest Bestia? Co zjada na śniadanie i gdzie się ukrywa? Tego właśnie próbuje dociec nasza para bohaterów. Ale czy to się im uda? Sami sprawdźcie.

Akcja kolejnej książki pt. "Patka i Pepe. Tajemnica meduzy" przenosi czytelników na słoneczną, chorwacką wyspę Hvar. Tam, a właściwie już podczas dojazdu na miejsce krętymi, górskimi drogami Patka napotyka dziwnie wyglądającą kobietę w otoczeniu dwóch bliźniaków - osiłków. Kobieta ma ekstrawagancko upięte włosy, przez co przypomina meduzę. Patka nie omieszka poinformować o Meduzie Piotrka, i dzieci zaczynają śledztwo, które z każdym dniem przynosi nowe wątki, znajomości oraz uruchamia ciąg nie całkiem bezpiecznych sytuacji. A wszystko to dzieje się w przepięknej scenerii chorwackich plaż, podczas kąpieli w Adriatyku, w trakcie spacerów po porcie jachtowym, w czasie wizyt w lodziarni i na dancingu. Niech was jednak nie zwiodą te sielskie klimaty, afera jest naprawdę kryminalna, a nasza dwójka tropicieli cudem ratuje się z opresji.

Agnieszka Szczepańska nie jest debiutującą pisarką, ma za sobą kilka udanych książek sensacyjnych dla dorosłych, pisanych w duecie z Katarzyną Gacek, ale po raz pierwszy stworzyła powieść detektywistyczną dla dzieci. Od razu powiem, że przygody Patrycji i Piotrka nie przekonują mnie tak bardzo, jak Lassego i Mai ze szwedzkiego Biura Detektywistycznego Martina Widmarka i Heleny Willis. Ale rodzimi tropiciele mają nosa do afer, a łautorka całkiem ciekawie o tym opowiada.

"Pierwsza zagadka" ma kilka słabych punktów, na przykład miejsce akcji właściwie ogranicza się do kilku dusznych przestrzeni, a nasi bohaterowie chadzają wciąż tymi samymi ścieżkami, także myślowymi, ale za to kulminacja przyprawia o dreszcze. "Tajemnica Meduzy" z kolei od pierwszych stron hipnotyzuje i wciąga czytelnika. Pojawiają się ciekawe, barwne opisy, bohaterowie mają dojrzalsze dialogi i są zdecydowanie bardziej ruchliwi. Akcja nie ogranicza się już do hotelu lub plaży. Mamy okazję podążać za detektywami do wielu przedziwnych miejsc, a przy okazji uczymy się języków, i to jakich! Włoskiego, chorwackiego, angielskiego. Poza tym, atutem obu powieści jest fakt, że opisywane realia, jak i kryminalne afery, są jak najbardziej współczesne, a Patka i Pepe posługują się nie tylko rozumem i emocjami, ale również najnowocześniejszymi technologiami.

Jeśli ukaże się kolejna przygoda pary niedorosłych detektywów, z przyjemnością po nią sięgnę. A przyjemność, jak podejrzewam, nie ograniczy się wyłącznie do czytania tekstu, ale również do obcowania ze świetnie wydaną i opracowaną graficznie książką.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • czaple
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • OKO