Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tabi uczy się czarów

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 sierpnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tabi uczy się czarów"
Holly Webb
przeł. Dorota Gruszka
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2013
seria: Animal Magic

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka brytyjskiej pisarki Holly Webb pod tytułem "Tabi uczy się czarów" została wydana przez Znak w serii "Animal Magic". Warto podkreślić, że jest to już druga, po "Magic Molly", seria wydawnicza tej autorki, udostępniona czytelnikom przez krakowską oficynę. Do tej pory mieliśmy okazję zaznajomić się z opowieściami o kotach i psach w potrzebie dzięki inicjatywie Zielonej Sowy. Przyznam, że czytaliśmy ze starszym synem kilka tytułów z kolekcji "Zaopiekuj się mną", między innymi o porzuconej Mgiełce, o Rudku z likwidowanego gospodarstwa czy o ukradzionym Prążku. Podobały się nam te historie, które choć schematyczne i przewidywalne, wzruszały, skłaniały do myślenia na temat kondycji i praw zwierząt. Z pewnością uruchamiały potrzebę opiekowania się oraz empatyzowania nie tylko z porzuconymi udomowionymi czworonogami, ale również z wszelkimi stworzeniami, wliczając w to pająki, dżdżownice czy muchy.

"Tabi uczy się czarów" opowiada o przygodach jedenastoletniej dziewczynki Lotki, który spędza lato u wujka Jacka i jego syna Dana. Dlaczego właśnie tam? Mama Lotty znajduje pracę w Paryżu i zmuszona jest wyjechać na długie miesiące bez córki. Dziewczynka, jak się domyślacie nie jest zachwycona perspektywą wakacji u dawno niewidzianego wuja, ale gdy okazuje się, że pan Polman prowadzi sklep zoologiczny, Lotka nabiera przekonania, że może nie są to wymarzone wakacje, ale przynajmniej będzie miała kontakt ze zwierzętami, czego zawsze pragnęła. Poza tym wkrótce po przyjeździe okazuje się, że w sklepie dzieją się dziwne, ekscytujące rzeczy. Lotcie wydaje się, że myszki mówią ludzkim głosem. Nie dość tego, jedna z klientek wygląda jak czarownica, a zachowanie wujka Jacka i jego syna Dana staje się coraz bardziej tajemnicze.

Pierwszy z siedmiu tomów opowieści o Lotcie zapowiada pełną przygód i emocji serię, w której obok jedenastoletniej dziewczynki główną rolę odgrywają zwierzęta obdarzone niezwykłymi umiejętnościami. Ale choć magia wkrada się w życie dziewczynki i z pewnością pomaga jej uporać się z różnymi przeciwnościami, to nie jest historia o czarodziejce, a raczej o zwykłej nastolatce, próbującej poradzić sobie w nowym środowisku, bez wsparcia mamy i taty. No i oczywiście o zwierzętach, które nawet bez czarodziejskich umiejętności koją wszelkie smutki.

Mimo że talent literacki Holly Webb, zwanej przez niektórych "pisareczką od koteczka" raczej blado wypada w zestawieniu z kunsztem pisarskim Lucy Maud Montgomery, Evy Ibbotson czy Cornelii Funke, to pierwszą książkę z serii "Animal Magic" czyta się przyjemnie, nawet pomimo tego, że w środku nie ma ilustracji, a okładka nawiązuje do przesłodzonej disnejowskiej estetyki.

Polecam tę pozycję wszystkim miłośniczkom nieskomplikowanej fabuły o gadających psach, marudnych kotach i pastelowo różowych myszach.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek