Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Auto Ferdynand

Autorzy: , dodano Wtorek, 17 września 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Auto Ferdynand"
Janosch
Wydawnictwo Format, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Takiego Janoscha jeszcze nie znacie! Ten wybitny pisarz niemieckojęzyczny, ur. w Zabrzu, na Śląsku, znany jest w Polsce głównie jako autor opowieści o Misiu i Tygrysku. Wydawnictwo Format odkrywa dla polskiego czytelnika Janoscha z jego wczesnego okresu twórczości – poprzez zabawną serię książek dla najmłodszych, której bohaterem jest samochód o figlarnym imieniu Ferdynand. Oto auto z ambicjami! Chce wjechać na stromą górę, ale trudno mu będzie poradzić sobie samemu! Dlatego na pomoc przybywają przyjaciele: taksówka, samochód pocztowy, strażacki wóz i potężny traktor.

Po mistrzowsku zrymowana, genialnie zilustrowana przezabawna historia z zaskakującą (nie tylko dla małych miłośników motoryzacji) puentą.

Ot i mistrzowska książka! I ilustracje: barwne, pełne szczegółów, ale niezmiernie wyraziste, naturalne, stworzone bez silenia się na wyrafinowaną artystyczną formę. Tekst płynie i od razu chce zostać zapamiętany, najlepiej czytany na głos, wspólnie z rodzicem. Czegoż można chcieć więcej? Aż samemu chciałoby się pobiec i pomóc Ferdynandowi!

Ewa Świerżewska, Qlturka

Janosch, już jako 13-letni chłopiec (kiedy zaczął pracować jako uczeń w ślusarni i kuźni, później jako robotnik w fabryce) nauczył się zasad, którymi kieruje się dotąd w swym życiu: nie ma rzeczy niemożliwych, a przy pomocy minimalnych środków, niewielkiej pracy i małego ryzyka trzeba osiągnąć najwięcej jak to tylko możliwe.

Te bardzo pozytywne i proste idee przekazywane są niemal w każdej historii dla dzieci napisanej przez Janoscha. Tak też jest w opowiastce, której bohaterem jest auto o imieniu Ferdynand: kiedy ktoś znajdzie się w tarapatach, nie można pozostać obojętnym. Wystarczy wiara w powodzenie oraz odrobina chęci i, nawet jeśli nie ma się wielkiej mocy, warto działać, bo wyciągnięcie ręki zawsze się opłaca! Nagrodą jest przyjaźń i zaufanie, a w samej książce zaskakujący, komiczny finał.

Janosch to klasyk – mistrz połączenia słowa i obrazu, magik i mądry klaun, który potrafi rozśmieszyć i wzruszyć, czasem nawet do łez. I to nie tylko najmłodszych!

Dorota Hartwich

Dofinansowano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Janosch, właśc. Horst Eckert ur. 11.3.1931 w Zabrzu. Górnoślązak, człowiek legenda, najwybitniejszy żyjący śląski pisarz i grafik, autor ponad 300 książek dla dzieci o milionowych nakładach, przetłumaczonych na 70 języków świata. Wyróżniony został 18 nagrodami, otrzymał francuskie i niemieckie nagrody za książki dla dzieci i młodzieży, dwukrotnie przyznano mu Złoty Medal na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Mówi o sobie, że jest Ślązakiem, mimo iż od roku 1945 na Śląsku nie mieszka. "Nigdy stąd nie wyjechałem, jestem Ślązakiem, Śląsk to moja religia" powiedział podczas wizyty na Górnym Śląsku w maju 2005 roku.

W Muzeum Książki Dziecięcej w Troisdorf (Niemcy) znajduje się stała ekspozycja około 350 ilustracji jego autorstwa. Od 2005 r. katowicka redakcja Gazety Wyborczej przyznaje nagrodę Cegły Janoscha Ślązakom, którzy rozsławiają region. Wyróżnieni w nagrodę otrzymują prawdziwe cegły wykute ze ścian familoka w Zabrzu, w którym Janosch przyszedł na świat. Cegły wydobył jeden z dziennikarzy Wyborczej, tuż przed rozbiórką budynku.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną