Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pułapka na ktosia

Autorzy: , dodano Wtorek, 10 września 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pułapka na ktosia"
Ewa Nowak
ilustr. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Egmont, 2013
seria: Czytam sobie

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Rodziców, którzy po raz pierwszy zetknęli się z książeczkami serii "Czytam sobie", wydanymi przez Edukacyjny Egmont , informuję, że jest to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat, stworzony zgodnie z zaleceniami metodyków. Na każdym poziomie trudności znajdziemy pozycje książkowe, autorstwa znanych pisarzy i ilustratorów (m.in. Stanecka, Witek, Nowak, Olech, Rusinek), zawierające odpowiednie do wieku dziecka teksty literackie do samodzielnego czytania. Do tej pory ukazało się 15 tytułów, po 5 w ramach poziomów: "Składam słowa", "Składam zdania" i "Połykam strony".

Na początku przedszkolak czyta tekst skomponowany z 150-200 wyrazów, ułożonych w krótkie zdania. Nasz debiutujący czytelnik ma do czynienia z 23 podstawowymi głoskami w tekście, a także ma możliwość ćwiczenia głoskowania. W samodzielnej lekturze pomagają mu odpowiedni krój pisma, łamanie tekstu ułatwiające wyodrębnienie poszczególnych zdań oraz przyjazny lekturze papier, barwne ilustracje oraz kieszonkowy format.

Pozycje książkowe z wyższych poziomów, jak nietrudno się domyślić, są coraz bardziej skomplikowane pod względem ilości wyrazów w tekście, złożoności zdań, zróżnicowania głosek oraz form literackiego przekazu. Na etapie drugim pojawia się ćwiczenie sylabizowania, a w trzecim, gdzie mały czytelnik ma do czynienia z blisko trzema tysiącami wyrazów, znajduje się alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.

"Pułapka na ktosia" to opowieść Ewy Nowak zilustrowana przez Joannę Rusinek. Jest to książeczka z poziomu "Połykam strony", więc napisana jest z myślą o czytelnikach posługujących się ponad dwoma tysiącami wyrazów, którzy w lot rozumieją dłuższe i bardziej złożone zdania. Jej bohaterami jest rodzeństwo Hania i Artur wyjeżdżające wraz z tatą na wakacje. Tak się składa, że do wynajętego domku w samym sercu Borów Tucholskich. Wczasowicze liczą na ciszę i spokój wśród przyrody, tymczasem ktoś nieustająco ów wymarzony spokój mąci.

Czy uda się zastawić na ktosia pułapkę? I kim jest ów intruz? Tego dowiecie się gdzieś na 55 stronie. A jeśli użyte w tekście słowa wydadzą się niewprawnemu czytelnikowi za trudne, poszukajcie go w słowniczku na końcu książki. Możecie również zachęcić dziecko do zanotowania wrażeń z lektury, skorzystania z sześciu naklejek, a nawet przyznania sobie dyplomu. I to wszystko w ramach jednej książki w formacie mniejszym niż zeszyt.

Serii "Czytam sobie" patronuje Biblioteka Narodowa, rekomenduje ją wielu specjalistów oraz rodziców, ale czy podoba się dzieciom? Sprawdźcie.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • OKO
 • Arctic
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej