Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

W przedszkolu

Autorzy: , dodano Środa, 2 października 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"W przedszkolu"
Guido Wandrey
przeł. Ewa Jasińska-Jastrun
Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jako dorosłego czytelnika książki typu "wimmelbuch" irytują mnie swoim nadmiarem: postaci, przedmiotów, szczegółów. Wywołują niepokój, utrudniają zrozumienie i odczytanie przekazu płynącego z obrazu. Niedorosłym z pewnością towarzyszą inne odczucia. Skąd to wiem?

Czytając fora internetowe poświęcone dziecięcym lekturom oraz blogi zaczytanych rodziców, dowiadujemy się, że duże kartonowe wyszukiwanki cieszą się ogromną popularnością wśród małych czytelników. Rodzice podkreślają, że maluchy natrętnie domagają się ich codziennej lektury, z pasją tropią szczegóły ilustracji, chętnie przyglądają się stłoczonym na stronach bohaterom i rozgadują się na ich temat. Z pewnością odnajdują w postaciach własne cechy charakteru czy zachowania, widzą skrawek własnych przeżyć. Ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację uwagi, uczą się rozmawiać na zadany temat, odpowiadać na pytania dorosłego. Dlatego warto książki tego typu rekomendować.

"W przedszkolu" to pozycja dla dzieci w wieku trzyletnim i trochę starszych. Opowiada o jednym, pozornie zwykłym dniu w przedszkolu "Dmuchawiec". Każde dwie sąsiadujące ze sobą strony ilustrują kolejny etap dnia. Książka rozpoczyna się przybyciem dzieci do placówki, a kończy przygotowaniem do wielkiego balu. Po drodze przedszkolaki robią tak wiele, że trudno byłoby wszystko wymienić. Są m.in. zabawy wewnątrz przedszkola, jak i na podwórku, jest też wizyta w gospodarstwie rolnym oraz bal karnawałowy. Zabawom towarzyszą wesołe okrzyki, bójki oraz psoty, wręcz słychać jak dzieci śpiewają piosenki, wołają do siebie, śmieją się głośno.

Bardzo bogate ilustracje wzbogacone są kilkuzdaniowym prostym tekstem, opisującym przedstawioną sytuację. Na jego końcu pojawia się pytanie mające zachęcić czytelnika do odnalezienia jakiegoś szczegółu, wytłumaczenia sytuacji społecznej. Poza tym same obrazy zmuszają do interakcji. Tak wiele się dzieje, że trudno pozostać obojętnym.

Przyznam, że wyrośliśmy już z tego typu książek. To znaczy pisząca te słowa i jej dwaj podopieczni, jeden w zerówce, drugi w pierwszej klasie. Chociaż jest w tych ogromnych formatem, kartonowych książkach obrazkowych coś pociągającego. Oglądanie ich przypomina obserwowanie uwijających się w kopcu mrówek z nieustannie zdziwionym wyrazem twarzy, że można tak wiele, tak szybko i z takim zapałem coś robić.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Plasterek
 • OKO
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba