Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Szczęśliwi rodzice

Autorzy: , dodano Wtorek, 31 grudnia 2013 | kategoria: Książki dla rodziców, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Szczęśliwi rodzice"
Laetitia Bourget
ilustr. Emmanuelle Houdart
przeł. Dorota Hartwich
Wydawnictwo Format, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nietypowy poradnik o byciu rodzicem i trudach rodzicielstwa, piękna baśń dla starszych i młodszych czytelników, a przede wszystkim dla rodziców. Ona jest piękna jak królewna, on jest wymarzonym księciem z bajki. Spotykają się, rodzi się miłość, a potem dziecko. W tym miejscu kończy się bajka, a zaczyna rzeczywistość i początek rewolucyjnych zmian w życiu obojga. Młodzi rodzice muszą stawić czoła całkiem nowym wyzwaniom, które mają niewiele wspólnego z ich wcześniejszymi wyobrażeniami.

Niepokojące, surrealistyczne ilustracje Emmanuelle Houdart pełne są metafor i groteski. Ludzie są karykaturalnie zniekształceni, z wyrazistą mimiką oddającą ich stany emocjonalne (podobnie jak użyte kolory). Ilustratorka stworzyła zwierzęco-ludzkie hybrydy, martwe przedmioty w przemyślny sposób ożywiła. Przewrotnie ukryła w dwuznacznych ilustracjach różne treści, których dzieci mogą się jedynie domyślać, lecz dorosły czytelnik dostrzeże i zrozumie wyraźny przekaz. Można je interpretować na różne sposoby, zważywszy na bogactwo detali.

Ukazane w książce rodzicielstwo ma dwa oblicza: jedno piękne i gładkie, drugie koszmarne i chropawe. Ale z której strony by nie patrzeć, autorki dalekie są od pokazywania lukrowanych obrazków, nawet jeśli mają one kolor bezwstydnie różowy. Kobieta po porodzie nie przypomina wymuskanej księżniczki, mężczyzna czuje się zagrożony, a jego ego cierpi. Oboje czekają rozczarowania, zderzenie z rzeczywistością może być bolesne. Autorki świetnie pokazały, jaki wpływ na związek dwojga ludzi ma pojawienie się potomka i co można zrobić, żeby w tym zamęcie przetrwać i ocalić więź łączącą małżonków.

Jest w tej bajce okrucieństwo, ale też miejsce na wzruszenie i prawdę, pozwalającą dotknąć i odkryć tajemnicę miłości i życia, jego nieprzerwany cykl ab ovo. Jest i refleksja nad upływającym czasem, zmianami, jakie pozostawia. "Szczęśliwi rodzice" to doskonale opowiedziana historia, która obywa się bez wielkiej ilości słów. Książka mówi raczej obrazem niż tekstem, którego jest tu naprawdę niewiele. Oszczędne operowanie słowami pozwala najpełniej przemówić ilustracjom, które nie są tylko kolorowym ozdobnikiem, ale dopełniają opowieść o nowe treści i zawoalowane znaczenia.

Mądra i miejscami ironiczna współczesna baśń o najpiękniejszym, ale i najtrudniejszym życiowym wyzwaniu, jakim jest rodzicielstwo, przeprowadza czytelnika przez wszystkie jego stopnie wtajemniczenia. Autorki bywają z rzadka dosłowne, najczęściej przekazując informacje za pomocą niedopowiedzeń. A czytelnik dojrzewa do rodzicielstwa razem z książkowymi rodzicami, wraz z każdą przewróconą stroną. "Szczęśliwi rodzice" są dobrą odtrutką na niestrawne książki, do obrzydzenia lukrowany i nieprawdziwy obraz rodzicielstwa.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy