Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 7 października 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości"
Ulf Stark
ilustr. Charlotte Ramel
przeł. Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Cynamon i Trusia towarzyszą polskim czytelnikom już od 2009 roku. Wtedy to staraniem wydawnictwa Zakamarki ukazał się pierwszy tom przygód chłopca z cynamonowym lokiem na głowie oraz czarnej zajączki, autorstwa Ulfa Starka. Po "Wierszykach od stóp do głów" poświęconych ciału i "Wierszykach na okrągły rok" o porach roku, przyszła pora na "Wierszyki o złości i radości".

Tom składa się z 14 zgrabnych, krótkich rymowanek, których tematem są uczucia, co ciekawe w większości negatywne. Trzynaście z nich pomieszczonych jest w książce, ostatni – tradycyjnie - znajduje się na czwartej stronie okładki i ma formę zachęty do lektury.

Książka zaczyna się wierszem o złości, a kończy chwytającymi za serce utworami o przyjaźni i szczęściu. Czytamy w nich między innymi, że: "Chyba dobrze jest się czasem zgubić,/by się potem odnaleźć i znowu polubić". Pomiędzy znajdują się utwory opisujące całą gamę uczuć, jakie wyraża dziecko względem przedmiotów, ludzi i samego siebie. Są więc utwory o zazdrości, wynikające z tego, że Cynamon spędza więcej czasu z wiewiórką niż z Trusią. O wstydzie Trusi, która nakrzyczała i obrzuciła błotem przyjaciela. O smutku i tęsknocie chłopca za zagubioną zajączką. Strachu, towarzyszącym wspinaczce na czubek drzewa. O uldze, jaką niesie ze sobą pogodzenie się przyjaciół.

Wszystkie wierszyki, mimo iż dotyczą także przykrych emocji, utrzymane są w pogodnej i bezpiecznej atmosferze. Opisują dziecięce uczucia prosto, w oparciu o konkretne zachowania, bez piętrowej metaforyki czy filozofowania. A dowcipne ilustracje Charlotte Ramel, przedstawiające w sposób dosłowny opisywane w wierszach sytuacje, pozwalają niedorosłemu czytelnikowi na lepsze zrozumienie czytanych treści.

Emocje małych dzieci są gwałtowne i słabo zróżnicowane. Z wiekiem dziecko uczy się je rozpoznawać, panować nad nimi, przeżywać je w akceptowany społecznie sposób, radzić sobie z konsekwencjami ich wyrażania. W dojrzewaniu emocjonalnym ważne miejsce odgrywają lektury, które jak recenzowany tutaj "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości", pomagają dziecku kotłujące się w nim uczucia rozdzielać, nazywać i oswajać.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • OKO