Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

O tych, którzy się rozwijali

Autorzy: , dodano Środa, 8 stycznia 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"O tych, którzy się rozwijali"
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Uwielbiałam tę zabawę – zaplecione na dłoniach nici, specjalnie "poprzestawiane" przez towarzysza tak, by powstał nowy wzór – tym razem na jego rękach. Siedzące na okładce, jak na telefonicznych drutach starsze panie zdają się też dobrze bawić, a na pewno nasycać swoją obecnością – tak po prostu, przy filiżance herbaty snując być może jakąś opowieść. A jaką opowieść snuje autorka i ilustratorka w swej nowej książce?

Chyba faktycznie, jak przekonują nas słowa na tylnej okładce – dla każdego inną. Bo samo słowo "rozwijać" ma przecież wiele znaczeń. Wzbogacać? Otwierać? Przekraczać? A może też rozplątywać – jak nici z papierowej szpulki. Nici ze sklepu z używanymi rzeczami, które wydawałoby się, że na nic się nie przydadzą. Nici – bohaterki, które dostały od autorki swoje życie, które stały się ludźmi. Przyznam, że mocne to dla mnie słowa - o tym, że nikt nie podejrzewał, że takie niepotrzebne nici jeszcze się kiedykolwiek rozwiną. Nie, że ktoś je rozwinie. To one się rozwinęły. Zresztą metafor, symboli, odniesień, głębin jest tu więcej.

Czy rozwijanie się to coś niezwykłego? A może trzeba odkryć to, do czego zostało się stworzonym i już – rozwój gwarantowany? Czynienie dobra, wzrastanie, czasem działania codzienne, a czasem odświętne, czasem po prostu takie, by upiększać świat". Bywa, że zadania żmudne, powolne, wymagające hartu ducha, a czasem szybkie, instynktowne, bez przemyśleń, na które nie zawsze jest czas (na przykład, gdy ktoś tonie). Bezinteresowne, pozwalające też rozwijać się sprawom po swojemu, własnym biegiem, wyłączając się w odpowiednim momencie. Czasem autorami tych działań są ludzie bezimienni, a czasem znani, jak na przykład Janusz Korczak.

Czy oni wciąż żyją? Czy się rozwijali czy wciąż mogą rozwijać? Myślę, że uniwersalność tego książkowego przekazu upoważnia, by myśleć o ludzkości kiedyś, a także tu i teraz. A co się stanie, kiedy się całkiem rozwiną? Przyznam, że nie jestem pewna. Może odejdą? Książka, która stawia wiele pytań, która operuje niejednoznacznością i pozostawia obszar do własnych przemyśleń, a może nawet bardziej uczuć. Postacie z korpusami z nici z przytwierdzonymi nitami ruchomymi kończynami wiele opowiadają o życiu, nie tylko swoim. Chociaż przypominają osoby z przeszłości, to pewnie też mogą rozwijać się i teraz.

To ma być książka – zagadka, jak napisali wydawcy. Faktycznie, nie można postawić jej na półce obojętnie, bez próby rozwikłania, zagłębiania się w sensy, treści i obrazy. Z poczuciem, że każdy kolejny raz, kiedy uda się ją otworzyć - przyniesie nowe wrażenia i pytania...

Jak w okładkowej zabawie – z rąk do rąk przechodzi to, co ważne. A nić, bez której nie może obyć się żadna kartka, choć pod różnymi postaciami (a to w wędce, na drabinie, huśtawce, jako skakanka) to może nić symbolizująca więź? A może oznacza coś zupełnie innego...

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek