Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Księga Ludensona

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 23 listopada 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Księga Ludensona"
Zofia Stanecka
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo Wilga, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Tak się złożyło, że miałam przyjemność czytania (a raczej połykania) „Księgi Ludensona”, siedząc na plaży wśród drobinek piasku, przy dźwiękach fal rozbijających się o brzeg, w pobliżu Jastrzębiej Góry właśnie. I choć nie wybrałam się na poszukiwania „Jaskółki” ani miejscowej biblioteki, to zastanawiałam się (a może raczej marzyłam?), czy nie przemknie obok na rowerze Stefan Jettecki lub nie wyłoni się zza rogu ubrany w dresy i adidasy, wysmarowany kremem troll Ludenson... Czytając książkę ma się nieodparte wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę. Nic to, że świat trolli czy olbrzymów raczej zaliczany jest (przynajmniej przez dorosłych) do baśniowych opowieści. Podążając śladami sympatycznej rodzinki Osmołowskich wydaje się, że ta ich letnia przygoda staje się też osobistym udziałem...

Choć wakacje piątki Osmołowskich (mama i czwórka latorośli) zapowiadały się plażowo i typowo dla tej pory roku i miejsca – szybko okazało się, że w willi „Jaskółka” - takiej ze skrzypiącymi schodami i zarośniętym ogrodem, w pokoju „z oknami zasłoniętymi kwiecistą zasłonką i drzwiami, których nie dało się otworzyć żadnym kluczem” kryje się pewna tajemnica. Ku uciesze miłośników czytelnictwa, na dodatek związana ze znalezioną (a przez niektórych wręcz poszukiwaną) na półce wśród norweskich i szwedzkich baśni w miejscowej bibliotece księgą. Biblioteka miała przyjemność być prowadzoną (w zastępstwie) przez Mariannę Gosz – heroiczną, napełnioną odwagą i miłością do książek młodą bibliotekarką, skłonną bronić powierzonego jej księgozbioru ponad wszystko. Choć praca bibliotekarki w szczycie sezonu, wśród buszujących po pamiątkowych kramach lub skupionych na plaży odpoczywających, mogłaby wydawać się nudną, a co najmniej senną – ta drobna opiekunka książek sporo w tej książce przeżyje. Poruszy się też jej serce, drgając tak mocno, że owa wątła dziewczyna w przyszłości zmieni nazwisko... Na jakie? Nie chcę wszystkiego zdradzać, tym bardziej, że karty książki odkrywają tajemnice po kolei, z czasem i kolejnymi kartami wiążąc je w całość – spójną i zrozumiałą. Tajemnicza Istota, olbrzymka Sigrid, jej syn, troll Ludenson ze swoim odnalezionym tatą współistniejący tuż obok wesołej ludzkiej rodzinki, poznanych przezeń znajomych i nawet stróżów prawa – policjanta Budzisza i Karoliny. Opowieść o tym, co wydarzyło się w Jastrzębiej Górze naprawdę wciąga! Nic zapewne nie rozpoczęłoby się bez najmłodszej Osmołowskiej – Mani, która nie mogąc zasnąć, otworzyła drzwi na korytarz... I chwała jej za to.

Niezwykła letnia przygoda we wczasowym miasteczku, kryminalny wątek i magiczna siła zauroczenia, a także skandynawski świat baśni, który w tej nadmorskiej scenerii zupełnie dosłownie ożywa, nie tylko wciągają, ale też zachęcają do nie rezygnowania z tego, co na pozór może wydawać się niemożliwe, do rozglądania się za przygodą we wszystkich możliwych okolicznościach. Połączenie realności z baśniowością, ciepła z przygodą - prawie trzysta stron ani przez chwilę nie nuży. Kolorowe ilustracje Marianny Oklejak ożywiają (choć i tak niezwykle żywą) opowieść, dopełniając przyjemność z czytania.

„Gdy w grę wchodzi magiczna opowieść, wszystko może być prawdą”. Nic dziwnego, że rozglądałam się za Ludensonem i Jetteckim... Teraz już na zawsze Jastrzębia Góra kojarzyć mi się będzie ze stworzeniami z Północy, a pobyt nad morzem napawać będze nadzieją na niezwykłą przygodę... Dajcie swym dzieciom do czytania „Księgę Ludensona”, nie tylko na wakacjach.

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej