Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dom ośmiu tajemnic

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 21 lipca 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dom ośmiu tajemnic"
Liliana Bardijewska
ilustr. Anna Pol
Wydawnictwo Marginesy, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Któż z nas, dzieckiem będąc, nie marzył o niezwykłych przygodach i skarbach znalezionych na strychu albo w piwnicy starego domu? O takiej skrzynce na przykład, wypełnionej po brzegi niezwykłymi przedmiotami, pamiętającymi dawne czasy, będącymi częścią czyjejś historii. Pewnie i dziś współczesne dzieci mają podobne marzenia jak Marcin, bohater "Domu ośmiu tajemnic". Razem z nim czytelnik przeżyje wiele niesamowitych przygód, odkryje Wielką Tajemnicę Strychu i zaprzyjaźni się ze skrzatem Rumorkiem. Dom zdradzi też kilka swoich sekretów a jakich – tego dowiecie się z książki.

W tej powieści w przedziwny sposób zagina się czasoprzestrzeń, podróże między epokami wcale nie są niemożliwe, w starym domu można trafić w różne dziwne i zagadkowe miejsca, a nad wszystkim unosi się zapach smakowitych migdałowych babeczek. Dom żyje – przeszłością, wspomnieniami, wydarzeniami z życia dawnych mieszkańców. I miewa swoje humory. Babcia Anzelma twierdzi, że „bywają takie domy, miejsca, zakamarki, które przechowują pamięć czasu (…) zazwyczaj zazdrośnie jej strzegą (…), ale niekiedy dopuszczają do tajemnicy kogoś, komu mogą zaufać, kogoś kto tę pamięć umie uszanować”. Bo każdy stary dom skrywa swoje tajemnice, tak jak każdy dom ma swojego skrzata. Pojawią się nawet duchy!

Marcin miał to szczęście, że udało mu się zdobyć zaufanie wiekowej kamienicy. I choć czasami przedmioty martwe bywają złośliwe, a on robi to, co zakazane przez dorosłych, nie przekracza pewnych granic. Wiadomo, że to co nieznane kusi i że dorośli nie wymyślili zakazów ot, tak sobie. Chłopiec zapisuje swoje przygody w dzienniku, którego fragmenty możemy przeczytać na końcu każdego rozdziału - są one poniekąd jego podsumowaniem. Umieszcza tam też całkiem dojrzałe przemyślenia dotyczące narodzin, przemijania, życiowych wartości, przeżywanych emocji czy po prostu odkrywanych tajemnic.

Jednym z najbardziej zagadkowych, trochę strasznym, ale i pięknym jest metaforyczny rozdział "Pierwszy krok": o niezwykłym obrazie z nieskończoną ilością drzwi. A skrzat, którego widzi tylko chłopiec? Istnieje naprawdę czy Marcin go sobie wymyślił? Z drugiej strony przecież wielu dorosłych - jako dzieci - miało swoich wymyślonych przyjaciół.

To ponadczasowa książka z gatunku tych, które nigdy się nie starzeją, nie tracą na aktualności. O trwałości pamięci, wspaniałym dzieciństwie, wyborach i prawie do popełniania błędów oraz ich naprawianiu. I tak ciekawie poprowadzona akcja, że jakoś nie zauważa się braku tych wszystkich gadżetów (choć wydawałoby się, że dziś bez nich ani rusz), gdy tuż za rogiem czai się przygoda… Wystarczy zdać się na własną wyobraźnię i mieć trochę szczęścia, a być może znajdzie się niejedna szkatułka ze skarbami.

Książka została wyróżniona w roku 2006 Literacką Nagrodą Polskiej Sekcji IBBY i była nominowana do Listy Honorowej IBBY 2008. Jest też rekomendowana przez MEN jako lektura szkolna. I wcale mnie to nie dziwi, zważywszy chociażby na piękną polszczyznę i walory edukacyjne opowieści. Pasjonującej i pełnej tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. Ale przeczytać ją należy bez względu na to, czy pojawi się w kanonie lektur czy nie. Lektury nie muszą być nudne i czytane pod przymusem. Po tę sięgniecie z chęcią i ciekawością, bo dzieje się tam mnóstwo niesamowitych rzeczy a każdy rozdział to przygoda, magia (również ta codzienna) i dobra zabawa.

Liliana Bardijewska stworzyła magiczną opowieść dla czytelników w każdym wieku. Bo to jedna z tych niezwykłych książek, po które sięgną zarówno dorośli (żeby sobie przypomnieć o marzeniach z dzieciństwa), jak i dzieci – żeby zobaczyć jak ciekawie można spędzać czas bez komputerów, telefonów i innych zdobyczy techniki. Ta książka dla dużych czytelników będzie powrotem do dawnych lat. Wielu z nas przechowuje we wspomnieniach taki stary dom, w którym przeżyło najpiękniejsze chwile dzieciństwa i niezwykłe przygody. Może już taki odkryliście, a może ta wspaniała przygoda jest jeszcze przed Wami?

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną